Kestävyysurheilu.fi:n nastalenkkaritesti 2/7: Asics Gel-FujiSetsu GTX
- Tietoja
- Julkaistu: 02.12.2014 07:04

Asics Gel-FujiSetsu GTX
Asicsin FujiSetsu istuu mukavasti jalkaan ja pitää jäisellä tiellä.
Rakenteeltaan FujiSetsu on järeä ja jäykkäkin. Tiellä juostessa se vielä rullaa mukavasti, mutta lumipöperössä ja maastossa tuntuma katoaa. Polkujuoksussa kenkä tuntuu jo kovalta. Jäisissä olosuhteissa järeys tuntuu turvalliselta, mutta lumikelillä vähän jäykältä.
FujiSetsu on lämmin, nollakelissä jopa kuuma. Se on varma valinta peruslenkkeilyyn, kun suurin osa harjoituksista tehdään tiellä. FujiSetsu on testikenkien hyvin vaimennettuun osastoon kuuluvia, joten se sopii monenlaisille juoksijoille. Testisarjan ensimmäisessä osassa esiteltyyn toiseen hyvin vaimennettuun kenkään Icebugin DTS BUGripiin verrattuna Asics on profiililtaan matalampi.
Nastoja on pohjassa 12 ja voimakkaasti kuvioitu pohja antaa vielä lisäpitoa. Jäällä pito on erinomainen. Naisille ja miehille on tarjolla eriväriset mallit: naisille musta-harmaata kenkää on piristetty pinkillä ja miehille kirkkaanvihreällä.
Kannan ja päkiän välistä korkeuseroa 10 mm.
Missä käyttäisin?
-peruslenkkeily
-pitkä lenkki lumisella tai jäisellä tiellä
-ei koviin harjoituksiin tai maastoon
- Outi Ojanen ja Juho-Veikko Hytönen
Kestävyysurheilu.fi:n nastalenkkaritesti:
Mukana kahdeksan nastalenkkarimallia, jotka esitellään joulukuun ensimmäisen viikon aikana. Testi on tehty Tallinnassa, missä olosuhteet olivat kahden viikon aikana erinomaiset: jäiset tiet muuttuivat testin lopussa lumisiksi ja metsässä oli koko ajan lunta 5-10 cm.
Testaajat ovat aktiivisia juoksijoita ja painavat alle 60 kg. Raskastekoisilla ja vähemmän juoksevilla kengän valinnassa korostuu hyvä vaimennus, jotta liukkaiden ja kylmien kelien jalkavammariski olisi mahdollisimman pieni.
Tutustu aiemmin esiteltyihin malleihin: