Jarkko Järvenpää nopein Kuortaneen maastofinaalissa

jarvenpaajarkko19062012 fTampereen Pyrinnön Jarkko Järvenpää piti ylivoimaisesti kovinta vauhtia yllä Kuortaneen maastofinaalissa, joka kilpailtiin tänä vuonna jo 22. kerran.

jarvenpaajarkko19062012 fJarkko Järvenpää. Kuva: Jarno MaimonenTampereen Pyrinnön Jarkko Järvenpää piti ylivoimaisesti kovinta vauhtia yllä Kuortaneen maastofinaalissa, joka kilpailtiin tänä vuonna jo 22. kerran.

Järvenpää löi 42 sekunnin erolla IK Falkenin Mikael Bergdahlin olympiavoittaja Ville Ritolan nimeä kantavassa 8,3 kilometrin Ritolassa. Kolmanneksi juoksi Seinäjoen Seudun Urheilijoiden Joonas Harjamäki.

Juniorisarjojen maastojuoksun Pohjoismaiden mestaruuskilpailuiden katsastukset voittivat Saarijärven Pullistuksen Jaakko Piesanen ja Jalasjärven Jalaksen Sanni Massinen, joka oli 12 sekuntia nopeampi kuin Liedon Parman Johanna Matintalo.

Keväästä syksyyn kestäneen Flying Finns –sarjan parhaat 19-vuotiset olivat Ilkka Saari Alavuden Urheilijoista ja Sanni Massinen Jalasjärven Jalaksesta sekä parhaat 17-vuotiset Joni Virkkala Gamlakarleby IF:stä ja Satu Kähkönen Siilinjärven Ponnistuksesta.

Poikien ja tyttöjen 10x1 kilometrin maastoviestin voitti Lempäälän Kisa, toiseksi sijoittui Seinäjoen Seudun Urheilijat ja kolmanneksi Porvoon Urheilijat.

KUORTANE 15.9.2012 XXII Kuortaneen maastofinaali, 1. päivä

Miehet,

8,3 km Ritola: 1) Jarkko Järvenpää TP 26.31, 2) Mikael Bergdahl PedersFa 27.12, 3) Joonas Harjamäki SeinäjSU 28.06, 4) Martti Siikaluoma KangKi 28.41, 5) Tommi Heittola TU-38 28.48, 6) Aku Nikander LUU 29.38.

M19 5 km, PM-katsastus: 1) Jaakko Piesanen SaarijPu 17.11, 2) Janne Niemi JanJa 17.25, 3) Samuel Rautiainen VU 17.26, 4) Måns Vikström BorgåAk 17.56, 5) Ilkka Saari AlavudenU 18.12, 6) Miika Tenhunen NivalU 18.16 (17-v. voittaja), 7) Petteri Säilä YlihJu 18.23, 8) Joni Virkkala GamlakarlIF 19.07.

Naiset,

5 km Ritola: 1) Mira Tuominen ValkeakHa 19.13.

N19 3,3 km, PM-katsastus: 1) Sanni Massinen JalasjJa 12.50, 2) Johanna Matintalo LiePa 13.02 (17-v. voittaja), 3) Johanna Halonen PorvU 13.15, 4) Satu Kähkönen SiilinjPo 13.37, 5) Aino Kivenmäki KuortKu 13.51.

Nuorisomaastoviesti 10x1 km: 1) LempKi 38.18, 2) SeinäjSU 38.37, 3) PorvU 39.03.

Flying Finns –sarjan yhteispisteet:

M19: 1) Ilkka Saari AlavudenU, 2) Måns Vikström BorgåAk, 3) Petteri Säilä YlihJu,
M17: 1) Joni Virkkala GamlakarlIF, 2) Samu Mikkonen KuopRe, 3) Miika Tenhunen NivalU.
N19: 1) Sanni Massinen JalasjJa, 2) Oona Kettunen KarhKa, 3) Maria Mäkitalo PaimU.
N17: 1) Satu Kähkönen SiilinjPo, 2) Aino Kivenmäki KuortKu, 3) Johanna Matintalo LiePa

vj talvimainos banneri

Kuuntele uusin Latu Podcast

Premiumsport.fi

ulvang banneri