Petter Northugilta joululaulu: En ole ollut tänä vuonna kiltti
- Tietoja
- Julkaistu: 30.11.2020 10:04

Kuvankaappaus "Petters Jul" -musiikkivideosta.
Petter Northug on viettänyt hiljaiseloa sen jälkeen, kun myönsi elokuisessa tiedotustilaisuudessa avoimesti kokaiinin käyttönsä. Eilen Northug räväytti julkaisemalla sosiaalisen median kanavissa itseironisen ja humoristisen joululaulun "Petters Jul". Laulu on julkaistu myös Youtubessa ja Spotifyssa.
Northug laulaa muun muassa: "En ole ole ollut tänä vuonna kiltti poika, epäilen saanko joululahjoja", ja vapaammin suomennettuna: En ole unelmapoika, mutta minulla on joulukurukous, voinko tulla kotiin kinkulle ja riisipuurolle.
Urheilun suhteen Northug ei edelleenkään nöyristele.
– Minä olin kuningas, joka toi kotiin kaiken kullan.
– Tähdet tuikkivat, olin itsekin sellainen.
Tuttuun tapaan Northug antaa laulussa muutaman kuitin myös ruotsalaisten suuntaan.
Katso video "Petters Jul":
Northugin joululaulu on kerännyt vuorokaudessa Facebookissa yli 1,2 miljoonaa katselukertaa, Instagramissa yli 160 000 katselukertaa ja Youtubessakin yli 45 000 katselukertaa.
-Petri Ikävalko