Marika Teini palaa SK Pohjantähteen

Marika Teini palaa SK Pohjantähteen. Kuva: Touho Häkkinen

Marika Teini palaa SK Pohjantähteen. Kuva: Touho Häkkinen

Marika Teini palaa takaisin oululaiseen SK Pohjantähteen vuoden visiitiltään norjalaisesta Halden SK:sta, jossa hän valmistautui Haldenin seudulla pidettyihin suunnistuksen vuoden 2019 MM-kilpailuihin.

–Pahojen jalkavaivojen sävyttämä vuosi toi MM-kilpailuista pitkältä matkalta neljännen ja keskimatkalta yhdeksännen sijan.
Vuodesta 2012 Pohjantähteä edustanut Teini tähtää innolla hyvin sujuneen jalkaleikkauksen jälkeen ensi kesän Tanskan sprinttimatkojen MM-kilpailuihin ja maastomatkojen Viron EM-kilpailuihin, kerrotaan seuran tiedotteessa.

Klassikkoviesteissä Pohjantähti saa jalkeille erittäin iskukykyiset joukkueet, sillä Suomea maailmacupissa edustaneet Sari Anttonen, Sofia Haajanen ja Anna Haataja jatkavat huippu-urheilupanostustaan.

Lisäksi seuran naisten ryhmään kuuluvat kansainvälisen tason viestisuunnistajat Marttiina Joensuu, Sara Niva ja Heini Wennman.
Venlojen viesti juostaan kesäkuussa Rovaniemellä ja Tiomila Vappuna Tukholmassa.

KRV20 Kestavyysurheilu Helmikuu 2020 550 x 350


Kuuntele uusin Latu Podcast

Premiumsport.fi

ulvang banneri