Viikonlopun suunnistustuloksia

Viikonloppu on ollut kansallisten kisojen aikaa. Enontekiöllä kilpailtiin Tunturisuunnistuksessa, Harjavallassa Hiirirasteilla. Lisäksi kansallisia juostiin myös muun muassa Ylistarossa, Jyväskylässä ja Mäntsälässä.

Lauantai 6.8.

Suomen Tunturisuunnistus 1. pv, Enontekiö

H21A : 23,9 km

1. Vili Niemi/Aapo Lindberg Rajamäen Rykmentti 3.07.10
2. Marko Vapa/Mikko Vapa Ounasvaaran Hiihtoseura 3.18.08 +10.58
3. Joni Seppä/Keijo Pintamo-Kenttälä Team Ketunlenkki 3.24.37 +17.27
4. Aki Ijäs/Petri Ikävalko Team Hevoskuuri.fi 3.25.13 +18.03
5. Ville-Petteri Saarela/Esa Mursu KemU/PosPy 3.41.51 +34.41

D21A : 17,3 km

1. Mervi Pesu/Sari Saarijärvi RR/TP 2.33.24
2. Maija Ojanen/Sirra Toivonen Kangasala SK 2.40.38 +7.14
3. Anne Polso/Tanja Rannila Vetelin Urheilijat 3.11.28 +38.04


HDA : 15,1 km

1. Joni Kemppi/Johanna Kemppi Rajamäen Rykmentti 2.06.49
2. Silja Tarvonen/Ville-Matti Tarvonen Kangasniemen Kalske 2.08.58 +2.09
3. Heini Hokkanen/Markus Pessa Kalske/AlPi 2.09.01 +2.12
4. Antti Häkämies/Heli Heiskanen Posion Pyrintö 2.09.33 +2.44
5. Laura Leijola/Antti Parjanne Delta/Lynx 2.18.50 +12.01


Suunta Jyväskylä, Kahden keskimatkan kilpailu

1. kisa

H21A : 3,8 km

1. Jonne Lakanen VaajTe 21.34
2. Petteri Huikko VaajTe 22.17 +43
3. Jarno Parkkinen RR 23.01 +1.27
4. Antti Nurmonen KR 23.26 +1.52
5. Antti Anttonen VaajTe 23.40 +2.06

D21A : 3,2 km

1. Merja Rantanen Koovee 22.38
2. Laura Hokka Pohjant 25.54 +3.16
3. Marttiina Joensuu Pohjant 26.33 +3.55
4. Laura Lakanen Pohjant 27.56 +5.18
5. Maaret Rantanen JRV 28.26 +5.48

2. kisa

H21A : 5,2 km

1. Antti Anttonen VaajTe 33.46
2. Jonne Lakanen VaajTe 34.36 +50
3. Antti Nurmonen KR 35.03 +1.17
4. Jarkko Liuha VeVe 36.26 +2.40
5. Petteri Huikko VaajTe 36.33 +2.47


D21A : 4,2 km

1. Merja Rantanen Koovee 33.09
2. Marttiina Joensuu Pohjant 35.01 +1.52
3. Laura Hokka Pohjant 35.16 +2.07
4. Miia Niittynen Koovee 37.34 +4.25
5. Riina Liuha AR 38.58 +5.49

Yhteistulokset

H21A : 3,8 + 5,2 km

1. Jonne Lakanen VaajTe 56.10
2. Antti Anttonen VaajTe 57.26 +1.16
3. Antti Nurmonen KR 58.29 +2.19
4. Petteri Huikko VaajTe 58.50 +2.40
5. Jarno Parkkinen RR 1.00.52 +4.42

D21A : 3,2 + 4,2 km

1. Merja Rantanen Koovee 55.47
2. Laura Hokka Pohjant 1.01.10 +5.23
3. Marttiina Joensuu Pohjant 1.01.34 +5.47
4. Miia Niittynen Koovee 1.06.16 +10.29
5. Laura Palm KangSK 1.15.06 +19.19


Hiisirastit, Harjavalta 1.pv

H21A : 5,93 km

1. Teemu Väre PR 39.37
2. Maxim Sychev Hiisi 40.58 +1.21
3. Timo Ritasalo MSParma 43.03 +3.26
4. Juha Huhtanen KanSu 43.40 +4.03
5. Jukka-Pekka Seppänen Hiisi 43.54 +4.17

D21A : 3,91 km

1. Inga Dambe PR 28.55
2. Anni Kulmala RasKa 32.36 +3.41
3. Päivi Autio Hiisi 35.35 +6.40
4. Mira Kaskinen UlvUra 36.53 +7.58
5. Tiina Äijälä KangSK 37.10 +8.15

Kapinarastit, Mänstälä

H21A : 9,6 km

1. Pasi Ikonen VaajTe FIN 1.00.01
2. Tuomas Mattila VeVe FIN 1.06.16 +6.15
3. Mikael Fabritius Orient FIN 1.06.28 +6.27
4. Reijo Bister Rasti88 FIN 1.09.02 +9.01
5. Perttu Sorsa Delta FIN 1.10.05 +10.04

D21A : 6,8 km

1. Minna Kauppi AR FIN 56.08
2. Sanna Andelin LaTa FIN 1.02.13 +6.05
3. Anna Elffors Hiisi FIN 1.05.50 +9.42

IK Falken, kansallinen

H21A

1. Kim Fagerudd PR 35.52
2. Teemu Rantala LapVi 41.43 +5.51
3. Timo Hongell KoS 42.03 +6.11
4. Tommy Åbacka Botnia 43.09 +7.17
5. Leif Ena Brahe 43.37 +7.45

D21A

1. Heini Wennman Pohjant 37.37
2. Ida-Marie Skogvik Kronan 47.54 +10.17
3. Ida Högland Brahe 50.08 +12.31
4. Tiina Koskela RasTiimi 50.37 +13.00
5. Mia-Riitta Vikström KoS 50.52 +13.15

Sunnuntai 7.8.


Suomen Tunturisuunnistus, Enontekiö 2. pv

H21A : 24,3 km

1 Aki Ijäs Petri Ikävalko Team Hevoskuuri.fi 3:09:27
2 Vili Niemi Aapo Lindberg Rajamäen Rykmentti 3:19:08 +9:41
3 Marko Vapa Mikko Vapa Ounasvaaran Hiihtoseura 3:23:14 +13:47
4 Joni Seppä Keijo Pintamo-Kenttälä Team Ketunlenkki 3:32:20 +22:53
5  Aleksi Räsänen Toni Tanner S-JKL/TeuRi 3:53:24 +43:57

D21A : 18,1 km

1 Mervi Pesu Sari Saarijärvi RR/TP 2:39:49
2 Maija Ojanen Sirra Toivonen Kangasala SK 2:54:54 +15:05
3 Miina Kanko Milla Mattila KooS/HVee 2:57:54 +18:05

HDA : 15,3 km

1 Silja Tarvonen Ville-Matti Tarvonen Kangasniemen Kalske 1:46:47
2 Heini Hokkanen Markus Pessa Kalske/AlPi 1:52:14 +5:27
3 Joni Kemppi Johanna Kemppi Rajamäen Rykmentti 1:56:31 +9:44
4 Laura Leijola Antti Parjanne Delta/Lynx 2:02:01 +15:14
5 Saana-Maria Rahko Toni Saari Pohjant/VaajTe 2:14:01 +27:14

Yhteistulokset

H21A

1 Vili Niemi Aapo Lindberg Rajamäen Rykmentti  6:26:18
2 Aki Ijäs Petri Ikävalko Team Hevoskuuri.fi  6:34:40 +8:22
3 Marko Vapa Mikko Vapa Ounasvaaran Hiihtoseura  6:41:22 +15:04

D21A

1 Mervi Pesu Sari Saarijärvi RR/TP 5:13:13
2 Maija Ojanen Sirra Toivonen Kangasala SK  5:35:32 +22:19
3 Miina Kanko Milla Mattila KooS/HVee  6:17:58 +1:04:45

HDA

1 Silja Tarvonen Ville-Matti Tarvonen Kangasniemen Kalske 2:08:58 1:46:47 3:55:45
2 Heini Hokkanen Markus Pessa Kalske/AlPi 2:09:01 1:52:14 4:01:15 +5:30
3 Joni Kemppi Johanna Kemppi Rajamäen Rykmentti 2:06:49 1:56:31 4:03:20 +7:35

HDA-sekasarjassa käytössä ikähyvitykset. Tunturisuunnistuksesta tarkempi raportti Hevoskuurissa.

Ylistaron Kilpa-Veljet, kansallinen

H21A : 6,1 km

1. Kim Fagerudd PR 47.19
2. Petri Saari LapVi 53.10 +5.51
3. Ville Uitto RasKu 53.18 +5.59
4. Juha Luoma LapVi 55.23 +8.04
5. Heikki Toivio Delta 57.07 +9.48

D21A : 4,0 km

1. Pernilla Tunis Femman 47.56
2. Hanna Lehto LapVi 52.14 +4.18
3. Julia Björkstrand Femman 55.59 +8.03
4. Ann-Sofie Sundelin Botnia 56.40 +8.44
5. Sanna Palomäki LapVi 57.15 +9.19

Hiisirastit 2. pv

H21A : 5,70 km

1. Teemu Väre PR 36.20
2. Jarmo Mauriala Koovee 39.43 +3.23
3. Jukka-Pekka Seppänen Hiisi 40.25 +4.05
4. Tapio Keskitalo KanSu 40.36 +4.16
5. Pasi Hongisto LoJa 40.59 +4.39

D21A : 3,99 km

1. Inga Dambe PR 31.47
2. Anni Kulmala RasKa 32.46 +59
3. Mira Kaskinen UlvUra 35.26 +3.39
4. Päivi Autio Hiisi 36.03 +4.16
5. Tuula Sinkkonen Rasti88 38.07 +6.20

Yhteistulokset

H21A : 5,93 + 5,70 km

1. Teemu Väre PR 1.15.57
2. Jukka-Pekka Seppänen Hiisi 1.24.19 +8.22
3. Pasi Hongisto LoJa 1.27.07 +11.10

D21A : 3,91 + 3,99 km

1. Inga Dambe PR 1.00.42
2. Anni Kulmala RasKa 1.05.22 +4.40
3. Päivi Autio Hiisi 1.11.38 +10.56


Kuuntele uusin Livigno2Levi Podcast

Suositeltavaa luettavaa

Kilpailukalenterit

Kaupalliset yhteistyöt

Kuukauden luetuimmat

  1. 15.11.2020Niskanen antoi venäläiselle isän kädestä Oloksen leirikilpailussa
  2. 19.11.2020Suomen Cup jatkuu Taivalkoskella - katso lähtölistat
  3. 31.10.2020Hiihtokausi käynnistyi - Kainulainen ja Ahonen nopeimmat Imatralla
  4. 20.11.2020Niskanen tahkosi Oloksella hurjat kilometrit
  5. 14.11.2020Hyvärinen ja Joensuu voittoihin Kainuun Talvikisoissa
  6. 03.11.2020Hiihdon Suomen Cupin lähtölistat julkaistu – huippuja poissa, mutta kisat vetävät osallistujia
  7. 30.10.2020Bolshunov, Neprayeva, Niskanen...Olos vetää huippuja Tykkikisojen peruuntumisesta huolimatta
  8. 12.11.2020Kainuun Talvikisoissa mukana useita maajoukkuehiihtäjiä
  9. 23.11.2020Tässä Suomen hiihtäjät Rukalle
  10. 21.11.2020Beitostölenissä myrskysi – yllätysnimi peittosi maajoukkuemiehet 15 kilometrillä
  11. 18.11.2020Björgen ei noudattanut antidopingsääntöjä - ei saa kilpailla tämän vuoden puolella
  12. 29.10.2020Imatralla hiihdetään viikonloppuna kilpaa – tässä kotimainen kausi pähkinänkuoressa
  13. 26.11.2020Olympiamitalisti vaihtaa kansalaisuutta ja muita hiihtouutisia lyhyesti
  14. 03.11.2020Joni Mäki ja Riitta-Liisa Roponen Suomen Cup -viikonlopun mielenkiintoisimpia nimiä
  15. 01.11.2020Hakala ja Husu voittoihin FIS Imatran Kylpylä Hiihtojen toisena päivänä
  16. 31.10.2020Maailmanennätysmies Hans Mäenpää sairastui koronovirukseen
  17. 14.11.2020Hyvärinen nautti kovasta kisasta, Joensuu hämmentyi voittomarginaalistaan
  18. 16.11.2020Suomen ampumahiihtojoukkue ensimmäisiin maailmancup-osakilpailuihin valittu
  19. 20.11.2020Weng ja Kläbo kovimmat Norjan kauden avauksessa
  20. 07.11.2020Tässä Suomen Cupin viestien suosikkijoukkueiden hiihtojärjestyksiä
  21. 22.11.2020Melnitsenko pesi maajoukkuekollegansa Oloksella sunnuntaina – Ustjugovin ja Neprjajevan vauhti kadoksissa
  22. 21.11.2020Oloksella hiihdettiin venäläisvoittoinen leirikilpailu
  23. 13.11.2020Nuorten MM-hiihdot Suomeen!
  24. 31.10.2020Heiska ja Antila juhlivat Ilkan polulla – Kangasala SK vahvin viestissä
  25. 18.11.2020Saako Northug osallistua pitkän matkan hiihtoihin?
  26. 21.11.2020Johaug täysin ylivoimainen Beitostölenin kympillä
  27. 20.11.2020Novak ja Andersson voittoihin Ruotsisssa
  28. 11.11.2020Kallalla koronavirustartunta
  29. 22.11.2020Johaug nopein vapaallakin – Sundby suurissa ongelmissa
  30. 14.11.2020Mikko Koutaniemi muistelee podcastissä uraansa ja kertoo kaiken Ylläs-Levistä