Kuluneen viikonlopun suunnistustuloksia

Suomessa suunnistettiin viikonloppuna kaksi kappaletta kaksipäiväisiä kisoja sekä pyöräsuunnistuksen SM-kisat.

Yläneellä haettiin rasteja Varsinais-Suomen Rastipäivillä ja Juho Kusti Paasikiven syntymäpitäjässä Hämeenkoskella kilpailtiin perinteinen Lahti-Suunnistus. OK Botnia järjesti myös sunnuntaina kansallisen Alavetelissä. Pyöräsuunnistuksessa jaettiin SM-mitaleita pitkällä matkalla ja sprintissä.

Lauantai 27.7.

36. Lahti-suunnistus, Hämeenkoski

H21A : 4,83 km

1. Muukkonen Petteri Vehkalahden Veikot 28:10
2. Ikonen Pasi Vaajakosken Terä 29:08 +58
3. Leskinen Aapo Lynx 29:35 +1:25
4. Saari Petri Vaajakosken Terä 29:54 +1:44
5. Myllärinen Jani Koovee 30:01 +1:51
6. Oikarinen Lauri Pellon Ponsi 30:02 +1:52
7. Penttinen Topi OK Orient 31:18 +3:08
8. Pihl Peeter MS Parma 31:51 +3:41

D21A : 3,56 km

1. Anttila Liisa Koovee 27:06
2. Fincke Anni-Maija Tampereen Pyrintö 28:01 +55
3. Sundberg Karoliina Lynx 28:08 +1:02
4. Andelin Sanna Lahden Taimi 30:40 +3:34
5. Forsström Sara OK Raseborg 30:47 +3:41

Varsinais-Suomen Rastipäivät, Yläne

H21A : 6,0 km

1. Suna Jussi Turun Metsänkävijät 36:23
2. Hämäläinen Sami MS Parma 37:21 +58
3. Mäkelä Tuomo Angelniemen Ankkuri 38:05 +1:42
4. Weckman Janne Vehkalahden Veikot 38:26 +2:03
5. Leskinen Aleksi Lynx 38:30 +2:07
6. Mähönen Jouni Tampereen Pyrintö 40:01 +3:38

D21A : 4,6 km

1. Kinni Saila Tampereen Pyrintö 34:52
2. Saarimäki Heini Angelniemen Ankkuri 41:09 +6:17
3. Leskinen Anne-Mari Lynx 41:21 +6:29
4. Pietilä Johanna Paimion Rasti 43:11 +8:19
5. Weckman Sanna Vehkalahden Veikot 43:50 +8:58

Sunnuntai 28.7.

Lahti-Suunnistus, 2. päivän tulokset sekä yhteistulokset

H21A : 4,83 + 9,27 km

1. Ikonen Pasi Vaajakosken Terä 1:26:31 1. 57:23
2. Muukkonen Petteri Vehkalahden Veikot 1:28:30 2. 1:00:20
3. Saari Petri Vaajakosken Terä 1:32:55 4. 1:03:01
4. Pihl Peeter MS Parma 1:34:12 3. 1:02:21
5. Oikarinen Lauri Pellon Ponsi 1:34:45 7. 1:04:43
6. Kirmula Miika Angelniemen Ankkuri 1:36:25 6. 1:04:15
6. Heinmann Kristo Kangasala SK 1:36:25 5. 1:03:56

D21A : 3,56 + 6,57 km

1. Anttila Liisa Koovee 1:19:59 2. 52:53
2. Fincke Anni-Maija Tampereen Pyrintö 1:20:27 1. 52:26
3. Sundberg Karoliina Lynx 1:23:41 3. 55:33
4. Forsström Sara OK Raseborg 1:30:31 4. 59:44
5. Niittynen Miia Koovee 1:31:01 5. 59:59

Varsinais-Suomen Rastipäivät, 2. päivä

H21A : 13,0 km

1. Suna Jussi Turun Metsänkävijät 1:22:09
2. Sirén Mikko Angelniemen Ankkuri 1:23:02 +53
3. Mäkelä Tuomo Angelniemen Ankkuri 1:23:49 +1:40
4. Hämäläinen Sami MS Parma 1:30:01 +7:52
5. Henriksson Tobias Pargas IF 1:30:04 +7:55

D21A : 7,7 km

1. Kinni Saila Tampereen Pyrintö 58:15
2. Saarimäki Heini Angelniemen Ankkuri 1:04:37 +6:22
3. Pietilä Johanna Paimion Rasti 1:11:05 +12:50

Yhteistulokset

H21A : 6,0 + 13,0 km

1. Suna Jussi Turun Metsänkävijät 1:58:32
2. Mäkelä Tuomo Angelniemen Ankkuri 2:01:54 +3:22
3. Hämäläinen Sami MS Parma 2:07:22 +8:50

D21A : 4,6 + 7,7 km

1. Kinni Saila Tampereen Pyrintö 1:33:07
2. Saarimäki Heini Angelniemen Ankkuri 1:45:46 +12:39
3. Pietilä Johanna Paimion Rasti 1:54:16 +21:09

OK Botnian kansallinen, Alaveteli

H21A : 7,52 km

1. Filip Brunell IF Brahe FIN 56.56
2. Tommy Åbacka IF Brahe FIN 59.15 +2.19
3. Teppo Isokoski Kokkolan Suunnistajat FIN 1.03.33 +6.37

D21A : 5,67 km

1. Annika Lind IK Falken FIN 1.04.33
2. Aija Tilvis RasTiimi FIN 1.13.56 +9.23
3. Lina Lindfors IK Falken FIN 1.17.50 +13.17

SM pyöräsuunnistus, pitkämatka 27.7.

H21 32.8 km

1. Laurila Jussi JalJa 1.34.38
2. Saarela Samuli KoS 1.36.03 +1.25
3. Saarinen Juho MU 1.36.46 +2.08
4. Tervala Mika RaVa 1.36.59 +2.21
5. Niemi Pekka KanSu 1.38.03 +3.25

D21 19.3 km

1. Hara Marika Koovee 1.07.09
2. Laurila Susanna JalJa 1.07.56 +47
3. Stengård Ingrid SV 1.08.05 +56
4. Penttilä Marja KoS 1.13.22 +6.13
5. Hakala Eeva-Liisa KortJV 1.13.50 +6.41

Sprintti 28.7.

H21 7 km

1. Tervala Mika RaVa 20.35
2. Saarinen Juho MU 20.39 +4
3. Laurila Jussi JalJa 20.54 +19
4. Saarela Samuli KoS 21.05 +30
5. Niemi Pekka KanSu 21.07 +32

D21 5.3 km

1. Laurila Susanna JalJa 20.30
2. Hakala Eeva-Liisa KortJV 20.43 +13
3. Stengård Ingrid SV 20.45 +15
4. Hara Marika Koovee 21.51 +1.21
5. Tommola Päivi LS-37 23.30 +3.00

ulvang banneri