Suomen joukkue maaotteluun on valittu

Suomi-Ruotsi-maaottelu käydään Helsingin Olympiastadionilla tulevana viikonloppuna. Suomen joukkue julkistettiin maanantaina.

Suomi-Ruotsi-maaottelu käydään Helsingin Olympiastadionilla 9.-10. syyskuuta. Suomen joukkue julkistettiin maanantaina.

Suomen joukkueen kestävyyslajien edustajat:

Miehet:

800 m:
Tommy Granlund IK Falken Pedersöre 1.47,68,
Rami Oravakangas Pyhäjärven Pohti 1.51,90 (1.48,97 -09),
Niclas Sandells IK Falken Pedersöre 1.47,64.
 
1500 m:
Jonas Hamm Lahden Ahkera 3.42,77 (3.39,93 -10),
Miro Laurila Karhulan Urheilijat Kotka 3.43,72,
Niclas Sandells IK Falken Pedersöre 3.41,16 (3.39,43 -10).
 
5000 m:
Jarkko Hamberg Sjundeå Idrottsförening 14.10,17,
Jarkko Järvenpää Tampereen Pyrintö 14.19,91,
Matti Räsänen Joensuun Kataja 13.44,46 (13.42,6h -10).
 
10 000 m:
Henri Manninen Jyväskylän Kenttäurheilijat – (30.04,56 -08),
Matti Räsänen Joensuun Kataja 28.25,29,
Jussi Utriainen Lahden Ahkera 29.32,20 (28.50,20 -03),.

3000 m ej:
Joonas Harjamäki Seinäjoen seudun Urheilijat 8.45,29 (8.35,75 -10),
Jukka Keskisalo Joensuun Kataja 8.26,45 (8.10,67 -09),
Janne Ukonmaanaho Ylikiimingin Nuijamiehet 8.27,08.

10 000 m kilpakävely:
Jarkko Kinnunen Jalasjärven Jalas 40.39,64,
Heikki Kukkonen Lappeenrannan Urheilu-Miehet 41.33,43 (41.05,0h -10),
Veli-Matti Partanen Lappeenrannan Urheilu-Miehet 42.28,47.

Naiset:

800 m:
Heidi Eriksson IF Nykarlebynejden 2.04,80,
Heidi Pappila Raision Kuula 2.06,26,
Karin Storbacka IK Falken Pedersöre 2.03,43 (2.02,99 -09).
 
1500 m:
Heidi Eriksson IF Nykarlebynejden 4.14,87,
Suvi Selvenius Helsingin Kisa-Veikot 4.20,96,
Karin Storbacka IK Falken Pedersöre 4.13,66.
 
5000 m:
Sandra Eriksson IF Nykarlebynejden - (16.20,61 -10),
Johanna Lehtinen Joensuun Kataja 16.12,0h (15.49,32 -04),
Meri Rantanen Nummen Kipinä Nummi-Pusula 16.31,94.
 
10 000 m:
Nina Chydenius Viipurin Urheilijat Helsinki 35.22,59,
Laura Markovaara Kenttäurheilijat -58 Vantaa - (34.28,05 -10),
Leena Puotinniemi IF Länken Kristiinankaupunki 34.37,48 (34.33,07 -10).

3000 m ej:
Sandra Eriksson IF Nykarlebynejden 9.49,46 (9.45,50 -09),
Minna-Maria Kangas Oulun Pyrintö 10.15,84 (10.15,65 -10),
Janica Mäkelä Forssan Salama 9.59,99.

5000 m kilpakävely:
Anne Halkivaha Oripään Vesa 23.20,04,
Karoliina Kaasalainen Nokian Urheilijat 22.48,34,
Henrika Parviainen Espoon Tapiot 24.07.

>>Suomen joukkue

>>Suomi-Ruotsi-maaottelu

>>Paperimaaottelu


inov arctic jattiboxi

Premiumsport.fi

inov 8 alapanoraama