Kotimaan hallikatsaus

Yleisurheilun hallikausi on täydessä vauhdissa. Seuraavassa katsaus kotimaan hallituloksiin.

Yleisurheilun hallikausi on täydessä vauhdissa. Seuraavassa katsaus kotimaan hallituloksiin.

TURKU 4.-5.2.2012 Avoimet Varsinais-Suomen hallimestaruuskilpailut

Turun Weikkojen Aleksi Ojala ja Anne Halkivaha paransivat kauden kärkituloksia miesten 5000 ja naisten 3000 metrin kävelyissä ajoin 21.31,07 ja 13.04,46. Kumpikin teki halliennätyksensä. Molempia valmentaa Euroopan mestari Reima Salonen.

Halkivaha paransi ennätystään yli puoli minuuttia ja hänen tuloksensa on Suomen kaikkien aikojen toiseksi paras maailmanmestari Sari Essayahin jälkeen, niin hallikilpailut kuin ulkokilpailutkin mukaan lukien.

1. päivä 4.2.
 
Miehet,

M15 800 m: 1) Pyry Nieminen (13-v.) MynämIs 2.15,40.

1500 m: 1) Matti Rauma Turun Urheiluliitto 4.11,16, 2) Jukka Kero Turun Urheiluliitto 4.14,75, 3) Kari Hallanheimo Tarvasjoen Urheilijat 4.17,68
 
5000 m kävely: 1) Aleksi Ojala TuWe 21.31,07 (kkk), 2) Timo Viljanen TuWe 21.46,67.

Naiset,

1500 m: 1) Ilona Välimäki UKK 4.43,41, 2) Tiia Taipale TuUL 4.44,88, 3) Johanna Matintalo LiePa 4.50,78, 4) Johanna Sällinen Raision Kuula 4.56,08

3000 m kävely: 1) Anne Halkivaha TuWe 13.04,46 (kkk & ka-2).

2. päivä 5.2.

Miehet,

800 m: 1) Vesa Linnamaa NoormNo 2.03,91, 2) Mikael Nakolinna TuUL 2.07,82

3000 m: 1) Matti Rauma TuUL 8.51,63, 2) Johannes Brunila TuUL 9.01,18, 3) Mikko Virta TurWei 9.02,21, 4) Joonatan Oporta TuUL 9.03,00, 5) Henrik Goesch TuUL 9.08,83, 6) Mika Luoto TuUL 9.10,24

Naiset,

800 m: 1) Krista Teijula NaantLöy 2.23,48, 2) Anni Suominen RaisKu 2.24,24

3000 m: 1) Janica Mäkelä ForssSa 10.11,52, 2) Tiia Taipale TuUL 10.11,85, 3) Ilona Välimäki UudKK 10.12,74, 4) Jaana Salonen TuUL 11.06,73

Helsinki 5.2.2012 HelsY:n kisat

Miehet,

3000 m: 1) Tommi Hytönen KU-58 8.48,42, 2) Juha Järvelä SjundeåIF 9.11,85

M19 3000 m: 1) Samuel Rautiainen ViipU 9.14,67, 2) Måns Vikström BorgåAk 9.15,91

Naiset,

N17 3000 m: 1) Sofia Muinonen EspTa 11.04,76

Tampere 5.2.2012 Pirkanmaan kilpailut

Miehet,

M17 1500 m: 1) Markus Kyrölä LempKi 4.29,47, 2) Mikael Rantanen TampU 4.33,96

Naiset,

N17 1500 m: 1) Ellinoora Myötyri NokU 4.59,59, 2) Noora Wallenius KeskiUYU 5.06,94

HAAPARANTA (SWE) 4.2.2012 Avoimet Länsi-Pohjan hallimestaruuskilpailut

1500 m: 1) Anette Haukilahti (18-v.) LapLu 4.40,58, 2) Iida Haataja LapLu 4.54,51

KUOPIO 3.-4.2.2012 Avoimet Pohjois-Savon hallimestaruuskilpailut
 
1. päivä 3.2.

Miehet,

1500 m: 1) Ilari Piipponen KarhKa 3.59,93, 2) Olli Pulkkanen KuopRei 4.03,91, 3) Joni Jäntti SavonlRie 4.13,62

M17 1500 m: 1) Samu Mikkonen KuopRei 4.14,70, 2) Vili Holopainen LeppävVi 4.20,10

Naiset,

1500 m: 1) Maria Murtorinne KuopRe 4.48,61, 2) Jonna Monto SavonlRie 4.52,85

N19 1500 m: 1) Venla Mäkäräinen KuopRei 4.54,98

N17 1500 m: 1) Satu Kähkönen SiilinjPo 4.51,43.

2. päivä 4.2.

Miehet,

800 m: 1. erä 1) Olli Pulkkanen KuopRei 1.58,91, 2) Matti Röppänen KuopRei 1.59,162. erä: 1) Petri Lauronen JKU 1.57,19 (debyytti).

3000 m: 1) Väinö Klemola KuopRe 8.46,63, 2) Antti Anttonen SuolU 8.51,96, 3) Olli Pulkkanen KuopRei 8.54,50, 4) Sami Myllymaa KeitKu 9.39,62

3000 m kävely: ... 3) Aaro Nokela (77-v.) KuopHi 17.15,40. – Ikätasoitus: 11.15,08.

Naiset,

800 m: 1) Maria Murtorinne KuopRei 2.20,60, 2) Jonna Monto SavonlRie 2.21,53, 3) Niina Hänninen KuopRei 2.23,76

N19 800 m: 1) Marianne Pitkänen KuopRei 2.19,95, 2) Venla Mäkäräinen KuopRei 2.23,82

N17 800 m: 1) Satu Kähkönen SiilPo 2.22,52

3000 m: 1) Heidi Maaranen MiKV 10.31,78, 2) Maria Miettinen LeppävVi 10.35,61

MUSTASAARI 4.2.2012 Avoimet Österbottenin hallimestaruuskilpailut
 
Miehet,

800 m: 1) Mikko Pellinen KristU 1.58,83, 2) Jussi Raittinen KurikRy 1.59,53, 3) Janne Hautala KristU 1.59,58

3000 m: 1) Matti Taini SeinäjSU 8.37,27, 2) Pekka Klemola KuortKu 8.41,55, 3) Juho Pirkola KälvTa 8.42,01, 4) Tapani Kärjä KalajJu 8.43,84, 5) Ossi Peltoniemi OulNMKY 8.56,40, 6) Tuukka Löytynoja KälvTa 9.02,42, 7) Ilkka Saari AlavU 9.09,39, 8) Pasi Hautamäki KälvTa 9.15,10

Naiset,

800 m: 1) Katarina Skräddar KristinestLä 2.19,09, 2) Camilla Richardsson VasaIS 2.20,83.

JOENSUU 5.2.2012 Mehtimäki Indoor Games

Miehet,

3000 m: 1) Simo-Pekka Fincke Joensuun Kataja 9.00,29, 2) Miika Hernelahti Joensuun Kataja 9.04,28, 3) Juuso Metsälä Joensuun Kataja 9.15,80

P15 1000 m: 1) Jiri Karjalainen Joensuun Kataja 2.44,65, 2) Vili Holopainen Leppävirran Viri 2.48,52

KOTKA 1.2. Hallitonnit

Miehet,

1000 m: 1) Miro Laurila KarhU 2.33,73

M19 1000 m: 1) Melese Lanki VehkVei 2.37,83, 2) Lari Laurila KarhU 2.43,18

Naiset,

N19 1000 m: 1) Oona Kettunen KarhKa 2.57,73

-SUL tiedotus

Kuuntele uusin Latu Podcast

ulvang banneri