Norjan valinnat eri kilpailumatkoille Ranskassa

Norjan Suunnistusliitto on tänään täydentänyt Ranskan MM-kisojen valintojaan nimeämällä suunnistajat kullekin eri kilpailumatkalle.

Norjan Suunnistusliitto on tänään täydentänyt Ranskan MM-kisojen valintojaan nimeämällä suunnistajat kullekin eri kilpailumatkalle. Norjan MM-joukkue 7 miestä ja 7 naista valittiin aiemmin kesäkuun lopussa ja nyt tuota valintaa täydennettiin matkakohtaisilla valinnoilla Norjan valmistavan MM-leirin jälkeen.

– Tämän täydentävän matkavalinnan perusteella Norja saa erittäin vahvat joukkueet keskimatkalle ja pitkälle matkalle. Meillä on ehkä jopa vahvin joukkue kaikista maista näillä "metsämatkoilla". Näillä valinnoilla pelaamme hiukan uhkapeliä sen kanssa, että saammeko riittävän tuoreita jalkoja viestiin, sanoo Norjan maajoukkuevalmentaja Petter Thoresen, viitaten siihen tekijään, että keskimatkat ja viestit juostaan peräkkäisinä päivinä.

Norjan joukkue Ranskan MM-kisoissa (valittu kesäkuun lopussa):

Miehet:
Vetle Ruud Bråten, Raumar OL
Carl Waaler Kaas, Bækkelagets SK
Olav Lundanes, Halden SK
Anders Nordberg, Vaajakosken Terä
Gaute Hallan Steiwer, Lillomarka OL
Audun Weltzien, Tyrving
Øystein Kvaal Østerbø, IFK Lidingö

Naiset:
Marianne Andersen, Konnerud
Heidi Østlid Bagstevold, Bækkelagets SK
Elise Egseth, Wing OK
Mari Fasting, NTNUI
Silje Ekroll Jahren, Sävedalens AIK
Betty Ann Bjerkreim Nilsen, Lillehammer OK
Tone Wigemyr, Bækkelagets SK

Norjan valinnat eri kilpailumatkoille (valittu 12.07.11):

Pitkä matka

Naiset:
Heidi Østlid Bagstevold, Bækkelagets SK
Mari Fasting, NTNUI
Tone Wigemyr, Bækkelagets SK
Varalla: Betty Ann Bjerkreim Nilsen, Lillehammer OK

Miehet:
Olav Lundanes, Halden SK (hallitseva maailmanmestari)
Anders Nordberg, Vaajakosken Terä
Audun Weltzien, Tyrving
Carl Waaler Kaas, Bækkelagets SK
Varalla: Øystein Kvaal Østerbø, IFK Lidingö

Keskimatka

Naiset:
Marianne Andersen, Konnerud
Heidi Østlid Bagstevold, Bækkelagets SK
Mari Fasting, NTNUI
Varalla: Tone Wigemyr, Bækkelagets SK

Miehet:
Carl Waaler Kaas, Bækkelagets SK (hallitseva maailmanmestari)
Olav Lundanes, Halden SK
Anders Nordberg, Vaajakosken Terä
Audun H. Weltzien, Tyrving
Varalla: Øystein Kvaal Østerbø, IFK Lidingö
Gaute Hallan Steiwer, Lillomarka OL

Sprintti

Naiset:
Elise Egseth, Wing OK
Silje Ekroll Jahren, Sävedalens AIK
Betty Ann Bjerkreim Nilsen, Lillehammer OK
Varalla: Line Hagman, NTNUI (kotimaassa)

Miehet:
Vetle Ruud Bråten, Raumar OL
Gaute Hallan Steiwer, Lillomarka OL
Øystein Kvaal Østerbø, IFK Lidingö
Varalla: Eskil Kinneberg, Raumar OL (kotimaassa)

Norja valitsee viestijoukkueet keskimatkan kilpailun jälkeen.

MM-ohjelma:

lauantai 13. elokuuta: pitkä matka karsinta
sunnuntai 14. elokuuta: keskimatka karsinta
tiistai 16. elokuuta: sprintti karsinta + finaali
keskiviikko17. elokuuta: pitkä matka finaali
perjantai 19.elokuuta: keskimatka finaali
lauantai 20. elokuutta: viestit

Ranskan MM-kisojen kotisivut:

Lähde: Norjan Suunnistusliiton lehdistötiedote

ps! Monet norjalaiset suunnistajat kokivat vielä valmistavalla MM-leirilläkin Ranskan maastot sen verran haasteelliseksi, että harkitsevat vielä vahvasti Ranskaan menoa omalle "yksityislerille" ennen MM-kisoja.

oroc poisto banneri


Premiumsport.fi

inov 8 alapanoraama