Espanjan ympäriajon alakilpailujen tulokset

Kiri-, mäki-, joukkue- ja yhteiskilpailujen tulokset.

 

Joukkuekilpailu

1. Team Katusha 244h 19' 36''
2. Movistar Team + 38' 54''
3. Tinkoff - Saxo + 40' 16''
4. Cofidis, Solutions Crédits + 52' 33''
5. Team SKY + 1h 06' 31''
6. Astana Pro Team + 1h 08' 09''
7. Garmin Sharp + 1h 17' 06''
8. BMC Racing Team + 1h 17' 32''
9. Belkin Pro Cycling Team + 2h 13' 06''
10. Lotto Belisol + 2h 54' 48''
11. Omega Pharma - Quick-Step + 2h 56' 11''
12. MTN - Qhubeka + 2h 56' 27''
13. Lampre - Merida + 2h 57' 17''
14. Caja Rural - Seguros RGA + 3h 06' 42''
15. Team Europcar + 3h 12' 29''
16. Team Giant - Shimano + 3h 56' 33''
17. Cannondale Pro Cycling + 4h 29' 08''
18. Orica GreenEdge + 5h 21' 19''
19. Trek Factory Racing + 5h 58' 46''
20. AG2R La Mondiale + 6h 15' 30''
21. FDJ.fr + 7h 02' 19''
22. IAM Cycling + 8h 51' 27''

Kirikilpailu

1. DEGENKOLB, John Team Giant - Shimano 169 pts
2. VALVERDE, Alejandro Movistar Team 146 pts
3. CONTADOR, Alberto Tinkoff - Saxo 145 pts
4. FROOME, Christopher Team SKY 139 pts
5. RODRIGUEZ, Joaquin Team Katusha 117 pts
6. MATTHEWS, Michael Orica GreenEdge 105 pts
7. ARU, Fabio Astana Pro Team 103 pts
8. MARTIN, Daniel Garmin Sharp 85 pts
9. STUYVEN, Jasper Trek Factory Racing 71 pts
10. CARUSO, Damiano Cannondale Pro Cycling 61 pts

Mäkikilpailu

1. SÁNCHEZ, Luis León Caja Rural Seguros RGA 58 pts
2. CONTADOR, Alberto Tinkoff - Saxo 45 pts
3. VALVERDE, Alejandro Movistar Team 40 pts
4. NIEMIEC, Przemyslaw Lampre Merida 33 pts
5. FROOME, Christopher Team SKY 33 pts
6. MAS BONET, Luis Caja Rural Seguros RGA 20 pts
7. ARU, Fabio Astana Pro Team 19 pts
8. RODRIGUEZ, Joaquin Team Katusha 19 pts
9. ANACONA, Winner Lampre Merida 18 pts
10. DE MARCHI, Alessandro Cannondale Pro Cycling 18 pts

Yhteiskilpailu (sijoitusten summa kiri-, mäki- ja kokoansikilpailussa. Pienin summa voittaa)

1. CONTADOR, Alberto Tinkoff - Saxo 6 pts
2. VALVERDE, Alejandro Movistar Team 8 pts
3. FROOME, Christopher Team SKY 11 pts
4. RODRIGUEZ, Joaquin Team Katusha 17 pts
5. ARU, Fabio Astana Pro Team 19 pts
6. HESJEDAL, Ryder Garmin Sharp 48 pts
7. NIEMIEC, Przemyslaw Lampre Merida 49 pts
8. ANACONA, Winner Lampre Merida 62 pts
9. BARGUIL, Warren Team Giant - Shimano 63 pts
10. SÁNCHEZ, Samuel BMC Racing Team 64 pts

ulvang banneri