Näin fluoritestauslaite on tarkoitus ottaa käyttöön
- Tietoja
- Julkaistu: 28.05.2020 12:47

Luistaako se suksi vai ei? Kuva: NordicFocus
Kansainvälinen hiihtoliitto tiedotti niukkasanaisesti ja väljän tulkinnan mahdollistavalla tavalla tulevan kauden fluoritesteistä ja testauslaitteesta. Kestävyysurheilu.fi paljastaa FIS:n tarkemmat askelmerkit asian suhteen.
Koko prosessia on suunnitellut FIS:n työryhmä, johon kuuluvat FIS:n johtoryhmästä Roman Kumpost ja Erik Röste, FIS:n asiantuntijat Atle Skaardal ja Pierre Mignerey sekä ulkopuolinen asiantuntija Lars Karlof. Lisäksi FIS:n on kutsunut mukaan Kansainvälisen ampumahiihtoliiton edustajan, joka on myös osallistunut prosessiin.
Roman Kumpost ei halunnut antaa kommentteja aiheesta vaan ohjasi haastattelupyynnön FIS:n tiedotukseen, josta vastattiin, että asiasta tiedotetaan lisää heti kun aihetta on.
Kestävyysurheilu.fi paljastaa kuitenkin seuraavassa FIS:n askelmerkit käsiinsä saaman muistion perusteella.
Tämä artikkeli on vain tilaajille.
Tilaa Kestävyysurheilu+ ja kaikki sisällöt ovat käytössäsi!
Jos olet jo tilaaja, kirjaudu alla.
Kirjaudu sisään lukeaksesi artikkelin.