KU Rollerski 550x90px

Nuorten maajoukkuehiihtäjä Emil Liekari Vuokatti Ski Teamin vahvuuteen

Emil Liekari vahvistaa Vuokatti Ski Team Kainuuta.

Emil Liekari vahvistaa Vuokatti Ski Team Kainuuta.

Maastohiihdon erikoisseura Vuokatti Ski Team Kainuu vahvistaa rivejään. Miesten joukkueeseen liittyy moninkertainen nuorten suomenmestari Emil Liekari. Liekarin, 19, aikaisempija samalla kasvattajaseura on Kouvolan Hiihtoseura.

– Koen tämän seurasiirron yhtenä askeleena eteenpäin urheilijan polullani. Seuran toiminnasta huokuu ammattimainen ote. Toki kasvattajaseurasta siirtymiseen liittyy tiettyä haikeutta mutta minulla on hyvä fiilis uudesta porukasta, sanoo Liekari Vuokatti SKi Team Kainuun tiedoteeessa.

Liekari on muuttanut Vuokattiin asumaan kesäkuun alussa. Samalla valmennusvastuu siirtyi isä, Markus Liekarilta, maajoukkuevalmentaja Mikko Virtaselle.

– Kokonaisuus tuntuu nyt hyvältä. Olosuhteet ja ympärillä oleva osaaminen sekä muu tukion mallillaan. Urheilullisesti yhden ehdottoman lisäporkkanan omaan tekemiseen antaa kilpailuviestipaikoista, jatkaa Liekari.Seuran manageri

Hannu Koivusalo on tyytyväinen uuteen hiihtäjään.

– Emilin tulo porukkaan on tietyllä tavalla jatkumoa miesjoukkueen sukupolvenvaihdokselle. Häneltä sujuu molemmat hiihtotavat ja kaikki matkat, sanoo Koivusalo.Liekarin tulevan kauden päätavoite on nuorten MM-kilpailuissa Puolan Zakopanessa.

Urheilijatiedot
Nimi: Emil Liekari
Syntymäaika:3.5.2001
Kotipaikkakunta:Kouvola
Aikaisempi seura: Kouvolan Hiihtoseura
Kasvattaja seura: Kouvolan Hiihtoseura
Pituus:181 cm
Paino: 73-74kg
Ammatti / opiskelu: opiskelija
Valmentaja: Mikko Virtanen
Harrastukset:Kalastus, liikunta yleisesti
Saavutukset: Nuorten SM-kilpailut kolme kultaa, yksi hopea ja yksi pronssi. Sarajevo EYOF2019 sprintti sija 11. Pohjoismaiden mestaruuskilpailut 2018 Vuokatti 10km P sija 3.
Kolmas kausi nuorten maajoukkuevalmennuksessa

Vuokatti Ski Team Kainuun joukkueet kaudelle 2020 –2021

Naiset
Katri Lylynperä
Susanna Saapunki
Vilma Nissinen
Eveliina Piippo
Sanna Martikkala
Aija Söyrinki

Miehet
Juho Mikkonen
Miska Poikkimäki
Turo Sipilä
Tino Tiilikainen
Emil Liekari
Topi Kuorelahti

 

langrenn.com Sweden United-States-of-America Germany France italy


Kuuntele uusin Latu Podcast

ulvang banneri