Turun Metsänkävijöiden Jukola-joukkue vahvistuu

Samu Heiska MM-katsastuksessa Joensuussa. Kuva: Touho Häkkinen

Samu Heiska MM-katsastuksessa Joensuussa. Kuva: Touho Häkkinen

28-vuotias Samu Heiska vahvistaa ensi kaudella Turun Metsänkävijöiden viestijoukkuetta. Viimeiset viisi vuotta hän on suunnistanut Vehkalahden Veikoissa.

Heiskan henkilökohtainen tavoite on nousta kansalliselta kansainväliselle huipulle. Alkukesän kovien katsastusnäyttöjen jälkeen hänet valittiin jo mukaan maajoukkueeseen Viron Euromeeting-kilpailuihin syyskuussa, mutta sairastuminen esti kisamatkan. SM-viestissä Heiska juoksi toisen osuuden nopeimman osuusajan.

Heiska jatkaa vuoden alussa alkanutta osa-aikaista valmennuspestiään Kouvolan Suunnistajissa.

TuMe saa myös kaksi muuta vahvistusta. Britti Alexander Chepelin, 22, palaa takaisin seuraan kahden Haldenissa Norjassa vietetyn vuoden jälkeen. Jo syksyllä seuran väreissä on juossut venäläinen Daniil Kashin, 21.

–Tästä on hyvä lähteä parantamaan tämän vuoden Jukolan viestin kymmenettä sijaa. Uskon Heiskan kilpailevan tulevina vuosina suurviestien ankkurinpaikasta, kommentoi TuMen manageri Juha Suntila seuran tiedotteessa.

Kuuntele uusin Latu Podcast

ulvang banneri