Viikonlopun suunnistuloksia 23.-24.8.

Yvonne Gunell on kilpaillut kesän ahkerasti. Kuva: Seppo Ojanen

Yvonne Gunell on kilpaillut kesän ahkerasti. Kuva: Seppo Ojanen

Suunnistajat viimeistelivät viikonloppuna SM-kuntoaan kansallisissa ja aluemestaruuskilpailuissa eri puolilla Suomea.

Elomaan rastit, Rajamäen Rykmentti
Kaksipäiväinen kilpailu
Lauantai, keskimatka

H21

1. Pajunen Jere Kalevan Rasti 28:20
2. Stenlund Daniel Paimion Rasti 28:28 +8
3. Huttunen Esa Turun Metsänkävijät 30:40 +2:20
4. Mattila Tomi Angelniemen Ankkuri 31:06 +2:46
5. Leskinen Aleksi Lynx 31:12 +2:52
6. Fabritius Mikael OK Orient 31:23 +3:03

D21

1. Anttila Liisa Koovee 31:19
2. Mjösund Katja MS Parma 33:29 +2:10
3. Ikäheimonen Taru Lynx 33:44 +2:25
4. Heikkonen Anni MS Parma 34:51 +3:32
5. Malmi Päivi Helsingin Suunnistajat 35:12 +3:53
6. Kiiski Johanna Helsingin Suunnistajat 35:32 +4:13

Sunnuntai, pitkä matka

H21

1. Pajunen Jere Kalevan Rasti 1:02:21
2. Stenlund Daniel Paimion Rasti 1:05:03 +2:42
3. Väisänen Henrik Hiisirasti 1:05:39 +3:18
4. Fabritius Mikael OK Orient 1:05:49 +3:28
5. Huttunen Esa Turun Metsänkävijät 1:07:04 +4:43
6. Valkama Sami Paimion Rasti 1:07:55 +5:34

D21

1. Kuuselo Riina Tampereen Pyrintö 55:51
2. Asikainen Anna-Kaisa Kalevan Rasti 58:05 +2:14
3. Anttila Liisa Koovee 59:11 +3:20
4. Heikkonen Anni MS Parma 59:12 +3:21
5. Väre Tiina Someron Esa 1:01:37 +5:46
5. Tervo Susanna MS Parma 1:01:37 +5:46

Yhteistulokset

H21

1. Pajunen Jere Kalevan Rasti 1:30:41
2. Stenlund Daniel Paimion Rasti 1:33:31 +2:50
3. Fabritius Mikael OK Orient 1:37:12 +6:31
4. Huttunen Esa Turun Metsänkävijät 1:37:44 +7:03
5. Väisänen Henrik Hiisirasti 1:37:49 +7:08
6. Valkama Sami Paimion Rasti 1:40:24 +9:43

D21

1. Anttila Liisa Koovee 1:30:30
2. Heikkonen Anni MS Parma 1:34:03 +3:33
3. Väre Tiina Someron Esa 1:37:10 +6:40
4. Asikainen Anna-Kaisa Kalevan Rasti 1:38:02 +7:32
5. Tervo Susanna MS Parma 1:39:24 +8:54
6. Evele-Peltoniemi Inese Espoon Suunta 2:18:37 +48:07

Raahe-rastit, keskimatka, Saloisten Reipas

H21

1. Kujala Jouni Pohjant 38.04
2. Karppinen Timo Pohjant 38.39
3. Haapasalo Harri Pohjant 41.08

D21

1. Laitinen Maria YlikNM 36.19
2. Näsi Juliaana Pohjant 38.20
3. Niva Sara LaiVe 38.40

Aluemestaruuskilpailuja

Kainuu, keskimatka, Sotkamon Jymy

Kilpailu käytiin viime vuoden MM-keskimatkan karsintamaastossa.

H21

1. Oikarinen Lauri Pellon Ponsi 33:45
2. Rahko Sampo SK Pohjantähti 34:46 +1:01
3. Uusitalo Jyri Pellon Ponsi 39:51 +6:06

D21

1. Rahko Saana-Maria SK Pohjantähti 37:31

Lappi, sprintti, Lapin Veikot

H21

1. Andreev Oleg U Leader Pe 17:16
2. Maksimainen Tomi LapVe 18:22 +01:06
3. Rantala Juha OH 18:40 +01:24

D21

1. Vaara Annika LapVe 15:14
2. Haataja Anna OH 15:52 +38
3. Bergman Marjo OH 18:18 +03:04

Lappi, sprinttiviesti, Lapin Veikot

Neljä osuutta, kukin juoksi kahdesti

H21

1. Leader Petrozavodsk (Oleg Andreev, Alexander Tuchin) 37:32
2. Ounasvaaran Hiihtoseura 2 (Tuomas Oikarinen, Arvi Hyvönen) +35
3. Lapin Veikot 1 (Tomi Maksimainen, Janne Mäenpää) +2:59

D21

1. Ounasvaaran Hiihtoseura 1 (Sanni Oikkonen, Marjo Bergman) 37:02
2. Ounasvaaran Hiihtoseura 2 (Iida Haataja, Anna Haataja) +42
3. Lapin Veikot 1 (Annika Vaara, Suvi-Päivikki Juopperi) +3:46

NÅID, keskimatka, OK Raseborg

H21

1. Nymalm Sören Pargas IF 28:34
2. Salo Mikael OK Orient 29:30 +56
2. Donner Mikael OK77 29:30 +56

D21

1. Gunell Yvonne Pargas IF 26:51
2. Nymalm Sanna Pargas IF 30:01 +3:10

Pohjois-Pohjanmaa, sprintti, Kannuksen Ura

H21

1. Risto Uusivirta RasTiimi 15.09
2. Anssi Koirikivi RasTiimi 15.25 +16
3. Tero Myllymäki VetU 16.20 +1.11

D21

1. Roosa Hämäläinen KoS 16.43

Etelä-Pohjanmaa, partiosuunnistus, Vaasan Suunnistajat

H21

1. Ylistaron Kilpa-Veljet 1 54.41 (Jaakko Istolahti, Tuomo Istolahti, Arto Fränti)

D21

1. Ylistaron Kilpa-Veljet 1 1.03.39 (Jaana Pulkkinen, Eeva-Maria Fränti, Eija Keski-Säntti)
Kaakko, sprintti, Navi

H21

1. Parjanne Antti Lynx 18:23
2. Nenonen Lauri SKVuoksi 19:13 +50
3. Takanen Lari VeVe 19:36 +01:13

D21

1. Joensuu Marttiina Pohjant 20:02
2. Pajunen Laura AnttU 21:49 +01:47
3. Toiviainen Anni SKVuoksi 23:16 +03:14

 


Kuuntele uusin Livigno2Levi Podcast

Suositeltavaa luettavaa

Kilpailukalenterit

Kaupalliset yhteistyöt

Kuukauden luetuimmat

  1. 15.11.2020Niskanen antoi venäläiselle isän kädestä Oloksen leirikilpailussa
  2. 19.11.2020Suomen Cup jatkuu Taivalkoskella - katso lähtölistat
  3. 20.11.2020Niskanen tahkosi Oloksella hurjat kilometrit
  4. 14.11.2020Hyvärinen ja Joensuu voittoihin Kainuun Talvikisoissa
  5. 03.11.2020Hiihdon Suomen Cupin lähtölistat julkaistu – huippuja poissa, mutta kisat vetävät osallistujia
  6. 12.11.2020Kainuun Talvikisoissa mukana useita maajoukkuehiihtäjiä
  7. 23.11.2020Tässä Suomen hiihtäjät Rukalle
  8. 21.11.2020Beitostölenissä myrskysi – yllätysnimi peittosi maajoukkuemiehet 15 kilometrillä
  9. 18.11.2020Björgen ei noudattanut antidopingsääntöjä - ei saa kilpailla tämän vuoden puolella
  10. 26.11.2020Olympiamitalisti vaihtaa kansalaisuutta ja muita hiihtouutisia lyhyesti
  11. 03.11.2020Joni Mäki ja Riitta-Liisa Roponen Suomen Cup -viikonlopun mielenkiintoisimpia nimiä
  12. 14.11.2020Hyvärinen nautti kovasta kisasta, Joensuu hämmentyi voittomarginaalistaan
  13. 16.11.2020Suomen ampumahiihtojoukkue ensimmäisiin maailmancup-osakilpailuihin valittu
  14. 20.11.2020Weng ja Kläbo kovimmat Norjan kauden avauksessa
  15. 22.11.2020Melnitsenko pesi maajoukkuekollegansa Oloksella sunnuntaina – Ustjugovin ja Neprjajevan vauhti kadoksissa
  16. 07.11.2020Tässä Suomen Cupin viestien suosikkijoukkueiden hiihtojärjestyksiä
  17. 21.11.2020Oloksella hiihdettiin venäläisvoittoinen leirikilpailu
  18. 13.11.2020Nuorten MM-hiihdot Suomeen!
  19. 28.11.2020Kläbo: Iversen saa lauantain palkintojuuston, mikäli ei auta Bolshunovia sunnuntaina
  20. 18.11.2020Saako Northug osallistua pitkän matkan hiihtoihin?
  21. 21.11.2020Johaug täysin ylivoimainen Beitostölenin kympillä
  22. 20.11.2020Novak ja Andersson voittoihin Ruotsisssa
  23. 30.11.2020Kova päätös – Kläbo jättää maailmancupin osakilpailuja väliin
  24. 11.11.2020Kallalla koronavirustartunta
  25. 29.11.2020Linn Svahn ja Maja Dahlqvist syyttivät Ebba Anderssonia kaatumisesta Rukalla – Andersson ei ottanut mitään vastuuta tilanteesta
  26. 22.11.2020Johaug nopein vapaallakin – Sundby suurissa ongelmissa
  27. 14.11.2020Mikko Koutaniemi muistelee podcastissä uraansa ja kertoo kaiken Ylläs-Levistä
  28. 18.11.2020Päivitetty: Norja valitsi jo joukkueensa Rukalle
  29. 22.11.2020Kerttu Niskanen suvereeni voittaja Taivalkosken kympillä
  30. 23.11.2020Venäjän kivikova joukkue Rukalle