Mielipide: Suunnistusliitto, käsi pois seurojen taskuilta

Kuva viime vuoden Jukolan viestistä. Kuva: Antti Harkko

Kuva viime vuoden Jukolan viestistä. Kuva: Antti Harkko

Tämä mielipidekirjoitus on hautunut jo pitkään, mutta sai lopullisen kimmokkeen Suunnistusliiton entisen toimitusjohtajan Mika Kulmalan viitattua aamulla Twitterissä Helsingin Sanomien juttuun, jossa kerrottiin golf- ja suunnistusbuumista koronarajoitusten aikana.

Kulmalan mukaan Suunnistusliitto ei pysty kutsumaan henkilöstöään takaisin töihin, koska kuntosuunnistus ei tuo euroja liiton kassaan ja saman syyn vuoksi huippusuunnistuksen kansainvälinen kilpailukyky on taloudellisessa vaarassa.

Tällä hetkellä seurojen järjestämistä iltarasteista ei tilitetä Suunnistusliitolle mitään. Liiton päättävissä elimissä on tiettävästi kuntosuunnistusrahojen verollepanosta keskusteltu useaankin otteeseen. Kiinnostus on varmasti kasvanut kuntosuunnistuksen suosion kasvaessa ja kansallisten kilpailujen osanottomäärän laskun myötä. Liitolle kuntosuunnistusrahoista osalliseksi pääseminen olisi helppo asia. Nappaa vain seurojen tavallisten jäsenten ja kylänmiesten tekemästä talkootyöstä ja siitä muodostuneesta kakusta kirsikat pois.

Kannattaa muistaa, että liiton muodostavat seurat ja seuran muodostavat jäsenet. Kaikki liitolle maksettavat eurot ovat pois ruohonjuuritason työstä - seuran omien huipulle tähtäävien nuorten tukemisesta, seuratyöntekijän palkkaamisesta tai oravapolkutyöstä.

Seurojen ei tule suostua kuntosuunnistusrahojen verottamiseen. Liiton tulee keskittyä omien tuotteidensa, kuten maajoukkueen ja FIN5-suunnistusviikon kaupallistamiseen. Maajoukkuevalmennuksen ja arvokilpailumenestyksen tulee olla liiton tärkein tehtävä. Nuorisotyö ja kuntosuunnistuksen edistäminen tapahtuu kentällä seurojen toimesta. Urheilubyrokratian kasvattaminen saa riittää. Seuroilta kerätty raha näkyy valitettavasti liikaa Sporttitalon käytävillä lisääntyneenä päälukuna, ilman riittävää hyötyä seurojen arjessa. ”Tekeehän liitto sitä ja tätä hyvää seurojen eteen” -perustelua voidaan käyttää aina, organisaation aina vain kasvaessa. Asiaa voi verrata loputtomasti kasvavaan valtion julkiseen sektoriin. Jossakin se raja menee. Lajissa liikkuva raha ei lisäänny siirtämällä sitä seurojen taskusta liiton taskuun.

Kuntosuunnistuksen verollepanon tien päässä on se, että ”villit” tapahtumat lisääntyvät ja seurat alkavat yhtiöittää iltarasteja.

Tapaus Jukola

Jukolan viesti on oleellinen osa Suunnistusliiton taloutta. Kaukametsäläisten omistamasta ja seurojen järjestämästä tapahtumasta kilahtaa Suunnistusliiton kassaan 150 000 – 200 000 euroa. Suunnistusliitolle osansa toki suo, mutta tilanne on sikäli erikoinen, että kaikki taloudellinen riski on tapahtuman järjestävillä seuroilla. Pelkillä osanottomaksuilla Jukolan järjestävän seuran tulos olisi hädin tuskin nollassa, vuosien valtavan talkootyön jälkeen.

Samaan aikaan suunnistuksen ylivoinen ykköstuote Jukola ei näy juuri mitenkään Suunnistusliiton Internet-sivuilla ja liiton panos lajin ulkopuoliseen osallistujamarkkinointiin on olematon.

Liitto auttaa Jukola-järjestäjiä neuvottelemalla Jukolan viestin TV-sopimuksen. Siitä ilosta, että kansalliskirjailija Aleksis Kiven hengessä juostava Suomen suurin aikuisliikuntatapahtuma Jukolan viesti näkyy 500 miljoonan verorahoilla pyörivän Ylen kanavilla, saa järjestävä seura maksaa TV:n tuotantokustannuksia valtavan potin Ylen ulkopuoliselle yhtiölle. Suuruusluokka liikkuu edellä mainitun kilpailuveron tietämillä.

Toistaiseksi Jukolan viestille on löytynyt järjestäjiä. Mutta onko taloudellinen riski, valtava työmäärä ja siitä saatava hyöty järkevässä suhteessa? Sitä on varmasti pohdittu monessa seurassa Lappee-Jukolan jälkeen, jossa järjestäjä nieli kaatosateessa tappion karvasta kalkkia samalla kun liiton kassassa kilisi.

-Petri Ikävalko

P.S. Tätä kirjoitettaessa Olympiakomitean toimitusjohtaja ja Kulmalan tapaan Suunnistusliiton johdossa aikanaan toiminut Mikko Salonen loihi lausumaan Twitterissä: ”Ilman liiton työtä vuodesta 1935 alkaen ei olisi elinvoimaista seurakenttää eikä koko lajia Suomessa. Liitto on viime vuosina tukenut kuntosuunnistusbuumia merkittävillä investoinneilla mm. #rastilippu”.

Kumpi oli ensin, muna vai kana? Missä se suurin työ tehdään?

Suunnistusliiton Rastilippu-sovellusta käytti viime vuonna Tampereen Iltarasteilla kourallinen ihmisiä. Sitä ennen seurat ovat panostaneet vuosikymmeniä yhteistyöhön ja tapahtumien kehittämiseen.

Kuuntele uusin Livigno2Levi Podcast

Suositeltavaa luettavaa

Kilpailukalenterit

Kaupalliset yhteistyöt

Kuukauden luetuimmat

 1. 15.11.2020Niskanen antoi venäläiselle isän kädestä Oloksen leirikilpailussa
 2. 19.11.2020Suomen Cup jatkuu Taivalkoskella - katso lähtölistat
 3. 31.10.2020Hiihtokausi käynnistyi - Kainulainen ja Ahonen nopeimmat Imatralla
 4. 20.11.2020Niskanen tahkosi Oloksella hurjat kilometrit
 5. 14.11.2020Hyvärinen ja Joensuu voittoihin Kainuun Talvikisoissa
 6. 03.11.2020Hiihdon Suomen Cupin lähtölistat julkaistu – huippuja poissa, mutta kisat vetävät osallistujia
 7. 30.10.2020Bolshunov, Neprayeva, Niskanen...Olos vetää huippuja Tykkikisojen peruuntumisesta huolimatta
 8. 12.11.2020Kainuun Talvikisoissa mukana useita maajoukkuehiihtäjiä
 9. 23.11.2020Tässä Suomen hiihtäjät Rukalle
 10. 21.11.2020Beitostölenissä myrskysi – yllätysnimi peittosi maajoukkuemiehet 15 kilometrillä
 11. 18.11.2020Björgen ei noudattanut antidopingsääntöjä - ei saa kilpailla tämän vuoden puolella
 12. 29.10.2020Imatralla hiihdetään viikonloppuna kilpaa – tässä kotimainen kausi pähkinänkuoressa
 13. 26.11.2020Olympiamitalisti vaihtaa kansalaisuutta ja muita hiihtouutisia lyhyesti
 14. 03.11.2020Joni Mäki ja Riitta-Liisa Roponen Suomen Cup -viikonlopun mielenkiintoisimpia nimiä
 15. 01.11.2020Hakala ja Husu voittoihin FIS Imatran Kylpylä Hiihtojen toisena päivänä
 16. 31.10.2020Maailmanennätysmies Hans Mäenpää sairastui koronovirukseen
 17. 14.11.2020Hyvärinen nautti kovasta kisasta, Joensuu hämmentyi voittomarginaalistaan
 18. 16.11.2020Suomen ampumahiihtojoukkue ensimmäisiin maailmancup-osakilpailuihin valittu
 19. 20.11.2020Weng ja Kläbo kovimmat Norjan kauden avauksessa
 20. 07.11.2020Tässä Suomen Cupin viestien suosikkijoukkueiden hiihtojärjestyksiä
 21. 22.11.2020Melnitsenko pesi maajoukkuekollegansa Oloksella sunnuntaina – Ustjugovin ja Neprjajevan vauhti kadoksissa
 22. 21.11.2020Oloksella hiihdettiin venäläisvoittoinen leirikilpailu
 23. 13.11.2020Nuorten MM-hiihdot Suomeen!
 24. 31.10.2020Heiska ja Antila juhlivat Ilkan polulla – Kangasala SK vahvin viestissä
 25. 18.11.2020Saako Northug osallistua pitkän matkan hiihtoihin?
 26. 21.11.2020Johaug täysin ylivoimainen Beitostölenin kympillä
 27. 20.11.2020Novak ja Andersson voittoihin Ruotsisssa
 28. 11.11.2020Kallalla koronavirustartunta
 29. 22.11.2020Johaug nopein vapaallakin – Sundby suurissa ongelmissa
 30. 14.11.2020Mikko Koutaniemi muistelee podcastissä uraansa ja kertoo kaiken Ylläs-Levistä