KU Rollerski 550x90px

Norjan ja Ruotsin joukkueet Drammenin sprintteihin

Norjan joukkueeseen kuuluu peräti 39 hiihtäjää keskiviikon Drammenin sprinteissä.

Norjan joukkueeseen kuuluu peräti 39 hiihtäjää keskiviikon Drammenin sprinteissä.

Keskiviikkona hiihdetään jo perinteikkääksi muodostunut Drammenin kaupunkisprintti hiukan Oslon länsipuolella. Norja asettaa kotikisaansa peräti 20 miestä ja 19 naista.

Miesten listassa on myös Petter Northugin nimi, mutta hän ei siis osallistu kilpailuun vatsaongelmiensa johdosta. Myös Eldar Rönningin ja Johan Kjölstadin osallistuminen on epätodennäköistä heidän hiihdettyään Vasaloppetin 90 kilometriä sunnuntaina.

Drammen sprintti 7.3.

Norjan miehet:
Timo Andrè Bakken, Hokksund IL
Eirik Brandsdal, Kjelsås IL
Torjus Børsheim, Lillehammer Skiklubb
Kent Ove Clausen, Tydal IL
Sondre Turvoll Fossli, Hokksund IL
Anders Nøstdahl Gløersen, Rustad IL
Pål Golberg, Gol IL
Ola Vigen Hattestad, Ørje IL
Johan Kjølstad, Skogn IL
Finn Hågen Krogh, Tverrelvdalen IL
Simen Lanes, Oseberg Skilag
Hans Petter Lykkja, Dalguten
Magnus Moholt, Ålen IL
Petter Northug jr., Strindheim IL (ei osallistu)
Tomas Northug, Strindheim IL
Øystein Pettersen, Lillomarka Skiklubb
Eldar Rønning, Skogn IL
Sindre Bjørnestad Skar, Bærums Verk IF
John Kristian Dahl, Strindheim IL (COC)
Kristian Tettli Rennemo, Leksvik IL (COC)

Reservit:
1. Didrik Tønseth, Byåsen IL
2. Ånund Lid Byggland, Høydalsmo IL
3. Jørgen Braathen, Høybråten& Stovner IL
4. Andreas Myran Steen, Leksvik IL
5. Eirik Lorentsen, Henning Skilag
6. Eivind Bakkene, Skrautvål IL

Norjan naiset:
Marit Bjørgen, Rognes IL
Synnøve Bruland, Byåsen IL
Kjersti Bø, Strindheim IL
Mari Eide, Øystre Slidre IL
Maiken Caspersen Falla, Gjerdrum IL
Kari Vikhagen Gjeitnes, Henning Skilag
Kathrine Rolsted Harsem, IL Varden
Astrid Jacobsen, IL Heming
Therese Johaug, IL Nansen
Marthe Kristoffersen, IL Varden
Barbro Kvåle, Brandbu IF
Celine Brun-Lie, Njård
Vibeke Skofterud, Slitu IF
Silje Øyre Slind, Oppdal IL
Heidi Weng, IL i Bul
Ingvild Flugstad Østberg, Gjøvik Skiklubb
Martine Ek Hagen, IL i Bul (COC)
Maria Nysted Grønvoll, Furuflaten IL (COC)
Britt Ingunn Nydal, Njård (COC)

Reservit:
1. Ragnhild Haga, IL Heming
2. Kristin Mürer Stemland, Byåsen IL
3. Astrid Bruland, Kjelsås IL
4. Anna Svendsen, Tromsø Skiklubb
5. Tuva Toftdahl Staver, IL Heming

Ruotsin joukkue Drammenissa:

Miehet:
Teodor Peterson, Åsarna IK
Emil Jönsson, Årsunda IF
Robin Norum, IFK Umeå
Jesper Modin, Piteå Elit
Simon Persson, Lucksta IF
Johan Edin, IFK Mora SK
Calle Halfvarsson, Falun-Borlänge SK

Naiset:
Charlotte Kalla, IFK Tärendö
Evelina Settlin, Hudiksvalls IF
Hanna Brodin, Åsarna IK
Ida Ingemarsdotter, Åsarna IK
Linn Sömskar, IFK Umeå
Stina Nilsson, Malungs IF

Lähde: Norjan ja Ruotsin hiihtoliitot

langrenn.com Sweden United-States-of-America Germany France italy

Kuuntele uusin Latu Podcast

ulvang banneri