IFK Göteborg Tiomilan ylivoimainen voittaja

Kuva: Touho Häkkinen

Kuva: Touho Häkkinen

IFK Göteborg on voittanut miesten Tiomila-suunnistusviestin selvällä erolla muihin.

Vaativassa maastossa järjestetty ja jännittäviä vaiheita sisältänyt kymmenosuuksinen viesti ratkesi kahdeksannella osuudella, jossa Max Peter Bejmer repi huiman kymmenen minuutin etumatkan muihin joukkueisiin. Kahdella viimeisellä osuudella seuran voitto ei ollut uhattuna ja maalissa joukkue tuuletti ylivoimaista voittoa. Eroa kakkoseen oli lopulta kahdeksan ja puoli minuuttia.

Voittajajoukkueessa suunnistivat Andreas Sölberg, Fredrik Eden, Morten Jarvis Westergård, Johan Högstrand, Marius Thrane Ödum, Jonas Pilblad, Vetle Ruud Bråten, Max Peter Bejmer, Eskil Kinneberg ja Fredrik Bakkman.

Kilpa kakkossijasta säilyi jännittävänä ankkuriosuudelle asti. Lopulta viimeisillä kilometreillä vahvin oli OK Linnén Albin Ridefeldt, joka jätti Södertäljen Jonas Leanderssonin ja Kooveen Daniel Hubmannin taakseen. Koovee oli täten parhaana suomalaisjoukkueena neljäs.

Viestin pimeillä yöosuuksilla kärjessäkin keikkuneen Kooveen voittohaaveet kaatuivat kahdeksannella osuudella, jolloin Jonas Hubacek yhdessä Lillomarka OL:n suunnistajan kanssa ajautui ilmeisesti suuntavirheen seurauksena pahasti sivuun ykkösrastista. Tämä varmisti myös osaltaan IFK Göteborgin karkaamisen osuudella ja kotijoukkueen voiton. 

Johan Runesson toi Tampereen Pyrinnön toiseksi parhaana suomalaisena viidenneksi. Pyrinnön viesti lähti yskähdellen käyntiin, mutta Elias Kuukka nosti seuransa värit kilpailun kakkosletkaan pitkällä ja hajonnattomalla 16 kilometrin Långa Nattenilla. Aamuyöstä etenkin Aleksi Niemen ja Juhan Runessonin vahvat esitykset nostivat seuran viidenneksi.

Kalevan Rasti ei päässyt viestin missään vaiheessa aivan kärkivauhtiin, mutta erittäin kovatasoinen miehistö piti joensuulaiset kymmenen joukossa, vaikka matkan varrelle mahtuikin muutama suuri virhe. Kalevan Rastin tavoin hankalasta yöstä kärsi myös Paimion Rasti. Kärkeen veikattu kymmenikkö oli yön pimeinä tunteina vielä 40 parhaan ulkopuolella, mutta etenkin loppuosuuksien kolmikko Fredric Portin, Frederic Tranchand ja Olav Lundanes nostivat Paimion Rastin sijalle 14.

Ikaalisten Nouseva-Voima pysyi koko yön tasaisesti kärjen takana sijoittuen lopulta viidenneksi parhaana suomalaisena sijalle 15. 

Alustavat tulokset

1. IFK Göteborg 9:07:14
2. OK Linné  +8:35
3. Södertälje-Nykvarn OF  +9:04
4. Koovee  +9:17
5. Tampereen Pyrintö +13:02
6. Lillomarka OL +16:55
7. Kalevan Rasti +18:04
8. IFK Lidingö SOK+18:27
9. Halden SK +25:30
10. IFK Mora OK +35:35
11. Järla Orientering +36:09
12. Nydalens SK +38:40
13. Stora Tuna OK +43:09
14. Paimion Rasti +43:23
15. Ikaalisten Nouseva-Voima +44:55

18. Turun Metsänkävijät +46:20
20. Hiidenkiertäjät +47:20
21. MS Parma +47:31

Live-tulokset


Premiumsport.fi

inov 8 alapanoraama