Johan Bäckman muuttaa Ruotsiin ja vaihtaa Malungiin

OK Orient menettänyt jo kaksi huippujuoksijaansa syksyllä.

27-vuotias Johan Bäckman hakee uutta nostetta uralleen Ruotsista. Samalla OK Orientin asu vaihtuu Malungs OK Skogsmårdarnan sinipunaiseen paitaan.

-Etsin seuraa, jossa on hyvät mahdollisuudet kehittyä suunnistajana sekä hyvä porukka, seurahenki ja taustatiimi. Malung tuntui luonnolliselta valinnalta, Bäckman kertoo lehdistötiedotteessaan Dalademokraten-lehdelle.

Bäckman leireili seuran mukana kaksi viikkoa sitten ja hyvien kokemusten myötä päätös vaihdosta varmistui.

-Tarvitsen ympäristönvaihdosta noustakseni uudelle tasolle suunnistajana, Bäckman jatkoi.

Bäckman tavoittelee edustuspaikkoja Suomen maajoukkueessa ensi kauden EM- ja MM-kilpailuissa. Bäckman aikoo muuttaa Faluniin, joka sijaitsee hyvin lähellä Ruotsin EM-kisamaastoja.

Kuluneen kauden melko vaisusti juossut Bäckman on aikaisempina vuosina kuulunut suomalaisen suunnistuksen kansalliseen kärkeen. Hänen parhaimpiin saavutuksiinsa kuuluu muun muassa SM-keskimatkan hopea vuodelta 2009 sekä pitkän matkan SM-pronssi samalta vuodelta.

OK Orientille Bäckmanin menestys lon kova takaisku, sillä seura menetti jo aiemmin Esa Huttusen Turun Metsänkävijöihin. Sen sijaan Malung on vahvistunut viime viikkojen aikana, sillä kaksinkertainen MM-mitalisti Mattias Karlsson ryhtyi seuran valmentajaksi. Lisäksi paremmin hiihtosuunnistajana tunnettu Peter Arnesson ilmoitti juoksevansa ensi kesänä Malungin väreissä.

dalademokraten.se: "Bäckman förstärker Malung"

 


Kuuntele uusin Latu Podcast

ulvang banneri