Suomen joukkue EM-joukkuemestaruuskilpailujen ykkösliigaan on valittu

Suomen yleisurheilumaajoukkue EM-joukkuemestaruuskilpailujen ykkösliigaan on valittu. Kilpailut käydään Turkin Izmirissä ensi viikonvaihteessa.

Suomen yleisurheilumaajoukkue EM-joukkuemestaruuskilpailujen ykkösliigaan on valittu. Kilpailut käydään Turkin Izmirissä ensi viikonvaihteessa.

Kisojen kotisivut

Suomen joukkue Izmirissä:

Miehet:

100 m: Hannu Hämäläinen Viipurin Urheilijat 30.4.1985 - 10,26w/2011 - 10,41/2010

200 m: Jonathan Åstrand, IF Kraft, Närpiö 9.9.1985 - 21,55, 20,86w/2011, 20,78/2010

400 m: Matti Välimäki, Noormarkun Nopsa 6.2.1987 - 47,29/2011, 46,69/2009

800 m: Tommy Granlund, IK Falken, Pedersöre 21.4.1983 - 1.49,99/2011, 1.48,86/2007

1500 m: Niclas Sandells, IK Falken, Pedersöre 14.3.1984 - 3.43,04/2011, 339,43/2010

3000 m: Jonas Hamm, Lahden Ahkera 2.5.1980 - 8.09,94i+/2011 - 8.05,37/2005

5000 m: Matti Räsänen, Joensuun Kataja 15.2.1983 - 13.44,46/2011, 13.42,6h/2010

3000 m ej: Jukka Keskisalo, Joensuun Kataja 27.3.1981 - 8.41,50/2011, 8.10,67/2009

110 m aj: Antti Korkealaakso, Seinäjoen seudun Urheilijat 14.2.1984 - 14,14/2011, 13,83/2010

400 m aj: Oskari Mörö, Länsi-Uudenmaan Urheilijat, Lohja 31.1.1993 - 51,69/2011

Korkeus: Osku Torro, Jyväskylän Kenttäurheilijat 21.8.1979 - 224, 233i/2011, 2272007, 2009

Seiväs: Jere Bergius, Tampereen Pyrintö 4.4.1987 - 560/2011

Pituus: Roni Ollikainen, Helsingin Kisa-Veikot 27.8.1990 - 741, 775w/2011, 800/2010

Kolmiloikka: Aleksi Tammentie, Tampereen Urheiljat -38 - 15,60, 16,11w/2011, 16,24/2010

Kuula: valitaan 14.6.

Kiekko: valitaan 14.6.

Moukari: Tuomas Seppänen, Porin Pyrintö 16.5.1986 - 74,84/2011

Keihäs: Ari Mannio, Lehtimäen Jyske 23.7.1987 - 83,57/2011, 85,70/2009

4x100 m:
Hannu Hämäläinen, Viipurin Urheilijat 30.4.1985 - 10,26w/2011, 10,41/2010
Jonathan Åstrand, IF Kraft, Närpiö 9.9.1985 - 10,26/2011
Ville Myllymäki, Kankaanpään seudun Leisku 15.1.1990 - 10,59/2011
Jarkko Ruostekivi, Mietoisten Maununpojat 5.4.1985 - 10,70/2011, 10,34/2007
Simo Sipilä, HIFK-friidrott 17.4.1983 - 10,62w/2011, 10,50/2006

4x400 m:
Oskari Mörö, Länsi-Uudenmaan Urheilijat, Lohja 31.1.1993 - 49,44i/2011, 49,58/2010
Petteri Monni, Jyväskylän Kenttäurheilijat 31.3.1990 - 47,63/2011
Ville Wendelin, Turun Urheiluliitto 14.5.1990 - 48,55/2011, 48,12/2009
Santeri Tukia, Vilppulan Veikot 24.3.1990 - 48,46/2011, 48,12/2009
Gustav Klingstedt, HIFK-friidrott 8.12.1985 - 48,5h/2011, 47,93/2009

Naiset:

100 m: Jenna Jokela, Nakkilan Vire 8.4.1990 - 11,91/2011, 11,75/2008

200 m: Sari Keskitalo, Pellon Ponsi 6.4.1985 - 24,02/2011, 24,43/2007

400 m: Ella Räsänen Tampereen Pyrintö 27.1.1994 - 53,73/2010

800 m: Karin Storbacka IK Falken, Pedersöre 27.4.1987 - 2.05,00i/2011, 2.02,99/2009

1500 m: Johanna Lehtinen, Joensuun Kataja 21.2.1979 - 4.16,13/2011, 4.06,85/2005

3000 m: Heidi Eriksson, IF Nykarlebynejden, Uusikaarlepyy 27.4.1986 - 9.13,12/2011

5000 m: Elina Lindgren, Oulun Pyrintö 27.1.1983 - 16.08,54/2002

3000 m ej: Janica Mäkelä, Forssan Salama 24.6.1986 - 10.17,08/2011, 10.06,86/2010

100 m aj: Nooralotta Neziri, Porin Yleisurheilu 9.11.1992 - 13,43/2011

400 m aj: Anniina Laitinen Helsingin Kisa-Veikot 18.11.1989 - 1.00,16/2011, 59,39/2010

Korkeus: Tiina Hakanen, Tampereen Pyrintö 1.4.1985 - 180/2011, 181/2005, 2009

Seiväs: Minna Nikkanen, Someron Esa 9.4.1988 - 424, 460i/2011, 446/2009

Pituus: Elina Torro, Lappeenrannan Urheilu-Miehet 22.7.1986 - 611/2011, 633/2008

Kolmiloikka: Elina Torro, Lappeenrannan Urheilu-Miehet 22.7.1986 - 13,67/2011, 13,72/2009

Kuula: valitaan tiistaina 14.6.

Kiekko: Tanja Komulainen, Tampereen Pyrintö 2.3.1980 - 57,10/2011

Moukari: Merja Korpela, Soinin Sisu 15.5.1981 - 66,25/2011, 69,56/2009

Keihäs: Sanni Utriainen, Nokian Urheilijat 5.2.1991 - 58,24/2011

4x100 m:
Jenna Jokela, Nakkilan Vire 8.4.1990 - 11,91/2011, 11,75/2008
Sari Keskitalo, Pellon Ponsi 6.4.1985 - 12,15/2011, 11,44/2007
Jasmin Showlah, HIFK-friidrott 30.5.1989 - 12,08/2011, 11,93/2008
Maria Räsänen, Kuopion NMKY 1.3.1992 - 11,97/2011
Nooralotta Neziri, Porin Yleisurheilu 9.11.1992 - 11,93/2011

4x400 m:
Ella Räsänen, Tampereen Pyrintö 27.1.1994 - 53,73/2010
Jenniina Halkoaho, Suodenniemen Urheilijat 3.2.1982 - 56,20/2011, 55,83/2009
Anniina Laitinen, Helsingin Kisa-Veikot 18.11.1989 - 55,54i+/2011, 56,11/2010
Aino Paunonen, Turun Urheilulitto 4.11.1992 - 56,26/2011, 54,84/2010
Karin Storbacka, IK Falken, Pedersöre 27.4.1987 - 53,87/2009



inov arctic jattiboxi


Premiumsport.fi

inov 8 alapanoraama