oakley nortti panoraama

Pm-maastokatsaus

Nivalan SM-maastot lähestyvät. Sitä ennen useimmissa piireissä juostaan maastojuoksujen piirinmestaruuskilpailut. Hämeen pm-maastojen tulokset löytyvät jo sivuiltamme toisaalla. Ohessa pieni katsaus muiden piirien tuloksiin. Valtaosa kisoista käytiin menneenä viikonloppuna.

kekki08052011Ossi Kekki. Kuva: MaimonenMaastojuoksujen piirinmestaruudet on useimmissa piireissä jaettu. Hämeen pm-maastojen tulokset löytyvät jo sivuiltamme toisaalla. Ohessa pieni katsaus muiden piirien tuloksiin. Valtaosa kisoista käytiin menneenä viikonloppuna.

Tuloskatsaus:

Varsinais-Suomi, Raisio 5.5.

M 6 km
1. Antti-Pekka Niinistö 1990 TurWei 18.07
2. Juha Hellsten 1976 TurWei 18.24
3. Mikko Virta 1974 TurWei 18.34
4. Darby Thomas 1983 TuUL 18.39
5. tuomo Mäkelä SjundeåIF 18.46
6. Matti Rauma 1982 TuUL 18.54
7. Jonathan Rotich 1988 TuUL 18.56
8. Johannes Brunila 1988 TuUL 18.58
9. Mika Luoto 1973 TuUL 19.02
10. Roni Haimakka 1985 TurWei 19.38

N 4 km
1. Veera Sahlberg 1991 TuUL 14.26
2. Johanna Sällinen 1988 RaisKu 14.36
3. Jaana Salonen 1979 TuUL 14.38
4. Anni Pura ForssSa 14.40
5. Maria Rantala 14.44
6. Katri Lindeqvist 1980 TuUL 14.56
7. Linda Karvonen 1981 TurWei 15.07
8. Katriina Raininko 1991 TuUL 16.01
9. Saara Laaksonen 1982 TuUL 16.05
10. Päivi Satto 1971 TuUL 16.06

N17 4 km
1. Johanna Matintalo 1996 LiedPa 14.45
2. Emilia Maaskola 1994 TurTo 14.50
3. Linnea Harala 1995 SomE 15.26

N19 4 km
1. Ilona Välimäki 1992 UudKK 14.14
2. Roosa-Maria Mattila 1993 LiedPa 14.59
3. Anni Suominen 1992 RaisKu 15.03

N19 4 km
1. Ilona Välimäki 1992 UudKK 14.14
2. Roosa-Maria Mattila 1993 LiedPa 14.59
3. Anni Suominen 1992 RaisKu 15.03

M19 6 km
1. Mikael Hynninen 1992 TuUL 20.18
2. Petrus Somerkoski 1993 NaantLö 20.48
3. Markku Elo 1992 LaitJy 20.53

Etelä-Pohjanmaa, Ilmajoki 6.5.

6 km
1. Antti Raittinen 1988 Kurikan Ryhti 19.41
2. Pekka Klemola 1988 Kuortaneen Kunto 19.43
3. Janne Hautala 1990 Kristiinan Urheilijat 20.26
4. Tuomo Hippi 1983 Seinäjoen seudun Urheilijat 20.47
5. Niko Lepistö 1990 Laihian Luja 20.51
6. Veli-Jukka Hattula 1988 Kristiinan Urheilijat 20.58
7. Mikko Pellinen 1990 Kristiinan Urheilijat 20.58
8. Antti Hakala Kauhavan Wisa 21.40
9. Samu Heiska Kauhavan Wisa 21.41
10. Jussi Raittinen 1990 Kurikan Ryhti 21.59

N 4 km
1. Eeva Sajanti 1987 Seinäjoen seudun Urheilijat 14.17
2. Minna Myllykoski Lapuan Virkiä 16.08
3. Elina Kniivilä Seinäjoen seudun Urheilijat 16.22

N17 4 km N17
1. Aino Kivenmäki 1996 Kuortaneen Kunto 16.26
2. Annina Sinisalo 1995 Seinäjoen seudun Urheilijat 16.42
3. Sonja Kenkkilä 1996 Ilmajoen Kisailijat 17.27

N19 4 km N19
1. Venla Majapuro 1992 Ilmajoen Kisailijat 15.25
2. Anne Pentinmäki 1993 Jalasjärven Jalas 15.37
3. Sanni Massinen 1993 Jalasjärven Jalas 15.40

M17 4 km
1. Ilkka Saari 1994 Alavuden Urheilijat 13.40
2. Joona Kitinoja 1995 Seinäjoen seudun Urheilijat 14.10
3. Petteri Säilä 1994 Ylihärmän Junkkarit 14.37

M19 4 km
1. Simeon Hyyppä 1993 Vimpelin Veto 13.52
2. Niklas Peltoniemi 1993 Teuvan Rivakka 14.04
3. Kari Punkari 1992 Seinäjoen seudun Urheilijat 14.57

Satakunta, Kankaanpää 7.5.

M 6 km
1. Jouko Mahlamäki LauttLu 19.47
2. Mattias Häyry PorinYU 21.02

N 4 km
1. Marita Iso-Ropo VammsVoi 14.52
2. Paula Nurmi NakkVire 15.39
3. Heidi Seppälä PorinYU 16.26
4. Teija Alanko PorinYU 16.46
5. Päivi Mäkelä VammsVoi 16.52

N17 4 km
1. Emilia Myllykoski NoormNo 16.16
2. Johanna Nieminen PunkalKu 17.07
3. Sanni Nokelainen NoormNo 18.45

N19 4 km
-

M17 4 km
1. Mikko Loukkaanhuhta KankU 14.13
2. Joonas Kannosto KanksLei 15.02
3. Jukka Loukkaanhuhta KankU 16.08

M19 4 km
1. Joonas Rajamäki UlvST 20.45

Keski-Suomi, Saarijärvi 7.5.

M 6,26 km
1. Miika Takala JyväskKU 20.20 
2. Antti Anttonen SuolU 21.00 
3. Anssi Puttonen JyväskKU 21.04 
4. Marko Partanen KeurKi 21.15 
5. Kalle Kulmala KeurKi 21.23

N 4 km
 Elina Lindgren OulPy 14.15 
1. Merja Rantanen KaipVi 14.58 
2. Katja Mustonen KoivKi 15.13 
3. Sari Anttonen SuolU 17.05 
4. Ann-Mari Kohonen JyväskKU 18.31 

N17 4 km
1. Sonja Pekkarinen KaipVi 17.04 
2. Hanna Liupakka SaarijPu 17.45

N19 4 km
-

M17 4 km
1. Joonas Rinne SaarijPu 13.49 
2. Miika Kiminkinen JyväskKU 13.55 
3. Toni Kilpinen JyväskKU 14.06

M19 6,26 km
1. Jaakko Piesanen SaarijPu 21.30 
2. Joel Holma JyväskKU 23.20 
3. Jussi-Pekka Lemettinen JyväskKU 23.45

Helsinki, Espoo 7.5.

M 6 km
 Lauri Lipiäinen SjundeåIF 20.14
1. Tommi Hytönen KU-58 20.28
2. Jukka Salo KU-58 20.44
 Järvelä Juha VetU 20.51
3. Timo Leppäkorpi KU-58 21.43
4. Joël Ferrand HelsTa 21.50
5. Antti Lehikoinen KU-58 22.09

N 4 km
 Katarina Skräddar IFLänken 14.23
1. Nina Chydenius ViipU 14.49
2. Sari Juuti KU-58 15.32
3. Malena Lahtimies LeppSi 15.52
4. Sari Suomalainen LeppSi 16.13
5. Jonna Railio HKV 16.15

N17 4 km
1. Taika Nummi EspTa 15.59
2. Ida Räty HKV 16.04
3. Sofia Muinonen EspTa 16.07

N19 4 km
1. Johanna Hulkkonen KU-58 16.49
2. Petra Katainen PakVe 17.00
3. Hele Haapaniemi EspTa 18.50

M17 4 km
1. Samuel Rautiainen ViipU 13.56
2. Aleksi Uusipere EspTa 14.17
3. Julius Uutela HKV 14.24

M19 4 km
1. Aki Haiko RekRai 14.44
2. Mikko Pohjanvirta RekRai 14.45
3. Jari Niemi RekRai 14.49

Kymenlaakso ja Lahti, Kouvola 7.5.

M 6 km
1. Joseph Tanui Lahden Ahkera 19.44
2. Eetu Lindfors Karhulan Katajaiset 19.51
3. Samu Vilkki Karhulan Katajaiset 20.04
4. Hannu Granberg Lahden Ahkera 20.16
 Hannu- Pekka Pukema Rovaniemen Roadrunners 20.27
5. Mikko Suihkonen Lahden Ahkera 20.56

N 4 km
1. Kaisa Tyni Haminan Ponteva 15.04
2. Katri Lindroos Kouvolan Urheilijat 16.49
3. Maiju Pöysti Lahden Ahkera 19.45
4. Nelly- Maria Tuiskula Lahden Ahkera 19.47
5. Karoliina Pöysti Lahden Ahkera 20.42

N17 4 km
1. Oona Kettunen Karhulan Katajaiset 14.43
2. Minttu Hukka Karhulan Katajaiset 15.39
3. Silja Meronen Orimattilan Jymy 15.45

N19 4 km
1. Matilda Säde Kouvolan Urheilijat 16.05
2. Alice Mattila Lahden Ahkera 16.46

M17 4 km
1. Niki Maksimainen Lahden Ahkera 14.33
2. Melese Lanki Vehkalahden Veikot 15.00
3. Okko Kettunen Karhulan Katajaiset 15.51

M19 4 km
1. Ossi Kekki Lahden Ahkera 12.41
2. Ville Heikkilä Lammin Säkiä 12.49
3. Markus Hämäläinen Haminan Ponteva 12.59

Keski-Pohjanmaa, Kaustinen 7.5.

M 6 km
1. Tapani Kärjä KalajJu 18.05 
2. Miika Pajukangas KaustPV 18.35 
3. Petri Kykyri KälvTa 18.59

N 4 km
1. Johanna Kykyri KälvTa 13.43 

N17 4 km
1. Anna-Kaisa Saari YlivKu 14.10 
2. Mari Jääskelä AlaVi 15.22 
3. Miia Säilynoja SievSi 15.37 

N19 4 km
1. Mira Hemmilä KälvTa 17.15 
2. Henna Saukonoja NivU 17.22 

M17 4 km
1. Valtteri Joki VetU 13.37 
2. Joni Virkkala KokkVei 13.45 
3. Henri Kujala NivU 13.49 

M19 4 km
1. Tuukka Löytynoja KälvTa 12.38 
2. Risto Uusivirta HaapajKi 12.50 
3. Juho Keiski KälvTa 13.47 

Pohjois-Pohjanmaa, Oulu 7.5.

M 6 km
1. Janne Ukonmaanaho YlikNM 18.33
 Kalle Keskipoikela LapLu 19.36
2. Niko Krohns OulNMKY 19.41
3. Teppo Ronkainen OulNMKY 19.55
 Panu Lieto KeurKi 20.00
4. Lauri Holappa OulPy 20.35
5. Antti Männikkö OulNMKY 20.42

N 4 km
1. Pauliina Kanervo OulPy 15.31
2. Riitta Kallio-Kokko KuivAu 17.38
3. Kirsti Kivelä OulNMKY 18.17

N17 4 km
1. Johanna Laamanen OulPy 17.54
2. Mira Taulavuori OulPy 18.40

N19 4 km
1. Jenna Lempinen KuivAu 17.25
2. Kirsi Tolonen UtajU 19.32

M17 4 km
1. Miika Eskuri OulNMKY 14.59
2. Joonas Pääkkölä KuivAu 15.08
3. Matti Korhonen LimNM 17.16

M19 4 km
1. Juhani Svanberg OulPy 13.52
2. Janne Moilanen PudasjU 14.29
3. Jesse Tyni KuusEV 15.10

Etelä-Karjala,Parikkala 7.5.

M 6 km
1. Panu Jantunen ParikkU 20.43 
2. Mikko Syren LappUM 22.33 
3. Antti Kosonen ImU 22.53

4 km
 Heidi Maaranen MikkKV 17.37 
1. Tiina Päätalo ImU 18.23 
 Maria Miettinen LeppävVi 18.46 
2. Mirka Suominen LappUM 19.33 
3. Mira Parkko LappUM 20.11

N17 4 km
1. Salla Vaittinen ParikkU 18.25 
2. Venla Lehtonen ImU 18.28
3. Rita Karjalainen ParikkU 19.28

N19 4 km
1. Emma Hämäläinen ParikkU 20.27 

M17 4 km
 Roope Reponen KitU 17.00
1. Ville Ahonen ImU 17.14 
2. Teemu Astikainen ImU 17.17 

M19 4 km
1. Toni Astikainen ImU 15.12 
2. Tomi Mikkonen ImU 16.21 
3. Juho Näivä LappUM 16.46

Uusimaa, Hyvinkää 7.5.

M 6 km
1) Aku Nikander LänsiUU 21,42
2) Gleb Simanov KeskiUYU 23,13
3) Ismo Ylenius JanJa 24,07

N 4 km
1) Tuula Laitinen VihdVie 14,29
2) Sandra Riihola KerU 17,00

N17 4 km
1) Saara Nikander LänsiUU 14,03
2) Eveliina Määttänen KeskiUYU 15,41

N19 4 km
1) Meri Rantanen NummKip 13,51
2) Viivi Rantanen NummKip 14,20

M17 4 km
1) Janne Niemi JanJa 13,53
2) Waltteri Vinkanharju RiihimKV 14,56

M19 4 km
Miko Flinkman 14,34

Länsi-Turunmaa, Nauvo 7.5.

M 4 km
1. Magnus Hellström SjundeåIF 12.17
2. Niklas Wihlman PargIF 12.22
3. Jari Vanhanen SjundeåIF 12.37

N 4 km
1. Yvonne Gunell PargIF 14.28
2. Andrea Wickström IFRaseb 14.56
3. Pernilla Hollmén BorgåAk 15.49

N17 3 km
1. Heidi Huitula BorgåAk 11.57
2. Johanna von Frenckell IFRaseb 11.59
3. Jarina Leskinen HangöIK 12.07

N19 3 km
1. Susanna Forsell IFRaseb 12.09

M17 4 km
1. Måns Vikström BorgåAk 12.33
2. Otto Loukkalahti IFRaseb 13.13
3. Max Nyberg SjundeåIF 13.31

M19 4 km
1. Erik Haajanen IngåIF 12.46
2. Andreas Selenius IFRaseb 14.00

Etelä-Savo, Ristiina 7.5.

Miehet 6 km
1 Joni Jäntti SavRi 17.41
2 Tero Korhonen MiKV 18.03
3 Pekka Huuskonen SavRi 18.08

Naiset 4 km
1 Marja-Terttu Repo SulkU 13.21
2 Lotta Suikki JuvU 13.31
3 Suvi Miettinen JäppU 13.44

N17 4 km 
1 Mari Jukarainen MiKV 14.35
2 Henna Laitinen KangKa 14.35
3 Johanna Hokkanen KangKa 15.42

N19 4 km 
1 Pihla Hokkanen SavRi 12.36
2 Kaisa Heiskanen SavRi 14.57
3 Reeta Tolari RistU 17.58

M17 4 km 
1 Olli Heiskanen SavRi 11.45
2 Juho Roos MiKV 12.01
3 Arttu Syrjäläinen MiKV 12.12

M19 4 km
1 Topi Huttunen JuvU 12.21
2 Heikki Kohvakka KangKa 13.22

Kainuu 8.5. tulokset puuttuvat

Seuraavat pm-maastot juostaan myöhemmin:

Pohjois-Karjala 20.5.

Pohjois-Savo 21.5.

Lappi 28.5



Premiumsport.fi

JÄMI147

inov 8 alapanoraama