Uutta vuotta on otettu vastaan juosten

Jaakko Piesanen voitti Portugalissa. Kuva: Arto Hyytiäinen

Jaakko Piesanen voitti Portugalissa. Kuva: Arto Hyytiäinen

Uutta vuotta on otettu vastaan kilpaa juosten ympäri maailmaa.

31.12. XXXI Hakunilan uudenvuoden juoksu Vantaa

Hakunilassa matkaan lähti 295 juoksijaa. Sula tie sekä neljän asteen lämpö olisi tarjonnut ennätysolosuhteet, mutta erittäin kova puuskittainen vastatuuli reitin toisella puolikkaalla haastoi juoksijoita hidastaen heidän menoaan.

Miehet 10 km
1. Jani Strömsholm Kenttäurheilijat-58 32:54
2. Mikko Tyni VeVe 33:00 
3. Jukka Salo Kenttäurheilijat-58 33:29

M40 10 km
1. Timo Leppäkorpi Kenttäurheilijat-58 35:45
2. Kim Lönnström Porvoon Urheilijat 35:50 
3. Teemu Planting Pakilan Visa 36:26

Naiset 10 km
1. Saara Nikander Länsi-Uudenmaan Urheilijat 37:21
2. Paula Tukiainen Kenttäurheilijat-58 39:06 
3. Tiina Tarvainen Helsingin Kisa-Veikot 40:31

N40 10 km
1. Laura Markovaara Kenttäurheilijat-58 36:03
2. Tiina Puranen Keski-Uudenmaan Yleisurheilu 39:02 
3. Sari Juuti Kenttäurheilijat-58 39:48

>>Tulokset  

31.12. Eurajoen uudenvuoden juoksu

Annemari Sandell-Hyvärinen kohensi Kirsi Raudan vuonna 1994 pinkomaa reittiennätystä 18.20 liki puoli minuuttia. Miesten yhdeksällä kilometrillä Jarkko Järvenpää kirmasi ylivoimaiseen voittoon ajalla 27.39. Pasi Mattilan reittiennätys on 27.13. 

Miehet 9.0 km
1. Jarkko Järvenpää 27.39
2. Roope Koskinen 29.41
3. Jussi Nurmi 30.09

Henrik Väisänen voitti 9.0 km hölkkäsarjan ajalla 29.33.

Naiset 5.3 km
1. Annemari Sandell-Hyvärinen 17.53 REITTIENNÄTYS
2. Venla Ranta 20.23
3. Paula Nurmi 20.31

>>Tulokset 

31.12. Orimattilan yöjuoksu

Reitin juoksi 82 juoksijaa mukavassa +3 asteen lämpötilassa. Paikoitellen oli tihkusadetta.

Miehet 8.9 km
1. Penttinen Topi, Lahden Ahkera 29,33
2. Lappalainen Lauri, Orimattilan Jymy 29,59
3. Rantala Valtteri, Orimattilan Jymy 30,48

Naiset 8.9 km
1. Andelin Sanna, Lahden Taimi 35,48
2. Lehtonen Kaarina, Riihimäki 37,16
3. Penttilä Sari, Lahden Ahkera 37,17

>>Tulokset  

31.12. Limingan uudenvuoden juoksu

Miehet 10 km
1. Antti Taini 33.54
2. Jouni Holappa 34.05
3. Pekka Klemola 34.19

Naiset 10 km
1. Riikka Tulppo 42.15
2. Veera Alari 43.51
3. Kirsi Kivelä 43.57

31.12. Kajaanin uudenvuoden juoksu

Miehet 10.2 km
1. Antti Männikkö 37.09
2. Ismo Juntunen 37.25

Miehet 5.1 km
1. Kauko Rissanen 19.05
2. Jari Kinnunen 19.28

Naiset 5.1 km
1. Silja Kauppinen 19.12
2. Helinä Turtinen 21.40

31.12. Alavetelin uudenvuoden juoksu

Miehet 9.5 km
1. Tapani Kärjä 32.44
2. Pauli Ruostetsaari 32.47
3. Mika Sallinen 33.10

Naiset 9.5 km
1. Eija Kellokoski-Kari 41.30
2. Annika Rikberg-Grannas 41.42
3. Heidi Strandvall 42.45 

31.12. Maaningan uudenvuoden juoksu 

Miehet 5 km

1.Kimmo Randelin IisVi 15.28 REITTIENNÄTYS
2.Teemu Toivanen LeVi 16.02
3. Matti Röppänen KuoRei 16.10
4. Sellcemi Gharbi PoU 16.30
5. Harri-Pekka Tikkanen KiurU 16.38
6. Samu Mikkonen KuoRei 16.47
7. Väinö Klemola KuoRei 16.49
8. Jukika Rahkonen PoU 17.32 

Naiset 5 km

1. Eveliina Randelin IisVi 18.06
2. Tarja Viertorinne KiurU 20.58 (N40-1)
3. Heta Mustonen Kenttäurheilijat -58 21.16

>>Tulokset 

31.12. Mikkelin uudenvuoden juoksu

Miehet 5.6 km
1. Lauri Friari 18.53
2. Jere Rossi 19.02
3. Tuomas Fjällström 19.49

Naiset 5.6 km
1. Kirsti Ilomäki 21.58
2. Satu Soivanen 23.02
3. Elsa Heinikainen 24.01

>>Tulokset 

31.12. Nurmon uudenvuoden juoksu

Miehet 8.2 km
1. Niko Lepistö Laihian Luja 26:52,87
2. Juha Laitinen SSU-Triathlon 26:54,59
3. Joni Hulkko juosten.fi 26:56,92
4. Antti Raittinen KuRy 27:30,86
5. Matti Taini SSU 27:48,96
6. Kalle Ruohola Virtain Urheilijat 27:58,13
7. Antti Ranta-aho Vaasan Suunnistajat 28:07,12

Naiset 8.2 km
1. Maija Sianoja Vammalanseudun Voima 31:40,49
2. Sanni Massinen Jalasjärven Jalas 33:13,22
3. Soili Koivula Häjyt Nurmo 37:26,41

>>Tulokset  

31.12. Liedon 28. uudenvuoden juoksu

M 11 km
1. Marko Tuokko NaantLöy 35.24
2. Fredric Portin Paimion Rasti 35.28
3. Mikko Siren AngA 36.06
4. Maunu Toivari TuUL 36.31
5. Lasse Suonpää TurWei 37.33
6. Kennedy Charicha TuUL 37.36
7. Jukka Kero TuUL 37.40
8. Sami Hämäläinen MS Parma 37.52

N 5,5 km
1. Ilona Välimäki UudKK 20.52
2. Tuulia Viberg MS Parma 21.03
3. Saara Norrgrann IFLänken 21.30
4. Jaana Salonen TuUL 21.54
5. Jannina Gustafsson Tuusulan Voima-Veikot 22.49

>>Tulokset  

Vuodenvaihteenhölkkä, Arton 50-vuotisjuhlajuoksu 31.12. Saarijärvi

Juoksijoita oli mukana tällä kertaa ennätykselliset 50. Naisten neljällä kilometrillä Katja Mustonen juoksi reittiennätyksen.

TULOKSET

Myl 8 km: 1) Jukka Eskelinen Laukaa 30.30, 2) Keijo Sivill, Uuraisten Urheilijat 30.39, 3) Tero Mähönen Hippoksen Maratonkerho 30.46, 4) Ari Varis, Rasti E4 33.20, 5) Timo Maukonen Suolahden Urho 33.26

M50 8 km: 1) Jouni Kanerva SaPu 30.53, 2) Reijo Matikainen SaPu 30.59, 3) Jorma Hirvensalo SaPu 32.20

Nyl 4 km: 1) Katja Mustonen Koiviston Kipinä 14.31 (re), 2) Salla Lähteenmäki Rasti E4 16.01, 3) Eeva-Liisa Honkakoski Oulaisten Taru 19.51, 4) Maire Posio Karstula 19.53, 5) Sirpa Paloniemi Kyyjärven Kyky 21.09

M60 4 km: 1) Pentti Virmalainen Vaajakosken Kuohu 18.06, 2) Markku Karhu Suolahden Urho 18.39, 3) Seppo Palviainen Äänekoski 19.09

Hölkkäsarja 4 km: 1) Niklas Valuri SaPu 14.01, 2) Jaakko Hyttinen Rasti E4 ja Henry Varis Rasti E4 15.15, 4) Pekka Koskenlahti Saarijärvi 15.50, 5) Marko Mustonen Koiviston Kipinä 16.01 

 21.12. 5. Sao Silvestre de Santa Luzia, Santa Luzia POR 

Miehet 6.8 km
1. Jaakko Piesanen 20.30
2. Arttu Vattulainen 20.35
3. Joonas Lehtinen 20.38
4. Luis Barbosa POR 21.54
5. Jani Ylisaukko-oja 22.01

>>Tulokset 

 

Kuuntele uusin podcast!

Suositeltavaa luettavaa

Kilpailukalenterit

Kaupalliset yhteistyöt

Kuukauden luetuimmat

  1. 20.11.2021Iivo Niskanen voittoon Oloksella venäläisten katsastuskilpailussa - Bolshunov 5:s
  2. 21.11.2021Niskanen jälleen mukana venäläisten katsastuskilpailussa – Bolshunov väläytteli nousukuntoa
  3. 02.11.2021Katso Suomen Cupin lähtölistat – Anita Korva palaamassa kilpaladuille
  4. 08.11.2021Oloksella tulevana viikonloppuna kovat karkelot – Tykkikisaradio välittää kisatunnelmat kotiin
  5. 18.11.2021Katso Taivalkosken Suomen Cupin lähtölistat – Iivo Niskasta lukuun ottamatta parhaat mukana
  6. 04.11.2021Jämin Jänne investoi valtavaan huoltorekkaan – katso kuvat ja video
  7. 11.11.2021Tykkikisaradio: Täältä kuulet perjantain sprintin
  8. 29.11.2021Tässä hiihtäjät maailmancupin osakilpailuihin Lillehammeriin
  9. 12.11.2021Gimmler ja Ustiugov voittoihin Oloksella – Kyllönen toinen naisissa
  10. 14.11.2021Pärmäkoski voittoon Oloksella
  11. 12.11.2021Niskaset avaavat kilpailukautensa – Kuuntele Tykkikisaradiota lauantaina täältä
  12. 14.11.2021Pärmäkoski, Roponen ja Piippo avaavat kilpailukautensa - kuuntele Tykkikisaradiota täältä
  13. 22.11.2021Tässä Suomen hiihtäjät maailmancupin avaukseen Rukalle
  14. 13.11.2021Venäläiset lyönyt Niskanen: Hyvä avaus
  15. 23.11.2021Rukalle ennustettu tulipalopakkasia
  16. 22.11.2021Raju seula Norjan joukkueeseen – superlupaus Fossesholm ulkona
  17. 13.11.2021Hyvärinen vauhdissa Kainuun Talvikisoissa
  18. 13.11.2021Oloksen olosuhteista nauttiva Bolshunov kertoi Kestävyysurheilulle terveystilanteestaan
  19. 30.11.2021Uutta tietoa Markus Vuorelan tilanteesta
  20. 12.11.2021Video: Naisten sprintin ratkaisuhetket ja Anne Kyllösen kommentit
  21. 26.11.2021Niskanen ladulle ennen kovimpia haastajiaan – katso lähtölistat
  22. 21.11.2021Johaug ja Amundsen ykkösiä Norjassa – Olokselta vauhtia hakenut Theodorsen vakuutti
  23. 13.11.2021Siviilipalveluksen valinneelta Ståhlbergiltä kelpo hiihto Oloksella
  24. 14.11.2021Oloksen Tykkikisat: Niskanen voittoon vapaallakin
  25. 06.11.2021Video: Sprintin väliin jättänyt Hakola hiihtää viestissä
  26. 20.11.2021Johaug omaa luokkaansa Norjan hiihtokauden avauksessa - Holund voittoon miehissä
  27. 19.11.2021Suhonen sivuun Taivalkosken Suomen Cupista
  28. 05.11.2021Mäki ja Suhonen sivuun Vuokatin sprintistä
  29. 03.11.2021Nelinkertainen olympiavoittaja lopettaa uransa keväällä
  30. 21.11.2021Hakolan ylivoimaa Taivalkoskella