Viikonlopun suunnistustuloksia meiltä ja muualta

Kuva: Hevoskuuri.fi

Kuva: Hevoskuuri.fi

Kuluneen viikonlopun aikana käytiin kansallisia kilpailuja ympäri Suomen. Lisäksi Ruotsissa juostiin Silva League-sarjaa ja Virossa jaettiin mestaruusmitalit keskimatkalla.

Lauantai 12.5.

Karkkirastit, Karkki-rasti

H21A

1. Elmeri Vähänen HyRa 1.10.09
2. Mikko Heinonen KR 1.11.09 +1.00
3. Teemu Väre PR 1.14.15 +4.06

D21A

1. Heidi Liljeström HS 1.18.31
2. Laura Leijola HiKi 1.25.24 +6.53
3. Tiina Väre SomEsa 1.29.51 +11.20

Koivunlehti-rastit, Nilsiän Nujakka, Siilin Rasti

H21A  6,0 km

1 Markus Räsänen KuoSu 43:46 0:00
2 Simo Turunen SKVuoksi 44:19 +0:33
2 Juha Partanen RasHy 44:19 +0:33

D21A 4,2 km

1 Kaisu Martinmäki Pohjant 46:36 0:00
2 Marjut Lintunen RaKaS 54:25 +7:49
3 Marjut Turunen SKVuoksi 1:00:01 +13:25

Eukkorastit, SK Vuoksi, 1. pv.

H21A

1. Juha Hyyryläinen AnttU FIN 1.11.15
2. Mikhail Chegarovskiy SV RUS 1.17.36 +6.21
3. Velimir Nazarychev HS FIN 1.20.58 +9.43

D21A

1. Henna Höglund KR FIN 56.49
2. Laura Pajunen AnttU FIN 56.50 +1
3. Hanna Laine KR FIN 57.04 +15

Tampere Games, Tampereen Pyrintö

H21A : 5,7 km

1. 189 Tambasau Yury MS Parma 37:35
2. 216 Grishman Denis Rasti-Kurikka 40:04 +2:29
3. 201 Sorsa Perttu Hiidenkiertäjät 40:26 +2:51
4. 200 Laitinen Petteri Kangasala SK 41:06 +3:31
5. 181 Mattila Tomi Angelniemen Ankkuri 41:07 +3:32

D21A : 3,9 km

1. 358 Lakanen Laura SK Pohjantähti 34:07
2. 361 Ikäheimonen Taru Lynx 35:21 +1:14
3. 340 Rantala Maria Angelniemen Ankkuri 36:20 +2:13
4. 329 Fincke Matleena Angelniemen Ankkuri 37:25 +3:18
5. 349 Leppäsalmi Milka Keuruun Kisailijat 38:17 +4:10

Kärppäjahti, Kokkolan Suunnistajat

D21A 5,5 km

1 Fagerudd Salla PR 34:26 0:00
2 Sundelin Ann-Sofie Botnia 40:34 +6:08
3 Sågfors Emilia Botnia 40:53 +6:27

H21A 6,6 km

1 Ikonen Pasi VaajTe 31:03 0:00
2 Isokoski Markku PelPo 31:28 +0:25
3 Fagerudd Kim PR 32:04 +1:01
4 Taivainen Olli-Markus PelPo 33:10 +2:07
5 Pajula Harri LapVi 34:54 +3:51

Ilmajoki-rastit, Rasti-Jussit

H21A

1. Petri Noponen HiKi FIN 38.28
2. Anders Bäckström Femman FIN 40.16 +1.48
3. Antti Iivari RasKu FIN 41.14 +2.46

D21A

1. Eeva-Liisa Hakala KortJV FIN 37.08
2. Kati Fränti RasKu FIN 40.14 +3.06
3. Meri Louhisola Lynx FIN 41.10 +4.02

Pohjantähtirastit, SK Pohjantähti, sprintti

H21 2,5 km

1. 215 Parkkinen Ville SK Pohjantähti 15:16 +0
2. 206 Uusimäki Tommi Pellon Ponsi 16:34 +1:18
3. 216 Viitasaari Toni-Antti Kokkolan Suunnistajat 17:04 +1:48

D21 2,1 km

1. 341 Rahko Saana-Maria SK Pohjantähti 15:30 +0
2. 345 Kalliokoski Hanna-Mari Halsuan Toivo 16:00 +30
3. 349 Cobo Caballero Alicia SK Pohjantähti 16:10 +40

Parisprinttiviesti

H21

1 SK Pohjantähti 1 (Ville Parkkinen, Aleksi Karppinen) 48.40
2 SK Pohjantähti 6 (Santeri Schroderus, Samuli Schroderus)51.56
3 Kokkolan Suunnistajat 1 (Toni-Antti Viitasaari, Sauli Viitasaari) 54.25

D21

1 SK Pohjantähti 1 (Alicia Cobo Caballero, Saana-Maria Rahko) 46.59
2 SK Pohjantähti 2 (Liisa Sassi-Päkkilä, Juliaana Näsi) 51.50

Silva League, Örebro Ruotsi

D21 Elit, 4 760 m
1) Tove Alexandersson Stora Tuna OK, 34.17
2) Simone Niggli OK Tisaren 34.20
3) Tanja Ryabkina Hellas Orientering 34.37

H21 Elit, 5 680 m
1) Gustav Bergman OK Ravinen 30.45
2) Matthias Merz OK Tisaren 31.09
3) Anders Holmberg Järla Orientering 31.27

Viron mestaruuskilpailut, keskimatka, Koitjärve, Harjumaa
M21 5800m

1. Lauri Sild Võru 00:30.20
2. Timo Sild EKJ SK 00:30.24
3. Olle Kärner EKJ SK 00:30.25
4. Peeter Pihl Tammed 00:31.21
5. Kristo Heinmann Ilves 00:31.26

N21 4389m

1. Anu Åkerman Peko 00:34.45
2. Elo Saue Ilves 00:35.36
3. Piibe Tammemäe SK100 00:36.13
4. Kirti Rebane Tammed 00:36.27
5. Eveli Saue Ilves 00:36.42

 Pyöräsuunnistus, Itä-Uudenmaan kevätajot, IF Sibbo Vargarna

Sprintti

H21

1. Laurila Jussi 21.44
2. Jutila Juuso 22.25
3. Niemi Pekka 23.03

D21

1. Stengård Ingrid 17.23
2. Hara Marika 17.31
3. Chernykh Ksenia 18.07

Pitkä matka

H21

1. Niemi Pekka 1.55.08
2. Tervala Mika 2.00.05
3. Erm Tõnis 2.07.15

D21

1. Hara Marika 1.43.35
2. Stengård Ingrid 1.45.23
3. Vinogradova Olga 1.50.05

 Sunnuntai 12.5.

Eukkorastit, SK Vuoksi 2. pv

H21A

1. Mikhail Chegarovskiy SV RUS 34.43
2. Juha Hyyryläinen AnttU FIN 34.52 +9
3. Teppo Pellinen JoKu FIN 37.23 +2.40

D21A

1. Minna Ryyppö HS FIN 36.00
2. Hanna Laine KR FIN 36.35 +35
3. Henna Höglund KR FIN 38.35 +2.35

Yhteistulokset

H21

1. Juha Hyyryläinen
2. Mikhail Chegarovskiy
3. Velimir Nazarychev

D21

1. Hanna Laine KR
2. Minna Ryyppö HS
3. Henna Höglund KR

Tampere Games, Tampereen Pyrintö 2.pv

H21A : 10,9 km

1. 228 Lakanen Jonne Vaajakosken Terä 1:09:16
2. 230 Hubmann Martin Norway 1:10:05 +49
3. 223 Kahelin Jouni Vaajakosken Terä 1:11:06 +1:50
4. 226 Rüedlinger Andreas Sweden 1:13:18 +4:02
5. 159 Ahonen Jere Kangasala SK 1:14:16 +5:00

D21A : 7,4 km

1. 376 Palm Laura Kangasala SK 1:00:38
2. 365 Sareila Outi MS Parma 1:01:12 +34
3. 373 Feer Isabelle Kangasala SK 1:02:58 +2:20
4. 362 Kaskinen Mira Rastikarhut 1:04:41 +4:03
5. 340 Rantala Maria Angelniemen Ankkuri 1:05:26 +4:48

Keurusrastit, Keuruun Kisailijat

H21A 5,77 km

1. Huikko Petteri VaajTe 37:24
2. Sivill Timo VaajTe 40:18 +02:54
3. Saavalainen Olli SiiRa 41:05 +03:41

D21A 4,29 km

1. Kallunki Katja OTaru 41:27
2. Truhponen Minna SaPu 45:46 +04:19
3. Lepo Tarja S-JKL 47:27 +06:00

Silva League, Örebro, Ruotsi

D21 Elit, 9 330 m
1) Simone Niggli OK Tisaren 1.03.54,
2) Tove Alexandersson Stora Tuna OK 1.05.32,
3) Tanja Ryabkina Hellas Orientering 1.06.57

H21 Elit, 14 110 m
1) Thierry Gueorgiou Kalevan Rasti 1.21.47
2) Fredrik Johansson IFK Lidingö SOK 1.25.15
3) Filip Dahlgren IFK Lidingö SOK 1.25.34

Pyöräsuunnistus, Itä-Uudenmaan kevätajot, keskimatka

H21

1. Niemi Pekka 1.00.26
2. Laurila Jussi 1.02.16
3. Pökälä Samuel 1.02.56

D21

1. Stengård Ingrid 58.37
2. Hara Marika 59.14
3. Laurila Susanna 1.03.44

 

Kuuntele uusin Latu Podcast

ulvang banneri