KU Swix Pro 550x90px

Talven ensimmäinen vilkas hiihtokilpailuviikonloppu

Kuva: Aapo Laiho

Kuva: Aapo Laiho

Tänä talvena saatiin mennä aina tammikuun lopulle, ennen kuin kansallinen hiihtokilpailukausi toden teolla käynnistyi useammalla paikkakunnalla. Mona-Liisa Malvalehto valmistautui Sotshiin Valkealan hiihdoissa ja Sotshin joukkueen ulkopuolelle jäänyt Tero Similä oli ylivoimainen Oulussa.

XXXII Seinäjoen Talvikisat (V) 25.1.2014

Seinäjoen perinteisissä Talvikisoissa voittoon vapaalla hiihtivät Maarit Korpi ja Jari Mäkelä.

NYL (5 km)
1 145 Maarit Korpi Teuvan Rivakka 12.50,6 12.50,6
2 144 Elina Mäkitalo Himangan Urheilijat 13.16,7 +26,1
3 140 Heidi Lindfors Vaasan Hiihtäjät 13.17,7 +27,1

MYL (10 km)
1 217 Jari Mäkelä Ilmajoen Kisailijat 21.22,7 21.22,7
2 216 Niklas Peltoniemi Teuvan Rivakka 21.52,8 +30,1
3 219 Jari Ritvaniemi Keuruun Kisailijat 22.55,3 +1.32,6

>> Tulokset

Nationella Österbyloppet 25.1.2014 Tammisaari

Tammisaaren kansallisissa kilpailuissa voittajia olivat Heini Nikander ja Joachim Gustafsson. Sunnuntain pariviestissä menestyneet löydät alla olevasta linkistä.

NYL : 5.0 V
1. Nikander Heini Vihdin Viesti 14.50,8
2. Tahvanainen Venla Espoon Hiihtoseura 14.53,6
3. Lindberg Åsa Pargas IF 15.33,9

MYL : 14.7 V
1. Gustafsson Joachim Borgå Akilles 35.53,6
2. Gustafsson Johan Borgå Akilles 36.22,6
3. Westerlund Niklas Pargas IF 38.00,0

>> Tulokset
>> Sunnuntain pariviestin tulokset

VIII Aarne Halosen muistohiihdot 25.1.2014 (P) Valtimon Vasama

Aarne Halosen muistohiihdoissa Valtimossa voittajia olivat Jenni Raivio ja Markus Pörsti.

Nyl 5 km
1. (90) Jenni Raivio Ruoveden Pirkat 22987198 14:41,5 00:00,0
2. (96) Päivi Piminäinen Kainuun Hiihtoseura 27115965 14:52,0 00:10,5
3. (94) Laura Karkkulainen Kiteen Urheilijat 26469133 15:04,2 00:22,7

Myl 15 km
1. (129) Markus Pörsti Mikkelin Hiihtäjät 22972307 39:27,7 00:00,0
2. (126) Ville Maunuksela Ounasvaaran Hiihtoseura 27506406 39:47,6 00:19,9
3. (127) Lasse Pörsti Kiteen Urheilijat 22972297 40:16,4 00:48,7

>> Tulokset

OHS KANSALLISET JA FIS HIIHDOT 25.-26.1.2014 Oulu

Oulussa hiihdettiin lauantaina sprinttiä ja sunnuntaina normaalimatkoja. Tero Similä oli täysin omaa luokkaansa sunnuntain vapaalla 15 km:lla.

Lauantai
NYL Naiset 1.6 km
1 Johanna Ukkola SiilHS 4.44,47
2 Maria Virpi Yppärin Urheilijat 4.46,60
3 Eeva Palosaari Oulun Hiihtoseura 4.47,97

MYL Miehet 1.6 km
1 Ville-Petteri Saarela Keminsuun Kisa 3.59,59
2 Topias Tyni Metsä-Veikot 85 4.04,1
3 Jouni Pitkänen SiilHS 4.06,42

Sunnuntai
NYL Naiset 10 km V
1. Eeva Palosaari Oulun Hiihtoseura 27.12,9
2. Johanna Ukkola Siilinjärven Hiihtoseura 27.22,1 0.09,2
3. Henna Kallunki Ounasvaaran Hiihtoseura 27.52,1 0.39,2

MYL Miehet 15 km V
1. Tero Similä Ylivieskan Kuula 33.55,1
2. Topias Tyni Metsä-Veikot 85 36.15,1 2.20,0
3. Teemu Härkönen Vuokatti Ski Team Kainuu 36.15,3 2.20,2

>> Tulossivut

Hartolan hiihdot, pitkien matkojen am-hiihdot 25.1.2014 Joutsassa Rank (V)

Hartolassa oli ohjelmassa hieman pidemmät matkat vapaalla tyylillä. Kisat sujuivat seuraavin tuloksin.

NYL : 20.0 km
1. Inka Komonen Nastolan Naseva 58:11,0
2. Noora Kivikko Lahden Hiihtoseura 58:16,1
3. Riikka-Liisa Räsänen Nastolan Naseva 59:40,0

MYL : 28.0 km
1. Petteri Vaherkoski Hollolan Urheilijat -46 1:17:28,1
2. Johannes Leppänen Joensuun Kataja 1:17:37,1
3. Jere Rossi Joutsan Pommi 1:18:14,4

>> Tulokset

Valkeakoski Hiihdot 25.1.2014

Valkeakosken Korkeakankaalla pääsarjojen voiton menivät järjestävän seuran Satu Heikkilälle ja Vesa Kalliolle.

Naiset 5km V
1 211 Satu Heikkilä Valkeakosken Haka 11.57,8 00.00,0
2 219 Johanna Heinänen Kuoreveden Kärki 12.17,3 00.19,5
3 216 Liisa Anttila Valkeakosken Haka 12.26,3 00.28,5

Miehet 10km V
1 300 Vesa Kallio Valkeakosken Haka 24.12,1 00.00,0
2 312 Juha-Matti Mikkolainen Valkeakosken Haka 24.13,0 00.00,9
3 310 Waltteri Vinkanharju Hyvinkään Hiihtäjä 24.40,9 00.28,8

>> Tulokset

SAARIJÄRVEN HIIHDOT (V) su 26.1.2014

Saarijärvellä isäntäseuran Pullistuksen Sami Lähdemäki alkaa vähitellen kuntoutua syksyn onnettomuuden jäljiltä ja hiihti kotiladuilla voittoon.

Naiset 4,6 km V
1. Johanna Heinänen Kuoreveden Kärki 13:29,4
2. Kristen Monahan Huhtasuon Hiihto 2000 13:45,5
3. Eeva Joronen Savonlinnan Hiihtoseura 14:17,2

Miehet 9,2 km V
1. Sami Lähdemäki Saarijärven Pullistus 22:33,7
2. Ville Tuukkanen Huhtasuon Hiihto 2000 22:51,0
3. Eerik Puranen Kivijärven Kivekkäät 23:32,1

>> Tulokset

Vetelin Tapaninpäivän Hiihdot / KP-cup pitkät matkat 26.1.2014

Vetelissä Maarit Korpi hiihti viikonlopun toiseen voittoonsa.

NYL : 5,0 P
1. Maarit Korpi Teuvan Rivakka 15:50
2. Elina Mäkitalo Himangan Urheilijat 16:00
3. Henna Rautiainen Himangan Urheilijat 17:42

MYL : 10,0P
1. Niko Koskela Kurikan Ryhti 26:58
2. Kuisma Taipale Vetelin Urheilijat 28:26
3. Risto Uusivirta Haapajärven Kiilat 28:45

>> Tulokset

HOLLOLAN SPORTIA MAILI -HIIHDOT 26.1.2014 V

Hollolassa Dolomitenlaufissa viikkoa aiemmin kuudenneksi hiihtänyt Sini Alusniemi vei voiton. Miesten ykkönen oli Joni Karjalainen.

NYL : 4,4 km
1. Alusniemi Sini Huhtasuon Hiihto 2000 10:09,6
2. Rauhamäki Eevamari Hollolan Urheilijat -46 10:14,7
3. Rottensteiner Mirva Lappeen Riento 10:16,7

MYL : 8,8 km
1.Karjalainen Joni Lahden Hiihtoseura 18:13,5
2.Gustafsson Johan Borgå Akilles 18:21,3
3.Simola Jani Mikkelin Hiihtäjät 18:27,8

>> Tulokset

Pahkan Hiihdot 26.1. P Sonkajärvi

Sonkajärvellä nimi Rissanen oli rautaa.

NYL Naiset 10 km P
1. 161 Merja Rissanen 29.58,3 Joroisten Urheilijat
2. 160 Jenni Raivio 29.59,7 0.01,4 Ruoveden Pirkat
3. 162 Aira-Maarit Immonen  32.21,6 2.23,3 Iisalmen Visa

MYL Miehet 15 km P
1. 175 Jarmo Rissanen  39.01,5 Oulun Hiihtoseura
2. 176 Ville Maunuksela  39.03,1 0.01,6 Ounasvaaran Hiihtoseura
3. 177 Juho Halonen  39.29,2 0.27,7 Pyhäjärven Pohti

>> Tulokset

VALKEALAN HIIHDOT 26.1.2014 (P)

Sotshin olympialaisten sprinttiin valmistautuva Mona-Liisa Malvalehto kävi kisoissa kotikulmilla Valkealassa ja vei voiton.

NYL : 5.6 km
1. Mona-Liisa Malvalehto Kouvolan Hiihtoseura 16:07,3
2. Jonna Heimonen Kouvolan Hiihtoseura 17:58,2
3. Johanna Mattila Kouvolan Hiihtoseura 19:09,0

MYL : 11.0 km
1. Jani Heimonen Kouvolan Hiihtoseura 29:57,8
2. Miika Ruokonen Vehkalahden Veikot 30:57,7
3. Heikki Hyyryläinen Hankasalmen Hanka 31:02,4

>> Tulokset

langrenn.com Sweden United-States-of-America Germany France italy

Kuuntele uusin Livigno2Levi Podcast

Kilpailukalenterit