Niclas Sandells ja Heidi Eriksson kauden kotimaisiin kärkiaikoihin 1500 metrillä

Niclas Sandells IK Falkenista ja Heidi Eriksson IF Nykarlebynejdenistä juoksivat 1500 metrillä kauden kotimaiset kärkitulokset Ruotsin Eliittikisoissa Sollentunassa. Molemmat alittivat myös Helsingin EM-kilpailuiden B-rajan.

Niclas Sandells IK Falkenista ja Heidi Eriksson IF Nykarlebynejdenistä juoksivat 1500 metrillä kauden kotimaiset kärkitulokset Ruotsin Eliittikisoissa Sollentunassa. Molemmat alittivat myös Helsingin EM-kilpailuiden B-rajan.

Niclas Sandells sijoittui kenialaisen Ismail Kombichin voittamassa miesten kilpailussa yhdeksänneksi ajalla 3.42,14. Hän kohensi omissa nimissään ollutta kauden kärkitulosta 0,90 sekuntia.

Heidi Eriksson kiri venäläisen Jekaterina Martinovan voittamassa naisten kilpailussa viidenneksi ajalla 4.14,87. Hän paransi Johanna Lehtisen aiempaa kärkitulosta 1,26 sekuntia ja omaa ennätystään roimasti viidettä sekuntia.

Naisten puolimaratonin tuore Suomen mestari Oulun Pyrinnön Elina Lindgren oli 5000 metrillä kuudes kauden kärkiajalla 16.34,97 ja viime vuoden Kalevan kisojen kakkonen Forssan Salaman Janica Mäkelä seitsemäs omalla ennätyksellään 16.46,90.

Tulokset:

Miehet:

1500 m: 1) Ismail Kombich Kenia 3.36,61, 2) Ryan Gregson Australia 3.36,64, 3) Nick McCormick Britannia 3.37,00, 4) Dmitri Jurkevitš Latvia 3.37,35, 5) Collis Birmingham Australia 3.37,61, 6) Colin McCourt Britannia 3.40,02, 7) Kemal Koyuncu Turkki 3.40,10, 8) Thomas Solberg Eide Norja 3.40,22, 9) Niclas Sandells Suomi 3.42,14 (kkk & Helsingin B-raja), 10) Hans Kristian Fløystad Norja 3.43,46 ... 28) Aki Nummela Suomi 3.59,64. (38 kilpailijaa 3 erässä. Nummela oli B-erän 11:s.)

Naiset:

1500 m: 1) Jekaterina Martinova Venäjä 4.04,64, 2) Olesja Syreva Venäjä 4.06,68, 3) Anzhela Shevtshenko Ukraina 4.07,26, 5) Zoe Buckman Australia 4.14,12, 5) Heidi Eriksson Suomi 4.14,87 (kkk & Helsingin B-raja), 6) Viktoria Tegenfeldt Ruotsi 4.15,62, 7) Sofia Öberg Ruotsi 4.17,72, 8) Catherine Riley Britannia 4.19,30, 9) Meraf Bahta Eritrea/Ruotsi 4.19,82, 10) Mary Alenbratt Ruotsi 4.22,27 ... 16) Kaisa Tyni Suomi 4.32,29, 17) Minna Nummela Suomi 4.41,34. (34 kilpailijaa 2 erässä. Tyni oli A-erän 15:s ja Nummela B-erän 2:nen.)

5000 m: 1) Eshetu Degefa Etiopia 16.02,63, 2) Jeri Emuru Ruotsi 16.23,31, 3) Jekaterina Patjuk Viro 16.25,61, 4) Frida Lundén Ruotsi 16.27,07, 5) Malin Liljestedt Ruotsi 16.29,85, 6) Elina Lindgren Suomi 16.34,97 (kkk), 7) Janica Mäkelä Suomi 16.46,90, 8) Lilian Magnusson Ruotsi 16.50,68, 9) Louise Wiker Ruotsi 16.52,71, 10) Mira Tuominen Suomi 17.06,48 ... 12) Nina Chydenius Suomi 17.36,72. (14.)


Kuuntele uusin Livigno2Levi Podcast

Suositeltavaa luettavaa

Kilpailukalenterit

Kaupalliset yhteistyöt

Kuukauden luetuimmat

  1. 15.11.2020Niskanen antoi venäläiselle isän kädestä Oloksen leirikilpailussa
  2. 19.11.2020Suomen Cup jatkuu Taivalkoskella - katso lähtölistat
  3. 20.11.2020Niskanen tahkosi Oloksella hurjat kilometrit
  4. 14.11.2020Hyvärinen ja Joensuu voittoihin Kainuun Talvikisoissa
  5. 03.11.2020Hiihdon Suomen Cupin lähtölistat julkaistu – huippuja poissa, mutta kisat vetävät osallistujia
  6. 12.11.2020Kainuun Talvikisoissa mukana useita maajoukkuehiihtäjiä
  7. 23.11.2020Tässä Suomen hiihtäjät Rukalle
  8. 21.11.2020Beitostölenissä myrskysi – yllätysnimi peittosi maajoukkuemiehet 15 kilometrillä
  9. 18.11.2020Björgen ei noudattanut antidopingsääntöjä - ei saa kilpailla tämän vuoden puolella
  10. 26.11.2020Olympiamitalisti vaihtaa kansalaisuutta ja muita hiihtouutisia lyhyesti
  11. 03.11.2020Joni Mäki ja Riitta-Liisa Roponen Suomen Cup -viikonlopun mielenkiintoisimpia nimiä
  12. 01.11.2020Hakala ja Husu voittoihin FIS Imatran Kylpylä Hiihtojen toisena päivänä
  13. 14.11.2020Hyvärinen nautti kovasta kisasta, Joensuu hämmentyi voittomarginaalistaan
  14. 16.11.2020Suomen ampumahiihtojoukkue ensimmäisiin maailmancup-osakilpailuihin valittu
  15. 20.11.2020Weng ja Kläbo kovimmat Norjan kauden avauksessa
  16. 22.11.2020Melnitsenko pesi maajoukkuekollegansa Oloksella sunnuntaina – Ustjugovin ja Neprjajevan vauhti kadoksissa
  17. 07.11.2020Tässä Suomen Cupin viestien suosikkijoukkueiden hiihtojärjestyksiä
  18. 21.11.2020Oloksella hiihdettiin venäläisvoittoinen leirikilpailu
  19. 13.11.2020Nuorten MM-hiihdot Suomeen!
  20. 28.11.2020Kläbo: Iversen saa lauantain palkintojuuston, mikäli ei auta Bolshunovia sunnuntaina
  21. 18.11.2020Saako Northug osallistua pitkän matkan hiihtoihin?
  22. 21.11.2020Johaug täysin ylivoimainen Beitostölenin kympillä
  23. 20.11.2020Novak ja Andersson voittoihin Ruotsisssa
  24. 11.11.2020Kallalla koronavirustartunta
  25. 30.11.2020Kova päätös – Kläbo jättää maailmancupin osakilpailuja väliin
  26. 22.11.2020Johaug nopein vapaallakin – Sundby suurissa ongelmissa
  27. 14.11.2020Mikko Koutaniemi muistelee podcastissä uraansa ja kertoo kaiken Ylläs-Levistä
  28. 18.11.2020Päivitetty: Norja valitsi jo joukkueensa Rukalle
  29. 22.11.2020Kerttu Niskanen suvereeni voittaja Taivalkosken kympillä
  30. 23.11.2020Venäjän kivikova joukkue Rukalle