Matti Räsänen ja Johanna Lehtinen hyvässä vauhdissa Watfordissa

urasa_utri02052011Ison-Britannian Watfordissa käytiin eilen British Milers´ Clubin kilpailut. Matti Räsänen juoksi 5000 metrillä kauden kotimaisen kärkiajan 13.44,46 ja sijoittui erässään toiseksi. Naisten 1500 metrillä Johanna Lehtinen ylsi parhaimpaansa sitten vuoden 2008. Hänen aikansa 4.16,13 riitti kovatasoisessa A-erässä kahdeksanteen sijaan.

irasa_utri_02052011Matti Räsänen Ratinassa 2008. Kuva: Jarno MaimonenIson-Britannian Watfordissa käytiin eilen British Milers´ Clubin kestävyysjuoksukilpailut. Matti Räsänen juoksi 5000 metrillä kauden kotimaisen kärkiajan 13.44,46 ja sijoittui erässään toiseksi. Kilpailun voitti isäntämaan Moumin Geele ajalla 13.37,41. Henri Manninen oli ajalla 14.10,00 erässään 16.

Naisten 1500 metrillä Johanna Lehtinen ylsi parhaimpaansa sitten vuoden 2008. Hänen aikansa 4.16,13 on kauden kotimainen kärkitulos, ja riitti kovatasoisessa A-erässä kahdeksanteen sijaan. Erän voitti Ison-Britannian Charlene Thomas ajalla 4.06,87. B-erän voitti huippujuoksija Liz McColganin tytär Eilish ajalla 4.14,44.

Jonas Hamm kohensi kauden parastaan miesten 1500 metrillä. Hamm sijoittui erässään 11. loppuajalla 3.43,14. Porvoon Urheilijoiden nuoret naiset Aurora Holopainen, Ester Schulman ja Mikaela Söderström kävivät hakemassa kansainvälistä kilpailukokemusta.

Miehet 5000m A-erä

1. 13:37.41  Moumin Geele  Newham & Eb 
2. 13:44.46  Mati Rasanen  Finland 
3. 13:55.36  Sean Connolly  Tallaght / Ireland 
4. 13:56.17  John Mcdonnell U23  Luton / St. Mary's Uni 
5. 13:57.39  Richard Corcoran  Raheny Shamrocks / Ireland 
6. 13:57.61  Adam Bitchell U23  Cardiff / UWIC / West Wales 
7. 13:58.62  Dan Mulhare  Inverclyde / Napier Uni / Belgrave  
8. 14:00.31  Aitor Fernandez U23  Spain 
9. 14:01.23  Paul Richardson  Charnwood / Owls Leicester 
10. 14:02.29  Ben Tickner  Wells City / Kent 
11. 14:04.26  Joe Macdonald  Trafford / Loughborough Uni / Butle 
12. 14:04.33  Michael Mulhare U23  North Laois / Belgrave / Ireland 
13. 14:05.53  Kojo Kyereme V35  Shaftesbury Barnet / Herne Hill 
14. 14:05.62  Josh Lilly  Tipton / Birmingham Uni 
15. 14:06.35  Steve Sharp V35  Belgrave 
16. 14:10.00  Henri Manninen  Finland 
17. 14:14.37  Mitch Goose U23  City Of Norwich / Iona Col 
18. 14:30.55  Mark Hanrahan  Leevale / Ireland 
19. 14:40.30  Abdul Abdulrahman  Birchfield

Naiset 1500m A-erä
1. 4:06.87  Charlene Thomas  Wakefield / Leeds Metropolitan Un 
2. 4:09.63  Corinna Harrer U23  Germany 
3. 4:10.10  Stacey Smith U23  Gateshead / Teeside U 
4. 4:12.73  Sylwia Ejdys  Poland 
5. 4:13.68  Diana Sujew U23  Germany 
6. 4:14.14  Hilary Stellingwerff  Canada 
7. 4:15.58  Orla Drumm  University College Cork / Ireland 
8. 4:16.13  Johanna Lehtinen  Finland   2008
9. 4:16.18  Elina Sujew U23  Germany 
10. 4:16.40  Kelly Mcneice  City Of Lisburn / Windsor Slough 
11. 4:17.91  Liz Brathwaite  Herts Phoenix / Oxford Uni 
12. 4:19.16  Stevie Stockton U23  Vale Royal / Loughborough Uni 
13. 4:19.45  Valarie Lehmann  Switzerland 
14. 4:19.94  Annett Horna  Germany 

Naiset 1500m D-erä       
1. 4:33.03  Leigh Lattimore U23 Harrow / St. Mary's Uni 
...
15. 4:52.81  Mikaela Soderstrom U20 Finland 
16. 4:59.60  Ester Schulman U17 Finland

Miehet 1500m A-erä
1. 3:40.01  David Bustos U23  Spain 
2. 3:40.19  Bartosz Nowicki  Poland 
3. 3:40.70  Othmane Laaroussi U20  Morocco 
4. 3:41.33  Adam Cotton U20  Birchfield H 
5. 3:41.36  Bruce Raeside  Notts / Cambuslang 
6. 3:41.92  Steve Mitchell  Bristol & West / Bristol Uni / Craw 
7. 3:42.50  David Proctor  Rochdale 
8. 3:42.86  Charlie Grice U20  Phoenix Ac 
9. 3:42.94  Rory Chesser  Ennis Track / Newham & Essex Beag 
10. 3:42.95  Stephen Davies  Belgrave 
11. 3:43.14  Jonas Hamm  Finland 
12. 3:43.61  Jonathan Hay U20  Aldershot Farnham & District

Naiset 800m D-erä
1. 2:08.77  Elaine Murty  Blackheath & Bromley / Brunel Uni 
...
8. 2:16.79  Aurora Holopainen U20  Finland

>>Tulokset


Kuuntele uusin podcast!

Suositeltavaa luettavaa

Kilpailukalenterit

Kaupalliset yhteistyöt

Kuukauden luetuimmat

  1. 20.11.2021Iivo Niskanen voittoon Oloksella venäläisten katsastuskilpailussa - Bolshunov 5:s
  2. 21.11.2021Niskanen jälleen mukana venäläisten katsastuskilpailussa – Bolshunov väläytteli nousukuntoa
  3. 08.11.2021Oloksella tulevana viikonloppuna kovat karkelot – Tykkikisaradio välittää kisatunnelmat kotiin
  4. 18.11.2021Katso Taivalkosken Suomen Cupin lähtölistat – Iivo Niskasta lukuun ottamatta parhaat mukana
  5. 11.11.2021Tykkikisaradio: Täältä kuulet perjantain sprintin
  6. 29.11.2021Tässä hiihtäjät maailmancupin osakilpailuihin Lillehammeriin
  7. 14.11.2021Pärmäkoski voittoon Oloksella
  8. 12.11.2021Gimmler ja Ustiugov voittoihin Oloksella – Kyllönen toinen naisissa
  9. 12.11.2021Niskaset avaavat kilpailukautensa – Kuuntele Tykkikisaradiota lauantaina täältä
  10. 07.12.2021Tässä hiihtäjät maailmancupiin Davosiin ja Skandinavia Cupiin Norjaan
  11. 23.11.2021Rukalle ennustettu tulipalopakkasia
  12. 14.11.2021Pärmäkoski, Roponen ja Piippo avaavat kilpailukautensa - kuuntele Tykkikisaradiota täältä
  13. 22.11.2021Tässä Suomen hiihtäjät maailmancupin avaukseen Rukalle
  14. 13.11.2021Venäläiset lyönyt Niskanen: Hyvä avaus
  15. 22.11.2021Raju seula Norjan joukkueeseen – superlupaus Fossesholm ulkona
  16. 30.11.2021Uutta tietoa Markus Vuorelan tilanteesta
  17. 13.11.2021Hyvärinen vauhdissa Kainuun Talvikisoissa
  18. 13.11.2021Oloksen olosuhteista nauttiva Bolshunov kertoi Kestävyysurheilulle terveystilanteestaan
  19. 12.11.2021Video: Naisten sprintin ratkaisuhetket ja Anne Kyllösen kommentit
  20. 26.11.2021Niskanen ladulle ennen kovimpia haastajiaan – katso lähtölistat
  21. 04.12.2021Tässä Suomen joukkueet Lillehammerin viesteihin
  22. 02.12.2021Maailmancup-kausi jatkuu perjantaina sprinteillä – katso lähtölistat
  23. 21.11.2021Johaug ja Amundsen ykkösiä Norjassa – Olokselta vauhtia hakenut Theodorsen vakuutti
  24. 13.11.2021Siviilipalveluksen valinneelta Ståhlbergiltä kelpo hiihto Oloksella
  25. 14.11.2021Oloksen Tykkikisat: Niskanen voittoon vapaallakin
  26. 02.12.2021Kläbon manööverille päätös
  27. 20.11.2021Johaug omaa luokkaansa Norjan hiihtokauden avauksessa - Holund voittoon miehissä
  28. 21.11.2021Hakolan ylivoimaa Taivalkoskella
  29. 19.11.2021Suhonen sivuun Taivalkosken Suomen Cupista
  30. 20.11.2021Karlsson ja Johansson voittoihin Jällivaarassa