swix asut banneri

Vuokatti Ski Teamin manageri kiittää Iivo Niskasta seitsemästä kaudesta – ”Tämä on paras ratkaisu tässä kohtaa hänen uraansa”

Iivo Niskanen Rovaniemen Suomen Cupissa viime talvena. Kuva: Touho Häkkinen

Iivo Niskanen Rovaniemen Suomen Cupissa viime talvena. Kuva: Touho Häkkinen

Olympiavoittaja kertoi Ski Teamin vieneen häntä urallaan eteenpäin. Vuokatti Ski Teamin tavoitteet viesteissä edelleen korkealla.

Kaudesta 2011–12 Vuokatti Ski Team Kainuuta edustaneen Iivo Niskasen ura jatkuu Puijon Hiihtoseurassa. Niskasen uusi manageri on Hjallis Harkimo. Hänen entinen managerinsa Hannu Koivusalo jatkaa Vuokatti Ski Teamin managerina.

– Kävimme Iivon kanssa kokonaisuutta läpi ja tulimme siihen lopputulokseen, että tämä on paras ratkaisu tässä kohtaa hänen uraansa. Vuokatti Ski Team Kainuun seuratoimintaympäristö luo tietyt raamit ja noin poikkeuksellisen menestyneen urheilijan istuttaminen tähän kokonaisuuteen muuttuu turhan haastavaksi, toteaa Vuokatti Ski Team Kainuun manageri Hannu Koivusalo seuran tiedotteessa.

– Erityisesti yhteistyökumppanuuksien osalta Iivon on helpompi rakentaa kokonaisuutta puhtaalta pöydältä. Me kaikki seuratoimijat toivotamme Iivolle parhainta mahdollista jatkoa tästä eteenpäinkin, jatkaa Koivusalo.

Niskanen kasvoi VSTK-vuosinaan lupaavasta nuoresta olympiavoittajaksi ja maailmanmestariksi.

– Seitsemän kautta Vuokatti Ski Team Kainuussa olivat huikeita. Seuralla oli osaltaan vaikutusta siihen, että oma urani meni tuona aikana isot harppaukset eteenpäin. Mukavaa oli tehdä kovaa tulosta myös joukkueena, johon oli ilo kuulua. Kiitos koko seuralle tuosta ajasta, Iivo Niskanen sanoo.

Seurasiirron myötä Koivusalo jää pois Niskasen taustajoukoista ja managerin roolista.

– Vuokatti Ski Team Kainuussa hoidan ko. asioita seuran kautta ja tässä kohtaa on luontevaa, että Iivon osalta vastuu siirtyy muualle, edelleen Vuokatti Ski Team Kainuun managerina jatkava Koivusalo sanoo.

Seuralla on muutosten jälkeenkin kovat tavoitteet sekä naisten että miesten joukkueen suhteen tulevaan talveen.

– Tavoitteet viesteissä ovat korkealla. Henkilökohtaisella puolella jokaisella on omat tavoitteensa. Useampi hiihtäjä hakee paikkaa Seefeldin MM-kisajoukkueeseen. Poikkimäen sekä Söyringin mukaantulo antaa leveyttä ajoittain maajoukkueleirityksen ja maailmancup-kalenterin puristuksessa oleviin kotimaisiin kilpailutapahtumiin, Koivusalo sanoo viitaten seuran uusiin vahvistuksiin.

swix asut boxi

langrenn.com Sweden United-States-of-America Germany France italy

Premiumsport.fi

ulvang banneri