Tuloksia suunnistuksen aluemestaruuskilpailuista

Viime viikonloppu oli suunnistusrintamalla pyhitetty aluemestaruuskilpailuille.

Suunnistajilla oli ohjelmassa elokuun puolenvälin perinteiset aluemestaruuskilpailut . Kovin taso oli tällä kertaa Nilsiän Nujakan isännöimillä Savo-Karjalan mestaruuskilpailuilla, silä mukana oli lähes koko Sveitsin suunnistusmaajoukkue, joka päätti MM-leirinsä kilpailuihin Tahkolla.

Perjantai 10.8.

FSOM Sprintti, Raseborg

H21 : 2,8 km

1. Michiels Yannick IF Sibbo-Vargarna 13:54
2. Hall Andreas IF Femman 14:26 +32
3. Simosas Otto OK Orient 14:47 +53

D21 : 2,4 km

1. Gunell Yvonne Pargas IF 14:31
2. Sell Raisa OK77 16:30 +1:59
3. Bäck Sabina IF Femman 16:41 +2:10

Lauantai 11.8.

Keski-Pohjanmaan suunnistus, Vetelin Urheilijat

H21 : 12,1 km

1. Jonathan Fröjdö Paimion Rasti 1.20.20
2. Risto Uusivirta RasTiimi 1.20.22 +2
3. Mikko Kukkola Kokkolan Suunnistajat 1.20.49 +29

D21 : 7,1 km

1. Henna Autio RasTiimi 1.05.16
2. Tiina Koskela Halsuan Toivo 1.07.03 +1.47
3. Hanna-Mari Kalliokoski Halsuan Toivo 1.07.34 +2.18

Uudenmaan AM-pitkä, Espoon Akilles

H21 : 10,9 km

1. Parjanne Antti Lynx 1:10:21
2. Mänkärlä Janne Lynx 1:12:24 +2:03
3. Saramäki Niklas Lynx 1:13:36 +3:15

D21 : 7,9 km

1. Leskinen Anne-Mari Lynx 1:09:26
2. Paulin Jenny Delta 1:10:02 +36
3. Leijola Laura Delta 1:11:56 +2:30

V-S ja Satakunnan AM pitkämatka, Laitilan Jyske

H21 : 11,9 km

1. 24 Suna Jussi Turun Metsänkävijät 1:14:06
2. 19 Tambasau Yury MS Parma 1:15:42 +1:36
3. 16 Hämäläinen Sami MS Parma 1:18:29 +4:23

D21 : 7,9 km

1. 366 Sareila Outi MS Parma 1:02:28
2. 369 Dambe Inga Paimion Rasti 1:03:39 +1:11
3. 362 Heikkonen Anni Rastikarhut 1:04:02 +1:34

Satakunnan tulokset

H21
1. Detkov Sergei Hiisi 1.22.37
2.Mieskoski Kimmo RaLu 1.23.14
3. Pohjala Johannes Hiisi 1.23.54

D21

1. Heikkonen Anni RasKa 1.04.02
2. Glebova Olga Hiisi 1.05.15 0.01.13
3. Autio Päivi Hiisi 1.08.09 0.04.07

Hämeen aluemestaruuskilpailut, Valkeakosken Haka

H21 : 9,5 km

1. Leo Laakkonen TP 1.04.09
2. Tero Mamia Koovee 1.08.59 +4.50
3. Mikko Sipilä KangSK 1.10.17 +6.08

D21 : 6,5 km

1. Liisa Anttila Koovee 56.07
2. Miia Niittynen Koovee 58.34 +2.27
3. Sirkka-Liisa Lauronen AR 1.00.55 +4.48


FSOM långdistans, OK Raseborg

H21 : 12,1 km

1. 53 Wickholm Jörgen IF Sibbo-Vargarna 1:15:25
2. 49 Henriksson Tobias Pargas IF 1:15:28 +3
3. 51 Simosas Otto OK Orient 1:18:05 +2:40

D21 : 7,9 km

1. 322 Gunell Yvonne Pargas IF 1:01:38
2. 309 Tunis Pernilla IF Femman 1:11:19 +9:41
3. 307 Sandell Eva-Lina IK Kronan 1:15:05 +13:27

Etelä-Pohjanmaan AM-pitkä, Alajärven Ankkurit

H21 10,3 km
1 Juha Luoma LapVi FIN 1:38:09
2 Ari-Pekka Joensuu LapVi FIN 1:39:01 +52
3 Mikko Hölsö YKV FIN 1:41:01 +2:52

D21  7,7 km
1 Satu Heittola RasKu FIN 1:33:09
2 Tiina Hemminki PoRa FIN 1:44:32 +11:23
3 Sanna Palomäki LapVi FIN 1:45:06 +11:57

Keski-Suomen AM-pitkä, Saarijärven Pullistus

H21 : 10,42 km

1. Petteri Huikko VaajTe FIN 1.06.23
2. Jonne Lakanen VaajTe FIN 1.06.44 +21
3. Petri Saari VaajTe FIN 1.07.07 +44

D21 : 6,54 km

1. Merja Rantanen JRV FIN 55.50
2. Laura Hokka Pohjant FIN 56.53 +1.03
3. Laura Lakanen Pohjant FIN 57.23 +1.33

Pohjois-Pohjanmaan AM-pitkämatka, Iisu

H21A : 10,2 km

1. Timo Karppinen Pohjant 1.13.27
2. Harri Haapasalo Pohjant 1.17.24 +3.57
3. Jouni Kujala Pohjant 1.18.07 +4.40

D21A : 7,3 km

1. Caballero Alicia Cobo Pohjant 1.10.41
2. Mirka Haataja EsSu 1.11.56 +1.15
3. Kukka-Maaria Karppinen LaiVe 1.20.31 +9.50

Savo- Karjalan Suunnistuksen aluemestaruuskilpailut, Nilsiän Nujakka

H21E 7.9 km

1. Matthias Kyburz Sw 1.00.37
2. Fabian Hertner Sw 1.04.11 +3.34
3. Andreas Ruedlinger Sw 1.05.31 +4.54
4. Tero Föhr VeVe 1.06.09 +5.32
5. Matthias Mertz Sw 1.06.13 +5.36
6. Forian Howald Sw 1.07.22 +6.45

D21E 5.8 km

1. Simone Niggli Sw 52.04
2. Vroni König-Salmi Sw 56.01 +3.57
3. Sabine Hauswirth Sw 57.30 +5.26
4. Seline Stalder Sw 58.25 +6.21
5. Judith Wyder Sw 59.03 +6.59
6. Maja Kunz Sw 1.03.57 +11.53

H21 7.9 km

1. Miika Hernelahti KR 1.13.42
2. Jyri Mäkäläinen SiiRa 1.21.14 +7.32
3. Markus Räsänen KuoSu 1.23.01 +9.19

D21 5.8 km

1. Mari Väänänen KR 1.02.16
2. Miitu Korhonen KuoSu 1.08.09 +5.53
3. Henna Höglund KR 1.22.31 +20.15

Aluemestaruus Lappi, Kemijärven Urheilijat ry

H21 9,58 km

1. Juopperi Sami-Petteri PelPo 58:38
2. Saarela Ville-Petteri KemU 1:02:18 +03:40
3. Uusimäki Tommi PelPo 1:02:35 +03:57

D21 6,90 km

1. Vaara Annika LapVe 54:36
2. Itkonen Elina LapVe 1:04:01 +09:25
3. Rahkola Ella-Noora OH 1:07:09 +12:33

AM-pitkä, Päijät-Hämeen suunnistus, Rastivarsat

H21 8,25 km

1. Anttolainen Aleksi LS-37 52:31
2. Järvinen Seppo AR 54:02 +01:31
3. Peltola Ilkka IHR 55:58 +03:27

D21 5,95 km

1. Andelin Sanna LaTa 48:47
2. Koivunen Mari AR 50:42 +01:55
3. Karetjoki Miia LS-37 52:36 +03:49

Kaakon pitkän matkan AM 11.8.2012

H21 : 11,4 km

1. Jarkko Liuha VeVe 1:13:43
2. Janne Weckman VeVe 1:15:07 +1:24
3. Risto Haikonen AnttU 1:15:53 +2:10

D21 : 7,3 km

1. Henna-Riikka Haikonen AnttU 56:13
2. Riikka Suomalainen LappRi 1:03:26 +7:13
3. Sanna Kauppila VeVe 1:03:53 +7:40

Kainuun AM-pitkämatka 11.8.2012 Kajaani

H21 : 10,4 km

1. Köngäs Teemu Sotkamon Jymy 1:07:33
2. Perttunen Tapio Vesaisen Pojat 1:12:34 +5:01
3. Partanen Juha Rasti-Hyry 1:22:22 +14:49

D21 : 7,1 km

1. Moilanen Anna Kajaanin Suunnistajat 1:11:57
2. Pasanen Maija Suomussalmen Rasti 1:20:02 +8:05
3. Seppänen Anna Kajaanin Suunnistajat 1:29:54 +17:57



 

ulvang banneri