550x90

Partanen ja Neuvonen kävelivät voittoihin Kalevan Kisoissa – Piesanen kympin mestariksi minuutin ennätysparannuksella

Jaakko Piesanen voitti 10 000 metriä huimalla ennätysparannuksella. Kuva: Touho Häkkinen

Jaakko Piesanen voitti 10 000 metriä huimalla ennätysparannuksella. Kuva: Touho Häkkinen

Yleisurheilun Kalevan Kisat pyörähtivät käyntiin torstaina Jyväskylässä.

Neuvonen karkasi jo alkumatkasta

Kävelylajit kilpailtiin Jyväskylän satamassa, jossa voittajiksi selvisivät Aku Partanen ja Elisa Neuvonen.

Lappeenrannan Urheilu-Miehien Neuvonen karkasi naisten 10 kilometrin kävelyn muilta kilpailijoilta jo alkumatkasta ja voitti uransa kuudennen Suomen mestaruuden ylivoimaisesti ajalla 47.54. Hän on voittanut Marko Kivimäen valmennuksessa sekä 10 että 20 kilometrin mestaruudet nyt kolmena vuonna peräkkäin.

Pisimpään Neuvosen vauhtiin auringonpaahteessa uskaltautui Espoon Tapioiden 20-vuotias Enni Nurmi. Muista mitaleista kamppailivat pitkään myös Neuvosen seuratoveri Tiia Kuikka ja Nurmen seuratoveri Hele Haapaniemi, joista viimemainittu joutui helteessä kuitenkin keskeyttämään.

Nurmi palkittiin hopeamitalilla ja Kuikka pronssimitalilla. Heidän aikansa olivat 49.09 ja 49.27. Maltillisesti aloittanut Lapuan Virkiän 19-vuotias Anniina Kivimäki nousi loppumatkasta neljänneksi aivan mitalien tuntumaan häviten Kuikalle vain viisi sekuntia.

Kuumuudesta huolimatta tulostaso oli selvästi viimevuotista korkeampi. Vaikka viime kesän pronssimitalinainen Venla Laiho Laitilan Jyskeestä käveli uuden ennätyksensä 50.24, niin tänä kesänä uusi ennätys riitti vasta viidenteen tilaan. Kuudes oli Oulun Pyrinnön Elina Heikkinen.

Neuvonen ohitti 3 kilometriä ajassa 14.27, Nurmi, Kuikka ja Haapaniemi 14.31, Laiho 14.48, Kivimäki 15.08 sekä Heikkinen 15.19. Puoleenmatkaan Neuvonen käveli 23.55, Nurmi 24.19, Kuikka 24.26, Haapaniemi 24.47, Laiho ja Kivimäki 24.56 sekä Heikkinen 25.52.

PartanenAkuKalevanKisatTouhoKuva: Touho Häkkinen

Aku Partanen palasi 20 kilometrin mestariksi

Miesten 20 kilometrin kävelyssä ripeimmin aloitti mestaruutta puolustanut Urjalan Urheilijoiden Aleksi Ojala, joka ohitti kaksi kilometriä ajassa 8.28. Tämän jälkeen johtoon siirtyi SM-kilpailun ulkopuolella kilpaillut englantilainen Cameron Corbishley, joka veti seitsemään kilometriin asti ajassa 29.47.

Molemmat alkumatkasta hurjastelleet Corbishley ja Ojala kuitenkin uupuivat helteeseen, minkä jälkeen Partanen käveli ylivoimaiseen mestaruuteen ajalla 1.26.45. Hopeamitalilla palkittu Esbo IF:n Elmo Koivunen hävisi ylivoimaiselle Partaselle 6.45 minuuttia ajalla 1.33.30.

Maailmanmestari Valentin Konosen valmennuksessa harjoitteleva Partanen on aiemmin voittanut 20 kilometrin Suomen mestaruuden vuonna 2013. Lisäksi hän on kaksinkertainen 30 kilometrin mestari.

Pronssimitalilla palkittiin vasta 18-vuotias Keski-Uudenmaan Yleisurheilun Jaakko Määttänen ajalla 1.41.41 ja neljänneksi sijoittui Turun Weikkojen 40-vuotias Timo Viljanen, joka kilpaili Kalevan kisoissa ensi kerran jo vuonna 1995. Näiden neljän lisäksi kukaan muu ei maaliin asti selviytynytkään.

Partasen viiden kilometrin osuudet sujuivat seuraavasti: 21.18 – 21.30 – 21.39 – 22.18. Ojala ohitti 5 kilometriä ajassa 22.00 ja 10 kilometriä varsin uupuneena ajassa 46.16, minkä jälkeen hän keskeytti.

10000 metrin mestari paransi ennätystään minuutin!

Miesten 10000 metrin Suomen mestaruuden voitti Saarijärven Pullistuksen Jaakko Piesanen, joka paransi viisi vuotta vanhaa ennätystään 31.06,39 lähes minuutin 30.09,87:een. Piesasta on vuoden alusta alkaen valmentanut Tom Andtbacka Österbottenin viiden eri tahon rahoittamasta yhteisvalmennuskeskuksesta.

NeuvonenElisaKalevanKisatTouhoKuva: Touho Häkkinen

Aivan ennätyksensä tuntumaan 30.27,41 juoksi myös hopeamitalilla palkittu Lahden Ahkeran Ossi Kekki, vaikka juoksun aikana lämpötila oli helteinen 26 astetta. Piesanen ja Kekki erkanivat muusta joukosta jo kahden kilometrin jälkeen. Piesanen veti puoleenmatkaan 15.07,42 ja toisen puoliskon 15.02,45.

Jyväskylän Kenttäurheilijoiden Henri Manninen ja Turun Urheiluliiton Kennedy Charicha juoksivat pitkään kolmantena ja neljäntenä. Manninen saapui maaliin kolmantena ajalla 31.10,96, mutta Charicha uupui viimeisillä kilometreillä aina kymmenennelle tilalle.

Kärkikaksikon jälkeen muut pistesijat menivät maratoonareille. Mannisen jälkeen neljäs oli Turun Urheiluliiton Matti Rauma, viides järjestävän seuran Jaakko Nieminen, kuudes Helsingin Kisa-Veikkojen Aki Nummela, seitsemäs Turun Urheiluliiton 44-vuotias Jukka Kero ja kahdeksas järjestävän seuran Miika Takala.

Perjantaina Kalevan Kisojen ohjelmassa on muun muassa naisten 10 000 metriä sekä 1500 metrin finaalit.

Tulokset

550x350

Premiumsport.fi

ulvang banneri