Marika Teini palaa SK Pohjantähteen

Marika Teini palaa SK Pohjantähteen. Kuva: Touho Häkkinen

Marika Teini palaa SK Pohjantähteen. Kuva: Touho Häkkinen

Marika Teini palaa takaisin oululaiseen SK Pohjantähteen vuoden visiitiltään norjalaisesta Halden SK:sta, jossa hän valmistautui Haldenin seudulla pidettyihin suunnistuksen vuoden 2019 MM-kilpailuihin.

–Pahojen jalkavaivojen sävyttämä vuosi toi MM-kilpailuista pitkältä matkalta neljännen ja keskimatkalta yhdeksännen sijan.
Vuodesta 2012 Pohjantähteä edustanut Teini tähtää innolla hyvin sujuneen jalkaleikkauksen jälkeen ensi kesän Tanskan sprinttimatkojen MM-kilpailuihin ja maastomatkojen Viron EM-kilpailuihin, kerrotaan seuran tiedotteessa.

Klassikkoviesteissä Pohjantähti saa jalkeille erittäin iskukykyiset joukkueet, sillä Suomea maailmacupissa edustaneet Sari Anttonen, Sofia Haajanen ja Anna Haataja jatkavat huippu-urheilupanostustaan.

Lisäksi seuran naisten ryhmään kuuluvat kansainvälisen tason viestisuunnistajat Marttiina Joensuu, Sara Niva ja Heini Wennman.
Venlojen viesti juostaan kesäkuussa Rovaniemellä ja Tiomila Vappuna Tukholmassa.

Kuuntele uusin Latu Podcast

Premiumsport.fi

ulvang banneri