550x90

Suomen joukkueet yleisurheilun nuorten Ruotsi-otteluun

Kuvituskuva: Deca Text&Bild

Kuvituskuva: Deca Text&Bild

Suomen joukkueet puolustavat voittoja 17-vuotiaiden tyttöjen ja poikien yleisurheilumaaottelussa, joka kilpaillaan aikuisten Ruotsi-ottelun yhdessä Tampereen Ratinassa 1. syyskuuta.

- Voitto on tavoitteena molemmissa maaottelussa. Ratinassa joukkueen tukena ja apuna on kotiyleisö, sanoo nuorten maaottelussa Suomen joukkueenjohtajana toimiva Jaakko Erkinheimo.

Suomen joukkueen kärkihahmoja ovat pituushyppyyn ja kolmiloikkaan osallistuva Jessica Kähärä, keihäänheittäjä Topias Laine ja moukarinheittäjä Sara Killinen. Kaikki kolme olivat mitaleilla kesällä 17-vuotiaiden EM-kisoissa Unkarin Györissä.

Isossa roolissa nuorten maajoukkueen pistejahdissa ovat myös pikajuoksijat Johanna Kylmänen, Kerttu Latvala ja Isac Wedenberg, jotka urakoivat useita lajeja.

Juoksuradalla kilpaillaan kestävyys- ja keskimatkoista 3000 m, 2000 m esteet, 1500 m ja 800 m sekä 5000 m kilpakävely.

Aikuisten Ruotsi-ottelu on Ratinassa iltakilpailuna 31.8.-1.9.

 

Suomen joukkueet 17-vuotiaiden Ruotsi-ottelussa 1.9.2018 Tampereen Ratinassa:

Miehet:

100 m: Severi Mäntylä BorgåAk kauden paras 10,87, Niilo Mustalahti SeinäjSU 10,88

200 m: Niilo Mustalahti SeinäjsU, 22,15, Isac Wedenberg BorgåAk, 22,10

400 m: Joel Turkka TampPy, 49,62, Mauno Havukorpi VihdVie, 50,31

800 m: Atte Nevala, KU-58, 1.57,37, Johannes Helander LimNM, 1.58,11

1500 m: Julius Mäkinen TampPy, 3.54,39, Tuure Haapanen TuUL, 4.08,36

3000 m: Eemil Helander JyväskKU, 8.34,91, Mustafe Muuse TuUL, 8.57,31

2000 m ej: Santtu Heikkinen, LempKiYU, 6.13,92, Walte Hautala LahdA, 6.19,76

110 m aj: Eero Hirvinen KanksLei, 13,73, Juuso PeltolaJyväskKU, 13,81

400 m aj: Batuhan YildirimHIFK, 56,64, Jussi JulkunenKuopRei, 57,00

Korkeus: Arttu Mattila ÄänekU, 214, Ville Tuki TammRy, 196

Seiväs: Jami Siira TampPy, 480, Severi Niittymäki SavonlRie, 415

Pituus: Otto Pulkkinen ImU, 700, Tomi Valkama KauhWi, 685

Kolmiloikka: Oliver Kärki VaasVa, 14,65, Aapo Karvinen VammsVoi, 14,25

Kuula: Vesa Leveelahti VirtU, 18,42, Miikka Oinonen VammsVoi, 16,67

Kiekko: Antti Pränni TFEspoo, 54,44, Rami Kankaanpää IlmajKi, 52,15

Moukarinheitto: Oskari Lahtinen NoormNo, 71,73, Kimi Rinnekari NurmijYU, 63,58

Keihäs: Topias Laine HKV, 76,44, Juho Järvinen KarstKi, 68,55

5000 m kilpakävely: Jerry Jokinen NaantLöy, 22.20,01, Lauri Joukas YlänKi, 22.51,13

4x100m: Niilo Mustalahti SeinäjsU, Eero Hirvinen KanksLei, Severi Mäntylä BorgåAk, Isac Wedenberg, BorgåAk, Juuso Peltola JyväskKU

4x400m: Mauno Havukorpi, VihdVie, Isac Wedenberg, BorgåAk, Olli Ahlgren, KuusKi, Joel Turkka, TampPy, Batuhan Yildirim, HIFK

Naiset:

100 m: Kerttu Latvala KeskiUYU,11,90, Johanna Kylmänen RaisKu, 11,87

200 m: Kerttu Latvala KeskiUYU,24,84, Johanna Kylmänen RaisKu, 25,13

400 m: Erin Karjalahti NurmijYU,57,40, Riina Heikkonen LappUM, 57,46

800 m: Alisa Virtanen JyväskKU, 2.11,74, Veera Hakomäki SeinäjsU, 2.12,91

1500 m: Nathalie Blomqvist IKFalken, 4.25,20, Ella Koskiniemi EspTa, 4.47,01

3000 m: Moona Korkealaakso LappUM, 9.48,92, Heljä-Viivi Unkila TuUL, 10.05,29

2000 m ej: Anni Penttilä VeikkVei, 7.05,50, Lotta Mäkinen JyväskKU, 6.45,14

110 m aj: Tanja Kokkonen LappUM, 13,69, Sonja Stång KuivAu, 13,81

400 m aj: Kia Laisi EspTa, 59,90, Pinja Heinonen TampPy, 61,88

Korkeus: Jessica Kähärä MikkKV, 187, Inka Mehtola RaahVe, 168

Seiväs: Minttu Koskiaho KarjTta, 385, Kiia Jullenmaa PorinYU, 365 / 378 -17

Pituus: Jessica Kähärä MikkKV, 615, Nea Lento TampPy, 591

Kolmiloikka: Nea Lento TampPy,12,18, Ella Nisula KuivAu, 12,02

Kuula: Annukka Saalismaa OulPy, 14,78, Emilia Kangas SeinäjsU, 15,26

Kiekko: Sanni Kuparinen JanJa, 45,94, Roosa Naula TuUL, 44,90

Moukari: Sara Killinen LapVi, 69,52, Silja Kosonen SomE, 64,52

Keihäs: Venla Peltola LappUM, 51,25, Elin Källberg VasaIS, 49,67

5000 m kilpakävely: Sara Niittyviita LahdA, 27.19,70, Laura Kankkunen KeskiUYU, 27.39,27

4x100 m: Minttu-Maaria Alanen VaasVa, Tanja Kokkonen LappUM, Kerttu Latvala KeskiUYU, Sonja Stång KuivsAu, Johanna Kylmänen RaisKu

4x400 m: Erin Karjalahti NurmijYU, Riina Heikkonen LappUM, Kia Laisi EspTa, Johanna Kylmänen RaisKu, Pinja Heinonen TampPy

550x350

Premiumsport.fi

inov 8 alapanoraama