Matti Räsänen ja Johanna Lehtinen hyvässä vauhdissa Watfordissa

urasa_utri02052011Ison-Britannian Watfordissa käytiin eilen British Milers´ Clubin kilpailut. Matti Räsänen juoksi 5000 metrillä kauden kotimaisen kärkiajan 13.44,46 ja sijoittui erässään toiseksi. Naisten 1500 metrillä Johanna Lehtinen ylsi parhaimpaansa sitten vuoden 2008. Hänen aikansa 4.16,13 riitti kovatasoisessa A-erässä kahdeksanteen sijaan.

irasa_utri_02052011Matti Räsänen Ratinassa 2008. Kuva: Jarno MaimonenIson-Britannian Watfordissa käytiin eilen British Milers´ Clubin kestävyysjuoksukilpailut. Matti Räsänen juoksi 5000 metrillä kauden kotimaisen kärkiajan 13.44,46 ja sijoittui erässään toiseksi. Kilpailun voitti isäntämaan Moumin Geele ajalla 13.37,41. Henri Manninen oli ajalla 14.10,00 erässään 16.

Naisten 1500 metrillä Johanna Lehtinen ylsi parhaimpaansa sitten vuoden 2008. Hänen aikansa 4.16,13 on kauden kotimainen kärkitulos, ja riitti kovatasoisessa A-erässä kahdeksanteen sijaan. Erän voitti Ison-Britannian Charlene Thomas ajalla 4.06,87. B-erän voitti huippujuoksija Liz McColganin tytär Eilish ajalla 4.14,44.

Jonas Hamm kohensi kauden parastaan miesten 1500 metrillä. Hamm sijoittui erässään 11. loppuajalla 3.43,14. Porvoon Urheilijoiden nuoret naiset Aurora Holopainen, Ester Schulman ja Mikaela Söderström kävivät hakemassa kansainvälistä kilpailukokemusta.

Miehet 5000m A-erä

1. 13:37.41  Moumin Geele  Newham & Eb 
2. 13:44.46  Mati Rasanen  Finland 
3. 13:55.36  Sean Connolly  Tallaght / Ireland 
4. 13:56.17  John Mcdonnell U23  Luton / St. Mary's Uni 
5. 13:57.39  Richard Corcoran  Raheny Shamrocks / Ireland 
6. 13:57.61  Adam Bitchell U23  Cardiff / UWIC / West Wales 
7. 13:58.62  Dan Mulhare  Inverclyde / Napier Uni / Belgrave  
8. 14:00.31  Aitor Fernandez U23  Spain 
9. 14:01.23  Paul Richardson  Charnwood / Owls Leicester 
10. 14:02.29  Ben Tickner  Wells City / Kent 
11. 14:04.26  Joe Macdonald  Trafford / Loughborough Uni / Butle 
12. 14:04.33  Michael Mulhare U23  North Laois / Belgrave / Ireland 
13. 14:05.53  Kojo Kyereme V35  Shaftesbury Barnet / Herne Hill 
14. 14:05.62  Josh Lilly  Tipton / Birmingham Uni 
15. 14:06.35  Steve Sharp V35  Belgrave 
16. 14:10.00  Henri Manninen  Finland 
17. 14:14.37  Mitch Goose U23  City Of Norwich / Iona Col 
18. 14:30.55  Mark Hanrahan  Leevale / Ireland 
19. 14:40.30  Abdul Abdulrahman  Birchfield

Naiset 1500m A-erä
1. 4:06.87  Charlene Thomas  Wakefield / Leeds Metropolitan Un 
2. 4:09.63  Corinna Harrer U23  Germany 
3. 4:10.10  Stacey Smith U23  Gateshead / Teeside U 
4. 4:12.73  Sylwia Ejdys  Poland 
5. 4:13.68  Diana Sujew U23  Germany 
6. 4:14.14  Hilary Stellingwerff  Canada 
7. 4:15.58  Orla Drumm  University College Cork / Ireland 
8. 4:16.13  Johanna Lehtinen  Finland   2008
9. 4:16.18  Elina Sujew U23  Germany 
10. 4:16.40  Kelly Mcneice  City Of Lisburn / Windsor Slough 
11. 4:17.91  Liz Brathwaite  Herts Phoenix / Oxford Uni 
12. 4:19.16  Stevie Stockton U23  Vale Royal / Loughborough Uni 
13. 4:19.45  Valarie Lehmann  Switzerland 
14. 4:19.94  Annett Horna  Germany 

Naiset 1500m D-erä       
1. 4:33.03  Leigh Lattimore U23 Harrow / St. Mary's Uni 
...
15. 4:52.81  Mikaela Soderstrom U20 Finland 
16. 4:59.60  Ester Schulman U17 Finland

Miehet 1500m A-erä
1. 3:40.01  David Bustos U23  Spain 
2. 3:40.19  Bartosz Nowicki  Poland 
3. 3:40.70  Othmane Laaroussi U20  Morocco 
4. 3:41.33  Adam Cotton U20  Birchfield H 
5. 3:41.36  Bruce Raeside  Notts / Cambuslang 
6. 3:41.92  Steve Mitchell  Bristol & West / Bristol Uni / Craw 
7. 3:42.50  David Proctor  Rochdale 
8. 3:42.86  Charlie Grice U20  Phoenix Ac 
9. 3:42.94  Rory Chesser  Ennis Track / Newham & Essex Beag 
10. 3:42.95  Stephen Davies  Belgrave 
11. 3:43.14  Jonas Hamm  Finland 
12. 3:43.61  Jonathan Hay U20  Aldershot Farnham & District

Naiset 800m D-erä
1. 2:08.77  Elaine Murty  Blackheath & Bromley / Brunel Uni 
...
8. 2:16.79  Aurora Holopainen U20  Finland

>>Tulokset



Kuuntele uusin Livigno2Levi Podcast

Suositeltavaa luettavaa

Kilpailukalenterit

Kaupalliset yhteistyöt

Kuukauden luetuimmat

  1. 15.11.2020Niskanen antoi venäläiselle isän kädestä Oloksen leirikilpailussa
  2. 19.11.2020Suomen Cup jatkuu Taivalkoskella - katso lähtölistat
  3. 20.11.2020Niskanen tahkosi Oloksella hurjat kilometrit
  4. 14.11.2020Hyvärinen ja Joensuu voittoihin Kainuun Talvikisoissa
  5. 03.11.2020Hiihdon Suomen Cupin lähtölistat julkaistu – huippuja poissa, mutta kisat vetävät osallistujia
  6. 12.11.2020Kainuun Talvikisoissa mukana useita maajoukkuehiihtäjiä
  7. 23.11.2020Tässä Suomen hiihtäjät Rukalle
  8. 21.11.2020Beitostölenissä myrskysi – yllätysnimi peittosi maajoukkuemiehet 15 kilometrillä
  9. 18.11.2020Björgen ei noudattanut antidopingsääntöjä - ei saa kilpailla tämän vuoden puolella
  10. 26.11.2020Olympiamitalisti vaihtaa kansalaisuutta ja muita hiihtouutisia lyhyesti
  11. 03.11.2020Joni Mäki ja Riitta-Liisa Roponen Suomen Cup -viikonlopun mielenkiintoisimpia nimiä
  12. 01.11.2020Hakala ja Husu voittoihin FIS Imatran Kylpylä Hiihtojen toisena päivänä
  13. 14.11.2020Hyvärinen nautti kovasta kisasta, Joensuu hämmentyi voittomarginaalistaan
  14. 16.11.2020Suomen ampumahiihtojoukkue ensimmäisiin maailmancup-osakilpailuihin valittu
  15. 20.11.2020Weng ja Kläbo kovimmat Norjan kauden avauksessa
  16. 22.11.2020Melnitsenko pesi maajoukkuekollegansa Oloksella sunnuntaina – Ustjugovin ja Neprjajevan vauhti kadoksissa
  17. 07.11.2020Tässä Suomen Cupin viestien suosikkijoukkueiden hiihtojärjestyksiä
  18. 21.11.2020Oloksella hiihdettiin venäläisvoittoinen leirikilpailu
  19. 13.11.2020Nuorten MM-hiihdot Suomeen!
  20. 28.11.2020Kläbo: Iversen saa lauantain palkintojuuston, mikäli ei auta Bolshunovia sunnuntaina
  21. 18.11.2020Saako Northug osallistua pitkän matkan hiihtoihin?
  22. 21.11.2020Johaug täysin ylivoimainen Beitostölenin kympillä
  23. 20.11.2020Novak ja Andersson voittoihin Ruotsisssa
  24. 11.11.2020Kallalla koronavirustartunta
  25. 30.11.2020Kova päätös – Kläbo jättää maailmancupin osakilpailuja väliin
  26. 22.11.2020Johaug nopein vapaallakin – Sundby suurissa ongelmissa
  27. 14.11.2020Mikko Koutaniemi muistelee podcastissä uraansa ja kertoo kaiken Ylläs-Levistä
  28. 18.11.2020Päivitetty: Norja valitsi jo joukkueensa Rukalle
  29. 22.11.2020Kerttu Niskanen suvereeni voittaja Taivalkosken kympillä
  30. 23.11.2020Venäjän kivikova joukkue Rukalle