Norjan valinnat eri kilpailumatkoille Ranskassa

Norjan Suunnistusliitto on tänään täydentänyt Ranskan MM-kisojen valintojaan nimeämällä suunnistajat kullekin eri kilpailumatkalle.

Norjan Suunnistusliitto on tänään täydentänyt Ranskan MM-kisojen valintojaan nimeämällä suunnistajat kullekin eri kilpailumatkalle. Norjan MM-joukkue 7 miestä ja 7 naista valittiin aiemmin kesäkuun lopussa ja nyt tuota valintaa täydennettiin matkakohtaisilla valinnoilla Norjan valmistavan MM-leirin jälkeen.

– Tämän täydentävän matkavalinnan perusteella Norja saa erittäin vahvat joukkueet keskimatkalle ja pitkälle matkalle. Meillä on ehkä jopa vahvin joukkue kaikista maista näillä "metsämatkoilla". Näillä valinnoilla pelaamme hiukan uhkapeliä sen kanssa, että saammeko riittävän tuoreita jalkoja viestiin, sanoo Norjan maajoukkuevalmentaja Petter Thoresen, viitaten siihen tekijään, että keskimatkat ja viestit juostaan peräkkäisinä päivinä.

Norjan joukkue Ranskan MM-kisoissa (valittu kesäkuun lopussa):

Miehet:
Vetle Ruud Bråten, Raumar OL
Carl Waaler Kaas, Bækkelagets SK
Olav Lundanes, Halden SK
Anders Nordberg, Vaajakosken Terä
Gaute Hallan Steiwer, Lillomarka OL
Audun Weltzien, Tyrving
Øystein Kvaal Østerbø, IFK Lidingö

Naiset:
Marianne Andersen, Konnerud
Heidi Østlid Bagstevold, Bækkelagets SK
Elise Egseth, Wing OK
Mari Fasting, NTNUI
Silje Ekroll Jahren, Sävedalens AIK
Betty Ann Bjerkreim Nilsen, Lillehammer OK
Tone Wigemyr, Bækkelagets SK

Norjan valinnat eri kilpailumatkoille (valittu 12.07.11):

Pitkä matka

Naiset:
Heidi Østlid Bagstevold, Bækkelagets SK
Mari Fasting, NTNUI
Tone Wigemyr, Bækkelagets SK
Varalla: Betty Ann Bjerkreim Nilsen, Lillehammer OK

Miehet:
Olav Lundanes, Halden SK (hallitseva maailmanmestari)
Anders Nordberg, Vaajakosken Terä
Audun Weltzien, Tyrving
Carl Waaler Kaas, Bækkelagets SK
Varalla: Øystein Kvaal Østerbø, IFK Lidingö

Keskimatka

Naiset:
Marianne Andersen, Konnerud
Heidi Østlid Bagstevold, Bækkelagets SK
Mari Fasting, NTNUI
Varalla: Tone Wigemyr, Bækkelagets SK

Miehet:
Carl Waaler Kaas, Bækkelagets SK (hallitseva maailmanmestari)
Olav Lundanes, Halden SK
Anders Nordberg, Vaajakosken Terä
Audun H. Weltzien, Tyrving
Varalla: Øystein Kvaal Østerbø, IFK Lidingö
Gaute Hallan Steiwer, Lillomarka OL

Sprintti

Naiset:
Elise Egseth, Wing OK
Silje Ekroll Jahren, Sävedalens AIK
Betty Ann Bjerkreim Nilsen, Lillehammer OK
Varalla: Line Hagman, NTNUI (kotimaassa)

Miehet:
Vetle Ruud Bråten, Raumar OL
Gaute Hallan Steiwer, Lillomarka OL
Øystein Kvaal Østerbø, IFK Lidingö
Varalla: Eskil Kinneberg, Raumar OL (kotimaassa)

Norja valitsee viestijoukkueet keskimatkan kilpailun jälkeen.

MM-ohjelma:

lauantai 13. elokuuta: pitkä matka karsinta
sunnuntai 14. elokuuta: keskimatka karsinta
tiistai 16. elokuuta: sprintti karsinta + finaali
keskiviikko17. elokuuta: pitkä matka finaali
perjantai 19.elokuuta: keskimatka finaali
lauantai 20. elokuutta: viestit

Ranskan MM-kisojen kotisivut:

Lähde: Norjan Suunnistusliiton lehdistötiedote

ps! Monet norjalaiset suunnistajat kokivat vielä valmistavalla MM-leirilläkin Ranskan maastot sen verran haasteelliseksi, että harkitsevat vielä vahvasti Ranskaan menoa omalle "yksityislerille" ennen MM-kisoja.

KRV20 Kestavyysurheilu Helmikuu 2020 550 x 350


Kuuntele uusin Livigno2Levi Podcast

Suositeltavaa luettavaa

Kilpailukalenterit

Kaupalliset yhteistyöt

Kuukauden luetuimmat

  1. 21.12.2020Tour de Skin ohjelma 2021
  2. 02.01.2021Kyllönen ja Hyvärinen voittoihin Kuopiossa
  3. 13.01.2021Lukijan mielipide: Avoin kirje Aluehallintovirastoille, Terveyden ja hyvinvoinnin laitokselle sekä kuntapäättäjille kilpailujen järjestämisestä
  4. 27.12.2020Jari Isometsä: Tuottavuus ennen tuntimääriä, rytmitykseen huomiota
  5. 21.12.2020Tässä Suomen joukkue Tour de Skille!
  6. 12.01.2021Salomon ja Atomic lanseeraavat uuden liikuteltavan maastohiihtositeen
  7. 09.01.2021Björgenin anomus hylättiin - ei saa hiihtää Marcialongassa
  8. 11.01.2021Vantaan Suomen Cupiin luvassa lunta taivaan täydeltä – Katso lähtölistat
  9. 08.01.2021Kläbo voittoon Norjassa ja muita hiihtouutisia lyhyesti
  10. 21.12.2020Northugille linnatuomio
  11. 21.12.2020Ruotsi julkisti joukkueensa Tour de Skille
  12. 29.12.2020Kuopiossa hiihdetään kilpaa viikonloppuna – maajoukkuehiihtäjiä mukana
  13. 09.01.2021Näin Tour de Skillä jaetaan palkintorahoja
  14. 07.01.2021Suomen joukkuessa kaksi positiivista koronatestitulosta – myös Ruotsin Linn Svahnilla positiivinen testitulos
  15. 19.12.2020Anderssonilla ja Karlssonilla kova kiri leirikilpailussa – koronasta parantunut Kalla kaukana kärkikaksikosta
  16. 04.01.2021Ylläs-Levi – Suomen Lapin taikaa keväthangilla
  17. 09.01.2021Parttimaa ja Virolainen voittoihin Hollolassa
  18. 09.01.2021Johaug ja Röthe voittoihin Norjassa
  19. 26.12.2020Harjoitusohjeita hiihtäjille 75 vuoden takaa
  20. 13.01.2021Martti Jylhä mukana kisaladuilla – tässä hiihdon Suomen Cupin viestijoukkueita
  21. 06.01.2021Pärmäkoski ennakoi loppukiritaistelua Tour de Skin takaa-ajoon
  22. 02.01.2021Kerttu Niskanen keskeytti Tour de Skillä
  23. 03.01.2021Kyllönen löytämässä terävyyttä, Hyvärinen sai positiivisia merkkejä
  24. 07.01.2021Väärä hälytys: Tour de Skin suomalaishiihtäjät terveitä
  25. 08.01.2021Tour de Ski taittuu loppusuoralle – Krista Pärmäkoski jatkaa kärkikympissä ja Markus Vuorela virittää kiriä
  26. 27.12.2020Bonussekunnit ja muita Tour de Skin sääntöjä
  27. 10.01.2021Kläbo ja Johaug voittoihin Norgescupin päätöspäivänä
  28. 29.12.2020Myös Hakola jää pois Tour de Skiltä
  29. 29.12.2020Venäjän joukkue Tour de Skille
  30. 15.01.2021Visma Ski Classics: Tässä naisten kokonaiskilpailun ennakkosuosikit