Triac Carbon Skate 550x90

Pärmäkoski saamassa ympärilleen vahvan viestijoukkueen

Krista Pärmäkoski on saamassa ympärilleen vahvan viestijoukkueen. Kuva: Touho Häkkinen

Krista Pärmäkoski on saamassa ympärilleen vahvan viestijoukkueen. Kuva: Touho Häkkinen

Joukkueen kokoonpano julkistetaan Jämi84-tapahtuman yhteydessä.

Kestävyysurheilu.fi:n saamien tietojen mukaan Ikaalisten Urheilijat (IU) on rakentamassa naisten viestijoukkuetta. Krista Pärmäkoski olisi näin ollen saamassa mahdollisuuden osallistua Suomen Cupin ja suomenmestaruuskilpailuiden viesteihin jo tulevalla hiihtokaudella.

Idea joukkueen perustamisesta kehittyi kevään aikana. Nyt joukkueen kokoonpano on saatu varmistettua siten, että kolmen hiihtäjän viestihiihtoihin löytyy kilpailukykyinen joukkue. Pärmäkoski on iloinen saadessaan joukkueen nimenomaan Ikaalisten Urheilijoiden sinikeltaisiin väreihin:

- Ikaalisten Urheilijat on ollut esillä vahvasti yleisurheilupuolella, mutta on hienoa saada seuran värit näkyviin jatkossa myös hiihtokilpailuihin. Kahdesti olen aiemmin hiihtänyt seuraviestiä; 12-vuotiaana hiihdin 16-vuotiaiden viestissä juuri niukasti hopeasompafinaaleista karsiutuen ja neljä vuotta myöhemmin otimme 20-vuotiaiden SM-viestissä Kontiolahdella hopeaa.

Joukkueen kokoonpano julkistetaan kahden viikon päästä lauantaina 26.8. Jämi84-tapahtuman yhteydessä Ikaalisten Kylpylällä. Ikaalisten Urheilijat on lähtenyt innoissaan projektiin mukaan:

- Seura on ollut vahvasti mukana toteuttamassa Kristan toivetta rakentaa kilpailukykyinen joukkue,tiivistää Ikaalisten Urheilijoiden varapuheenjohtaja Kalle Mäkelä.

Perinteikkään seuran historiasta löytyy muun muassa arvostetun Hämeen maakuntaviestin voitto vuodelta 1981. Pärmäkoski puolestaan luottaa uuden joukkueen menestymismahdollisuuksiin:

- Uskon, että uusi joukkueemme tulee taistelemaan Suomen Cupin kärkisijoista, kommentoi julkistamistilaisuuden aikaan Keski-Euroopassa leireilevä Pärmäkoski.

Syksylle odotetaan myös muita mielenkiintoisia seurasiirtoja. Aiemmin tällä viikolla Juho Mikkonen ilmoitti vaihtavansa seuraa Kuhmo Ski:stä Vuokatti Ski Team:iin. Seurasiirtoikkuna umpeutuu 30.9.2017.

-Petri Ikävalko

langrenn.com Sweden United-States-of-America Germany France italy

Premiumsport.fi

inov 8 alapanoraama