Hallituloksia helmikuulta - Camilla Richardsson avasi hallikautensa rivakasti

Camilla Richardsson. Kuva: DECA Text&Bild

Camilla Richardsson. Kuva: DECA Text&Bild

Vuosien 2015 ja 2016 arvokilpailuissa Suomea estejuoksussa edustanut ja viime kesänä Kalevan kisojen 10 000 metriä voittanut Vasa Iddrottssällskapin Camilla Richardsson voitti 3000 metrillä Pohjanmaan hallimestaruuden kauden kärkiajalla 9.27,05.

Seuraavaksi Camilla Richardsson edustaa Suomea lauantaina 11. helmikuuta Tampereella Pohjoismaisessa hallimaaottelussa.

Hipposhallin kansallisissa kilpailuissa naisten 1500 metrillä yhdeksästä kilpailijasta seitsemän juoksi uuden ennätyksensä. Neljänneksi sijoittuneen Vasa Iddrottssällskapin Lycke Karlssonin aika 4.49,04 on myös kuurojen urheilijoiden uusi Suomen halliennätys.

KOTIMAANKATSAUS 1.-5.2.2017

MUSTASAARI 2.2.2017 Botnia-kisat
(Pitkä 400 m rata.)
Miehet
800 m: 1) Joonas Rinne Saariju 1.51,86, 2) Simon Haglund PedersFa 1.52,71, 3) Ville Borgmästars PedersFa 1.53,95, 4) Mikko Rahkola PudasjU 1.54,74.
Naiset
800 m: 1) Zenitha Eriksson PedersFa 2.07,43 (kkk), 2) Jonna Julin IFNykarl 2.09,15, 3) Nathalie Blomqvist 16 PedersFa 2.11,80 (16-v. ka-4), 4) Heidi Eriksson 31 PedersFa 2.13,84, 5) Silja Pelto-Piri TuUL 2.15,34, 6) Hanna Frostdahl 18 JakobstDr 2.15,39, 7) Erika Utriainen 31 VeitsilKV 2.16,64. – B-erä: 1) Cecilia Långnabba PedersFa 2.18,34 ... 3) Päivi Knutar 41 KälvTa 2.20,83 (40-v. SE, ent. 2.25,02 Katrin Kreen 2008). – Ikätasoitus: Knutar 2.13,14.

JYVÄSKYLÄ 4.2.2017 Hipposhallin kansalliset kilpailut
(Lyhyt 200 m rata.)
Miehet
1500 m: 1) Samu Mikkonen KuopRe 3.51,04 (kkk), 2) Joonas Rinne SaarijPu 3.53,96.
800 m: 1) Veera Mensonen 18 MaaningMa 2.20,28, 2) Aino Sikkinen 17 TP 2.20,44.
1000 m: 1) Alisa Virtanen 15 JKU 2.59,56 (kkk & 15-v. ka-2).
1500 m: 1) Saija Seppä 19 SuolUrho 4.41,45, 2) Emma Katajalaakso 18 KannUra 4.45,83, 3) Jemina Forss 17 TP 4.48,58, 4) Lycke Karlsson 19 VasaIS 4.49,04 (kuurojen SE, ent. 4.52,25 Karlsson 2016), 5) Roosa Lahtinen TP 4.50,14, 6) Rita Karjalainen ParikkU 4.52,33, 7) Roosa Hämäläinen KälvTa 4.52,73, 8) Alisa Virtanen 15 JKU 4.57,02, 9) Jutta Moilanen 18 JoKa 4.58,84 (ens. yleisurheilukilp. 11.9.2016).

MUSTASAARI 4.2.2017 Pohjanmaan hallimestaruuskilpailut
(Pitkä 400 m rata.)
Miehet
800 m: 1) Filiph Johansson GamlakarlIF 2.00,84.
3000 m: 1) Pauli Ruostetsaari GamlakarlIF 8.40,70, 2) Mikko Patana 33 SeinäjSU 8.44,37, 3) Miika Tenhunen NivalU 8.47,33.
Naiset
800 m: 1) Kaisa Honkaharju KälvTa 2.20,80 (pituus 582 -13, ens. kestävyysjuoksukilp. 28.6.2016) ... 4) Päivi Knutar 41 KälvTa 2.28,21, Jonna Julin IFNykarl keskeytti.
3000 m: 1) Camilla Richardsson VasaIS 9.27,05 (kkk), 2) Aino Kivenmäki KuortKu 10.04,90, 3) Cecilia Österblad 17 VasaIS 10.50,29, 4) Johanna Kykyri 37 KälvTa 10.52,27, 5) Johanna Ala-Pöntiö KälvTa 10.53,26, 6) Ninni Löf 19 KalajJu 10.54,08.

HELSINKI, Myllypuro 4.-5.2.2017 Avoimet Helsingin seudun hallimestaruuskilpailut
(Lyhyt 200 m rata.)
1. päivä 4.2.
Miehet
1500 m: 1) Tomi Lehto 18 EspTa 3.55,48, 2) Hannu Granberg LA 3.56,80, 3) Eero Saleva SjuIF 3.59,50 ... Panu Jantunen ParikkU keskeytti.
Naiset
1500 m: 1) Nerea Abrego 31 HeJy (ESP) 4.57,55 ... 3) Anne Rajaniemi 34 LA 5.06,30 (come-back, ed. ratajuoksu 28.6.2008), 5) Mirja Vartiainen 46 EspTa 5.08,28. – Ikätasoitus: Vartiainen 4.36,19.
2. päivä 5.2.
Miehet
800 m: 1) Panu Jantunen 1.53,29, 2) Simon Haglund PedersFa 1.53,95, 3) Mikko Rahkola PudasjU 1.56,11, 4) Niko Viljola 17 HKV 1.57,05, 5) Aki Nummela 32 HKV 1.57,67, 6) Antton Launto SauvU 1.57,94, 7) Matthew Fox VU (AUS) 1.57,99 (come-back, ed. 800 m kilpailu SM-3 2014). – M17 800 m: 1) Atte Nevala 15 KU-58 2.05,14.
Naiset
800 m: 1) Henni Tofferi 31 VU 2.16,81, 2) Janette Niemi 19 HaminPo 2.16,81, 3) Katariina Liipo EsboIF 2.18,71, 4) Katri Gauriloff 18 KUYU 2.19,70 (tyttöjen 3000 m kävelyn mestari 2014 & 2015)

TURKU 4.-5.2.2017 Avoimet Varsinais-Suomen hallimestaruuskilpailut
Lyhyt 170 m rata
1. päivä 4.2.
Miehet
1500 m: 1) Jukka Kero 43 TuUL 4.17,66, 2) Henri Ansio 32 FinMR 4.20,22 (polkujuoksun MM-14 & 100 km MM-16 2016).
Naiset
1500 m: 1) Ilona Välimäki UKK 4.42,89, 2) Sunna Penttinen 17 TuUL 4.44,94, 3) Astrid Snäll 18 FoSa 4.45,26, 4) Anni Suominen RaisKu 4.45,56, 5) Amanda Virtanen TuUL 4.48,06 ... 7) Andreina Kero 39 TuUL (GER) 4.58,12 (4.21,84 1996).
2. päivä 5.2.
Miehet
800 m: 1) Markus Teijula 19 NaanLö 1.56,34, 2) Christian Vänttinen 18 NaanLö 1.58,40, 3) Topi Manninen 19 JoKa 1.59,84, 4) Tuure Haapanen 15 TuUL 2.07,64 (voitti 15-v. erän.)
3000 m: 1) Matti Rauma 35 TuUL 8.42,38, 2) Jukka Kero 43 TuUL 8.51,00, 3) Juuso Hakala TuUL 8.51,66, 4) Henri Ansio 32 FinMR 8.53,46, 5) Matti Kärkkäinen JKU 8,55,23, 6) Jaakko Kero 45 TuUL 9.01,24, 7) Niklas Lainto 18 TuUL 9.05,09. – Ikätasoitus: Jukka Kero 8.21,43, Jaakko Kero 8.23,57.
Naiset
800 m: 1) Marika Aarnio 18 TuWe 2.21,66, 2) Astrid Snäll 18 FoSa 2.22,42.
3000 m: 1) Ilona Välimäki UKK 10.12,18, 2) Andreina Kero 39 TuUL (GER) 10.15,85, 3) Anni Suominen RaisKu 10.17,54.

- yleisurheilu.fi


Premiumsport.fi

inov 8 alapanoraama