Suomen maajoukkue Norjaa ja Ruotsia vastaan

maaottelu astrandSuomen Urheiluliitto on valinnut miesten ja naisten joukkueet Norjaa ja Ruotsia vastaan Steinkjerissa 11. helmikuuta käytävään hallimaaotteluun.


maaottelu astrandSuomen Urheiluliitto on valinnut miesten ja naisten joukkueet Norjaa ja Ruotsia vastaan Steinkjerissa 11. helmikuuta käytävään hallimaaotteluun.

Suomen joukkueeseen kuuluu runsaasti kokeneita urheilijoita, joista osa on menestynyt kansainvälisissä suurkilpailuissakin. Suomea edustavat mm. Jonathan Åstrand, Tommi Evilä, Jukka Keskisalo, Karin Storbacka ja Minna Nikkanen.

Viime vuoden hallimaaottelut voitti Ruotsi, Suomi oli toinen ja Norja kolmas. Miesten maaottelussa Suomi hävisi Ruotsille vuosi sitten Tampereella vain yhden pisteen. Naisten maaottelussa eroa oli tuolloin Ruotsin eduksi 23 pistettä.

STEINKJER (NOR) 11.2.2012 Hallimaaottelu Norja — Ruotsi — Suomi

Suomen maajoukkue:

(Urheilijan nimen ja seuran jälkeen on mainittu tämän kauden paras tulos sekä sulkeissa ennätys, mikäli se on tätä parempi.)

Miehet,

60 m:
Olli Rantanen Tampereen Pyrintö 6,83,
Jonathan Åstrand IF Kraft Närpiö 6,77 (6,70 -11).

200 m:
Jani Koskela Tampereen Pyrintö 22,13# (22,65 -10),
Jonathan Åstrand IF Kraft Närpiö – (21,69 -04).

400 m:
Jussi Heikkilä Viipurin Urheilijat Helsinki – (47,09 -08),
Petteri Monni Jyväskylän Kenttäurheilijat 49,09 (48,94# -10).

800 m:
Tommy Granlund Gamlakarleby IF 1.50,64# (1.50,22# -09 & 1.51,83 –09),
Tuomo Salonen Espoon Tapiot 1.50,76# (1.50,54# -11 & 1.55,79 -10),

1500 m:
Joonas Lehtinen Turun Urheiluliitto – (3.57,54 -11),
Tommi Sundell Porin Yleisurheilu 3.48,28# (3.57,47 -11).

3000 m:
Jukka Keskisalo Joensuun Kataja 8.07,82# (8.06,24# -04 & 8.07,19 -04),
Rami Tuokko Turun Urheiluliitto 8.30,44# (8.26,35 -11).

60 m aj:
Jussi Kanervo Helsingfors IFK 8,03,
Juha Sonck Turun Urheiluliitto 7,92 (7,70 -09).

Korkeus:
Mauri Kaattari Himangan Urheilijat Kalajoki 215.
Jussi Viita Tampereen Pyrintö 217 (224 -11).

Seiväs:
Jere Bergius Tampereen Pyrintö 555,
Eemeli Salomäki Someron Esa 555.

Pituus:
Tommi Evilä Tampereen Pyrintö 769 (800 -05),
Otto Kilpi Nokian Urheilijat 774.

3-loikka:
Matti Mäkitalo Paimion Urheilijat 14,65,
Aleksi Tammentie Tampereen Urheilijat -38 15,84 (15,92 -10).

Kuula:
Henri Pakisjärvi Kuivasjärven Aura Oulu 17,75 (17,96 -11),
Tomas Söderlund IF Raseborg 18,59.

4x200 m:
Jussi Heikkilä Viipurin Urheilijat Helsinki – (21,60 -09),
Jussi Kanervo Helsingfors IFK – (22,05 -11),
Jani Koskela Tampereen Pyrintö 22,13# (22,65 -10),
Petteri Monni Jyväskylän Kenttäurheilijat 22,13 (22,12 -11),
Olli Rantanen Tampereen Pyrintö – (22,70 -06),
Jonathan Åstrand IF Kraft Närpiö - (21,69 -11).

Naiset,

60 m:
Hanna-Maari Latvala Jyväskylän Kenttäurheilijat 7,46,
Maria Räsänen Kuopion Reipas 7,50.

200 m:
Anna Hämäläinen Kuortaneen Kunto 24,51# (24,57 -11),
Minna Laukka Jyväskylän Kenttäurheilijat 24,64 & 24,46#.

400 m:
Jenniina Halkoaho Suodenniemen Urheilijat 56,91 (56,21 -07),
Ella Räsänen Tampereen Pyrintö – (53,94# -10).

800 m:
Heidi Pappila Raision Kuula 2.09,86# (2.09,30 -08),
Karin Storbacka IK Falken Pedersöre 2.04,06# (2.05,17 -09).

1500 m:
Heidi Eriksson IF Nykarlebynejden 4.25,09# (4.20,76# -11 & 4.30,61 -11),
Kaisa Tyni Haminan Ponteva 4.25,32 & 4.23,38#.

3000 m:
Minna-Maria Kangas Oulun Pyrintö 9.24,41# (9.45,46 -08),
Johanna Lehtinen Joensuun Kataja – (9.06,78 -05).

60 m aj:
Matilda Bogdanoff Helsingfors IFK 8,42,
Elisa Leinonen Kajaanin Kipinä 8,25.

Korkeus:
Senni Ronkainen Karhulan Urheilijat Kotka 178,
Elina Smolander Lapuan Virkiä 180 (182 -11).

Seiväs:
Eeva Niemelä Jyväskylän Kenttäurheilijat 385 (395 -08),
Minna Nikkanen Someron Esa 402 (460 -11).

Pituus:
Jenni Kivioja Iisalmen Visa 597,
Miia Kurppa Salon Vilpas 600.

3-loikka:
Kristiina Mäkelä Orimattilan Jymy 12,92 (13,39 -11),
Elina Torro Lappeenrannan Urheilu-Miehet 13,08 (13,49 -09).

Kuula:
Hennariikka Järvinen Turun Urheiluliitto 13,85 (14,87 -07),
Niina Kelo Keski-Uudenmaan Yleisurheilu Tuusula 14,93 (15,32 -02).

4x200 m:
Anna Hämäläinen Kuortaneen Kunto 24,51# (24,57 -11),
Hanna-Maari Latvala Jyväskylän Kenttäurheilijat 24,69,
Minna Laukka Jyväskylän Kenttäurheilijat 24,64 & 24,46#,
Ella Räsänen Tampereen Pyrintö 24,54# (24,13 -11),
Maria Räsänen Kuopion Reipas 24,99# (25,01 -11).

Käytetyt lyhenteet:

# = Pitkällä yli 220 jaardin radalla juostu tulos.

>>Kisasivut

-SUL tiedotus

Kuuntele uusin Latu Podcast

ulvang banneri